Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକଣା କଡାକଡି କଲା ହଙ୍ଗକଙ୍ଗ, ବାହାର ଦେଶର ନାଗରିକଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ଉପରେ ରୋକ୍
  • ||
  • ଟଳିଗଲା ମୃତ୍ୟୁ, ଅଳ୍ପକେ ମରଣ ମୁହଁରୁ ବର୍ତ୍ତିଲେ କଲେଜ ଛାତ୍ରୀ ଓ ସ୍କୁଟି ଚାଳକ : ସିସିଟିଭିରେ ଛାତିଥରା ଦୃଶ୍ୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୧୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୨୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୯୧୦୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୬ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୯୦ ମୃତ
  • ||
  • ହଠାତ ହେଲା ବରଫ ଝଡ, ପବ୍‌ରେ ଫସିଗଲେ ୬୧ ଗ୍ରାହକ : ୩ ଦିନ ପରେ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ମା’ ସୁରେଶ୍ୱରୀ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ନେଇଗଲେ ଦେବୀଙ୍କ ରୁପା ମୁକୁଟ
  • ||
  • ବୁଧବାରଠୁ କମ୍ପିବ ବିଧାନସଭା, ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ ଶାସକ ଓ ବିରୋଧି
  • ||
  • ଆସୁଛି ବାତ୍ୟା ‘ଜଓ୍ୱାଦ’, ୪ ତାରିଖରେ କରିବ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁରରେ ‘ସାଗର କବଚ ଓଡି-୨୧’, ସମରାଭ୍ୟାସରେ ସାମିଲ ଭାରତୀୟ ତଟରକ୍ଷୀ ବାହିନୀ ଓ ମେରାଇନ୍ ପୋଲିସ
  • ||

ଚୀନ୍‌ରେ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରୁଥିବା ୫୦% ଡାକ୍ତର ଡିପ୍ରେସନ୍ ରେ, ଆମେରିକାର ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କୁ ଚାପ ମୁକ୍ତ କରାଉଛି ଥେରାପି ଡଗ୍

29/03/2020 at 2:59 PM

ନ୍ୟୁୟର୍କ ୨୯।୩: ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ସମୟରେ ଯଦି ଆପଣ ରୋଗର ଭୟ ଚିନ୍ତିତ କରୁଚି ତେବେ ସାରା ବିଶ୍ବରେ କାମ କରୁଥିବା ସେହି ଡାକ୍ତର ଏବଂ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀମାନଙ୍କ କଥା କଳ୍ପନା କରନ୍ତୁ ଯେଉଁମାନେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ୨୦-୨୦ ଘଣ୍ଟା ହସ୍ପିଟାଲରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି | ଚୀନରେ କରୋନା ଚିକିତ୍ସା କରୁଥିବା ୩୯ଟି ଡାକ୍ତରଖାନାର ୧୨୫୭ ଡାକ୍ତର ଏବଂ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ୫୦% ଡିପ୍ରେସନ୍, ୪୫% ଚିଡଚିଡା, ୩୪% ଅନିଦ୍ରା ଏବଂ ୭୧% ମାନସିକ ଦୁଃଖରେ ପୀଡିତ । ମହିଳା ଏବଂ ନର୍ସମାନଙ୍କ ଉପରେ ଏହାର ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡିଛି । ୨୦୦୩ରେ SARS ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଡାକ୍ତରମାନେ ଭୟ କରୁଥିଲେ ଯେ ସେମାନଙ୍କ ଯୋଗୁଁ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକ ମଧ୍ୟ ମହାମାରୀରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇନଯାଆନ୍ତୁ ।

ଆଜିକାଲି ଡାକ୍ତରମାନେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଚାପ ଦେଇ ଗତି କରୁଛନ୍ତି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ କୁକୁରମାନେ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଚାପରୁ ମୁକ୍ତି କରିବାରେ ସହାୟକ ହେଉଛନ୍ତି । ଆଜିକାଲି କୋଲୋରାଡୋର ଡେନଭର ସହରର ମେଡିକାଲ ସେଣ୍ଟରର ଏମିତି ଏକ ଥେରାପି ଡଗ୍ ଓ୍ବାନ୍ ବିଷୟରେ ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଚାଲିଛି । ଏକ ବର୍ଷୀୟ ଏହି ଲାବ୍ରାଡୋରର ମେଡିକାଲ୍ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହିତ ଫଟୋ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି | ଜରୁରୀକାଳୀନ ଚିକିତ୍ସକ ଡକ୍ଟର ରେଆନ୍ ଓ୍ବାନ୍ଙ୍କ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଅଟନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣ ଯାହା ଦେଖୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ଦେଖୁଥିବା ଯେଉଁ ଜିନିଷ ଆପଣ ଦେଖିପାରନ୍ତିନାହିଁ ତାହା ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ଚାଲିଥାଏ । ଏଭଳି ଚିନ୍ତା ମଧ୍ୟରେ, ଯଦି ଗୋଟିଏ କୁକୁର ଆସି ଆପଣଙ୍କ ନିକଟରେ ଠିଆ ହୁଏ, ତେବେ ତୁମେ ତାକୁ ଆଉଁସିଥାଅ | ଏହିପରି ଭାବରେ ଆପଣ ଚିନ୍ତାରୁ ବାହାରି ବର୍ତ୍ତମାନର ମୁହୂର୍ତ୍ତକୁ ଆସି ଚିନ୍ତାକୁ ଭୁଲିଯାଆନ୍ତି | ଆମେରିକାରେ ୫୦,୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ଥେରାପି ଡଗ୍ ଅଛନ୍ତି । ନରୱେ ଏବଂ ବ୍ରାଜିଲ ଭଳି ଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଚାପରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ଥେରାପି ଡଗ୍ କୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି । ଅନେକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଏହି କାମ ପାଇଁ କୁକୁରମାନଙ୍କୁ ଟ୍ରେଣ୍ଡ କରନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଏ | ଆପ୍ଲାଏଡ୍ ଆନିମଲ୍ ବିହେଭିୟର ସାଇନ୍ସରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, କୁକୁରମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏବେ ଏହି କାମ ପସନ୍ଦ ଆସୁଛି |

ଡଗ୍ ଓ୍ବାନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ସହାୟକ କୁକୁର ହେବାକୁ ତାଲିମ ନେଉଛି | ତାଲିମ ଶେଷ ହେବା ପରେ, ସେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଶିଶୁ, ବୃଦ୍ଧ କିମ୍ବା ଯୁବକମାନଙ୍କର ସାହାଯ୍ୟକାରୀ ହେବ | ସେ ଦିନସାରା ଡାକ୍ତର ରେଆନଙ୍କ କ୍ୟାବିନରେ ରୁହେ | କୋଠରୀରେ ଆଲୋକ କମ୍ ଏବଂ ହାଲକା ସଙ୍ଗୀତ ବଜାଯାଇଥାଏ | ଯଦିଓ ୱାନ୍ ରୋଗୀଙ୍କ ଚାପରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଆଜିକାଲି ସେ ଡାକ୍ତର ଏବଂ ନର୍ସମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛି |

   Related Posts