Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କାଦେଲା ହାଇଓ୍ୱା ଟ୍ରକ, ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ଷ୍ଟୋକ୍ସଙ୍କ ଧୂଆଁଧାର ଶତକ ଓ ସଞ୍ଜୁଙ୍କ ଦମଦାର ଫିଫ୍ଟି: ୮ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସକୁ ହରାଇଲା ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ
  • ||

ଚୀନ୍‌ରେ ଶନିବାର ପାଳନ ହେବ ଜାତୀୟ ଶୋକ ଦିବସ, COVID-19 ସହିଦଙ୍କୁ କରାଯିବ ସ୍ମରଣ

3/04/2020 at 4:06 PM

ବେଜିଂ ୩।୪: ଶନିବାର ଦିନ ଜାତୀୟ ଶୋକ ଦିବସ ପାଳନ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛି ଚୀନ୍ । କୋଭିଡ-୧୯ ପୀଡିତଙ୍କୁ ସ୍ମରଣ କରିବା ଏହି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ଚୀନ୍ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଉପରେ ବିଜୟ ହାସଲ କରିବା ପରେ ଅପ୍ରେଲ ୪ ତାରିଖରେ ଶନିବାର ଦିନ ଜାତୀୟ ଶୋକ ଦିବସ ଘୋଷଣା କରି କୋଭିଡ-୧୯ ପୀଡିତଙ୍କୁ ସ୍ମରଣ କରିବା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଏହି ଶୋକ ଦିବସରେ ସାରା ବିଶ୍ବ ସାମ୍ନାରେ କରୋନାକୁ ଆଣିଥିବା ଡାକ୍ତର ଲି ଓ୍ବେନଲିୟାଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି ଯାହାର ପରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଥିଲା । କରୋନା ଯୋଗୁଁ ଚୀନ୍ ରେ ୩୩୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ।

ଅପ୍ରେଲ ୪ ତାରିଖରେ ଜାତୀୟ ଶୋକ ଦିବସ ପାଳନ କରିବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ସେହି ପତିତ ହିରୋମାନଙ୍କୁ ସ୍ମରଣ କରିବା ପାଳନ କରାଯାଉଛି । ଯେଉଁମାନେ ନୋଭେଲ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା କରି ଦେଶବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ସେମାନେ ନିଜ ଜୀବନକୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଛନ୍ତି ।

ଏଥିପାଇଁ ଶନିବାର ଦିନ ସାରା ଦେଶରେ ଏବଂ ବିଦେଶରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ତୀନ୍ ଦୂତାବାସ ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟିକ ଦୂତାବାସରେ ଚୀନର ପତାକା ଅର୍ଦ୍ଧନମିତ ରହିବ । ଶନିବାର ଦିନ ଚୀନରେ ସମସ୍ତ ମନୋରଞ୍ଜନ ଇଭେଣ୍ଟ ବାତିଲ କରାଯାଇଛି । ରାତି ୧୦ଟାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ସମୟ (02:00 GMT), ସମଗ୍ର ଚୀନରେ ଏକ ମିନିଟ୍ ନୀରବ ପ୍ରାର୍ଥନା କରାଯିବ ।

ଚୀନରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୨୦୦୦ରୁ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଅଛନ୍ତି । ଚୀନରେ ଉତ୍ପନ ହୋଇଥିବା ଏହି ଭାଇରସ୍ ଦ୍ବାରା ସାରା ବିଶ୍ବରେ ୫୩ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବାବେଳେ ୧୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ଅଛନ୍ତି ।

   Related Posts