Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସୁଶିଲ ମୋଦି ରାଜ୍ୟସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀ, ରାମବିଳାସ ପାଶଓ୍ବାନଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଟିକେଟ୍‌ ଦେଲା ବିଜେପି
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୧ରୁ ଖୋଲିବ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ମେଡିକାଲ୍‌ କଲେଜ୍‌, କରୋନା ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ସହ ଏସ୍‌ଓପି ପାଳନ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ବାଜିରାଉତ ବ୍ରିଜ୍‌ ଉପରେ ବସ୍‌ ଉପରକୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ଦୁଇ ଯୁବକ ଏବଂ ଜଣେ ଯୁବତୀ ଫେରାର
  • ||
  • ଘୋଷଣା ହେଲା ଧର୍ମପଦ ସମ୍ମାନ, ୨୦୧୬ ରୁ ୨୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୫ ଜଣଙ୍କୁ ଧର୍ମପଦ ସମ୍ମାନ, ୨୫ ଜଣ ଶିଳ୍ପୀ ହେବେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ
  • ||
  • ପାଠକ ବାପ-ପୁଅ ଗିରଫ, କୁବେର ଜଙ୍ଗଲ ଅଫିସରଙ୍କ ଅମାପ ସଂପତ୍ତି ଠାବ କରିଛି ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୧୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୯୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୭୨୩୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ୍, ଦଳରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଟି. ନଟରାଜନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ କଲେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ! ବେକରେ ରଶି ଲଗାଇ ପଙ୍ଖାରେ ଝୁଲି ପଡିଲେ, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ରାଜକୋଟ : କୋଭିଡ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||

ଚୀନ୍‌ରେ ନୂଆ ସ୍ବାଇନ୍ ଫ୍ଲୁ ଚିହ୍ନଟ, ନେଇପାରେ ମହାମାରୀ ରୂପ

30/06/2020 at 10:55 AM

ବେଜିଂ ୩୦।୬: ସାରା ବିଶ୍ବ କରୋନା ମହାମାରୀରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିନଥିବା ବେଳେ ଚୀନ୍ ର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଏକ ନୂତନ ପ୍ରକାରର ସ୍ବାଇନ୍ ଫ୍ଲୁ ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି । ଯାହା ମହାମାରୀର ରୂପ ନେବାକୁ ସକ୍ଷମ ଅଟେ । ଆମେରିକାର ବିଜ୍ଞାନ ପତ୍ରିକା PNAS ରେ ସୋମବାର ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଏହା କୁହାଯାଇଛି । ଏହାର ନାମ G-4 । ଏହା ଜେନେଟିକ୍ ଭାବରେ H1N1 ର ଏକ ପ୍ରକାର ଯାହା ୨୦୦୯ରେ ମହାମାରୀର କାରଣ ହୋଇଥିଲା ​​।

ଚୀନ୍ ବିବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଚୀନ୍ ର ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ପ୍ରତିରୋଧ କେନ୍ଦ୍ରର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି, ଏଥିରେ ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହା ମନୁଷ୍ୟକୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିବା ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅନୁକୂଳ ହେବ । ୨୦୧୧ରୁ ୨୦୧୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଚୀନ୍ ର ୧୦ଟି ପ୍ରଦେଶର ଏବଂ ପଶୁ ଚିକିତ୍ସକ ହସ୍ପିଟାଲ୍ ର ଶବାଗାରର ଘୁଷୁରୀଗୁଡିକ ନାକରୁ ସ୍ବାବ୍ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ୧୭୯ ସ୍ବାଇନ୍ ଫ୍ଲୁ ଭାଇରସ୍ ଅଲଗା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ମିଳିଥିଲା ।

ଏଥିରେ ଅଧିକାଂଶ ଭାଇରସ୍ ସେହି ପ୍ରକାରର ଅଟନ୍ତି ଯାହା ୨୦୧୬ରେ ଘୁଷୁରିମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଥିଲା । ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ପରେ ଫେରେଟ୍ସ ଉପରେ ବିଭିନ୍ନ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଥିଲେ, ଯାହା ଫ୍ଲୁ ଅଧ୍ୟୟନରେ ବହୁଳ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ସେମାନେ ମଣିଷ ପରି ସମାନ ଲକ୍ଷଣ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି – ଯେପରିକି ଜ୍ବର, କାଶ ଏବଂ ଛିଙ୍କିବା ।

G-4 ଏକ ଅତ୍ୟଧିକ ସଂକ୍ରାମକ ଭାଇରସ୍ । ଏହା ମାନବ କୋଷରେ ଅନ୍ୟ ଭାଇରସ୍ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଭୟଙ୍କର ଲକ୍ଷଣ ସୃଷ୍ଟି କରେ । ପରୀକ୍ଷଣରୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ମୌସୁମୀ ଫ୍ଲୁ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବାଠାରୁ ମାନବ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଏହାକୁ G-4ରୁ ରକ୍ଷା କରେ ନାହିଁ । ରକ୍ତ ପରୀକ୍ଷା ଅନୁଯାୟୀ, ସଂକ୍ରମିତ ଶରୀରରେ ଉତ୍ପାଦିତ ଆଣ୍ଟିବଡିଗୁଡିକର ୧୦.୪ ପ୍ରତିଶତ ଭାଇରସ୍ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା ପରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇସାରିଛି ।

ଏହି ଭାଇରସ୍ ପଶୁମାନଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ମନୁଷ୍ୟଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଛି । କିନ୍ତୁ ଏହାର କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ ଯେ ଏହା ମଣିଷଠାରୁ ମଣିଷକୁ ବ୍ୟାପିପାରେ । ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏ ବିଷୟରେ ବହୁତ ଚିନ୍ତିତ । ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଲେଖିଛନ୍ତି, G-4 ଭାଇରସଙ୍କ ମାନବ ସଂକ୍ରମଣ ଅନୁକୂଳନ ଏହାକୁ ଆହୁରି ଆଗକୁ ବଢାଇବ ଏବଂ ମହାମାରୀ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ସୃଷ୍ଟି କରିବ।

   Related Posts