Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସମ୍ମାନ ରଖିଲା ଭାରତ, ଶେଷ ଦିନିକିଆରେ କଙ୍ଗାରକୁ ୧୩ ରନରେ ଦେଲା ମାତ୍, ୨-୧ରେ ସିରିଜ୍ ଜିତିଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଶବ ସତ୍କାର ପାଇଁ ଗାଁ ମଶାଣୀରେ ମିଳୁନି ଜାଗା, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ହେଲା ଗାଁ ଦାଣ୍ଡରେ ପଡିଛି ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କଲେ ମହିଳା ମାଓବାଦୀ, ହାର୍ଡକୋର ମାଓବାଦୀ ରାମକ୍ରିଷ୍ଣାର ଥିଲା ଅଙ୍ଗରକ୍ଷୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୧୧୨ ଡାଏଲ କରନ୍ତୁ, ମିଳିବ ସବୁ ଜରୁରୀ ସେବା ଓ ସହାୟତା : ନୂଆ ଏକକ ପୋଲିସ ହେଲ୍ପ ଲାଇନ୍ ନମ୍ବର ଘୋଷଣା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • କଟକ : ‘ସ୍କୁଲ ଫି’ ଧାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଆଇନ ନାହିଁ’- ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏଭଳି ତଥ୍ୟ ରଖିଲେ ସରକାର
  • ||
  • ୩ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଯିବେ ଅଭୟକାନ୍ତ ପାଠକ: ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭିଜିଲାନ୍ସ କୋର୍ଟ ଦେଲେ ଅନୁମତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : କମିଲା କରୋନା ପରୀକ୍ଷା ଦର, ଏଣିକି ୪ଶହ ଟଙ୍କାରେ ହେବ କୋଭିଡ୍ RT-PCR ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଜମିବାଡ଼ି ବିବାଦକୁ ନେଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ, ୪ ଆହତ
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା : ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଝି : ରେଳ ଷ୍ଟେସନରୁ ୭୪ ଜଣ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର, ସର୍ଦାର ଫେରାର
  • ||

ଚୀନ୍‌ରେ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରୁଥିବା ୫୦% ଡାକ୍ତର ଡିପ୍ରେସନ୍ ରେ, ଆମେରିକାର ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କୁ ଚାପ ମୁକ୍ତ କରାଉଛି ଥେରାପି ଡଗ୍

29/03/2020 at 2:59 PM

ନ୍ୟୁୟର୍କ ୨୯।୩: ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ସମୟରେ ଯଦି ଆପଣ ରୋଗର ଭୟ ଚିନ୍ତିତ କରୁଚି ତେବେ ସାରା ବିଶ୍ବରେ କାମ କରୁଥିବା ସେହି ଡାକ୍ତର ଏବଂ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀମାନଙ୍କ କଥା କଳ୍ପନା କରନ୍ତୁ ଯେଉଁମାନେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ୨୦-୨୦ ଘଣ୍ଟା ହସ୍ପିଟାଲରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି | ଚୀନରେ କରୋନା ଚିକିତ୍ସା କରୁଥିବା ୩୯ଟି ଡାକ୍ତରଖାନାର ୧୨୫୭ ଡାକ୍ତର ଏବଂ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ୫୦% ଡିପ୍ରେସନ୍, ୪୫% ଚିଡଚିଡା, ୩୪% ଅନିଦ୍ରା ଏବଂ ୭୧% ମାନସିକ ଦୁଃଖରେ ପୀଡିତ । ମହିଳା ଏବଂ ନର୍ସମାନଙ୍କ ଉପରେ ଏହାର ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡିଛି । ୨୦୦୩ରେ SARS ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଡାକ୍ତରମାନେ ଭୟ କରୁଥିଲେ ଯେ ସେମାନଙ୍କ ଯୋଗୁଁ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକ ମଧ୍ୟ ମହାମାରୀରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇନଯାଆନ୍ତୁ ।

ଆଜିକାଲି ଡାକ୍ତରମାନେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଚାପ ଦେଇ ଗତି କରୁଛନ୍ତି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ କୁକୁରମାନେ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଚାପରୁ ମୁକ୍ତି କରିବାରେ ସହାୟକ ହେଉଛନ୍ତି । ଆଜିକାଲି କୋଲୋରାଡୋର ଡେନଭର ସହରର ମେଡିକାଲ ସେଣ୍ଟରର ଏମିତି ଏକ ଥେରାପି ଡଗ୍ ଓ୍ବାନ୍ ବିଷୟରେ ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଚାଲିଛି । ଏକ ବର୍ଷୀୟ ଏହି ଲାବ୍ରାଡୋରର ମେଡିକାଲ୍ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହିତ ଫଟୋ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି | ଜରୁରୀକାଳୀନ ଚିକିତ୍ସକ ଡକ୍ଟର ରେଆନ୍ ଓ୍ବାନ୍ଙ୍କ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଅଟନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣ ଯାହା ଦେଖୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ଦେଖୁଥିବା ଯେଉଁ ଜିନିଷ ଆପଣ ଦେଖିପାରନ୍ତିନାହିଁ ତାହା ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ଚାଲିଥାଏ । ଏଭଳି ଚିନ୍ତା ମଧ୍ୟରେ, ଯଦି ଗୋଟିଏ କୁକୁର ଆସି ଆପଣଙ୍କ ନିକଟରେ ଠିଆ ହୁଏ, ତେବେ ତୁମେ ତାକୁ ଆଉଁସିଥାଅ | ଏହିପରି ଭାବରେ ଆପଣ ଚିନ୍ତାରୁ ବାହାରି ବର୍ତ୍ତମାନର ମୁହୂର୍ତ୍ତକୁ ଆସି ଚିନ୍ତାକୁ ଭୁଲିଯାଆନ୍ତି | ଆମେରିକାରେ ୫୦,୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ଥେରାପି ଡଗ୍ ଅଛନ୍ତି । ନରୱେ ଏବଂ ବ୍ରାଜିଲ ଭଳି ଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଚାପରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ଥେରାପି ଡଗ୍ କୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି । ଅନେକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଏହି କାମ ପାଇଁ କୁକୁରମାନଙ୍କୁ ଟ୍ରେଣ୍ଡ କରନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଏ | ଆପ୍ଲାଏଡ୍ ଆନିମଲ୍ ବିହେଭିୟର ସାଇନ୍ସରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, କୁକୁରମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏବେ ଏହି କାମ ପସନ୍ଦ ଆସୁଛି |

ଡଗ୍ ଓ୍ବାନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ସହାୟକ କୁକୁର ହେବାକୁ ତାଲିମ ନେଉଛି | ତାଲିମ ଶେଷ ହେବା ପରେ, ସେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଶିଶୁ, ବୃଦ୍ଧ କିମ୍ବା ଯୁବକମାନଙ୍କର ସାହାଯ୍ୟକାରୀ ହେବ | ସେ ଦିନସାରା ଡାକ୍ତର ରେଆନଙ୍କ କ୍ୟାବିନରେ ରୁହେ | କୋଠରୀରେ ଆଲୋକ କମ୍ ଏବଂ ହାଲକା ସଙ୍ଗୀତ ବଜାଯାଇଥାଏ | ଯଦିଓ ୱାନ୍ ରୋଗୀଙ୍କ ଚାପରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଆଜିକାଲି ସେ ଡାକ୍ତର ଏବଂ ନର୍ସମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛି |

   Related Posts