Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଚୀନ୍ ମାନିଲା ସତ : ଗଲଓ୍ବାନ ଲଢେଇରେ ନିହତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି ଦୁଇ ପିଏଲଏ କମାଣ୍ଡର, ପୁଣି ସୀମାନ୍ତ ଘାଟିରେ ବଢାଇଲା ସୈନ୍ୟ

23/06/2020 at 12:38 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୩।୬: ପୂର୍ବ ଲଦାଖର ଏଲଏସିରେ ଗଲଓ୍ବାନ ଘାଟିରେ ହୋଇଥିବା ସଂଘର୍ଷ ଯୋଗୁଁ ବଢିଯାଇଥିବା ଉତ୍ତେଜନାମୂଳକ ପରିସ୍ଥିତିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ହୋଇଥିବା କମାଣ୍ଡରସ୍ତରୀୟ ବୈଠକରେ ଭାରତ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ନରମିନଥିଲା । ଏଥି ସହିତ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଜର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିନାହିଁ। ତେବେ କମାଣ୍ଡର ବୈଠକରେ ଚୀନ୍ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସ୍ବୀକାର କରିଛି ଯେ, ଗଲଓ୍ବାନ ଘାଟି ବିବାଦରେ ଚୀନ୍ ସେନା କମାଣ୍ଡରଙ୍କ ମଧ୍ୟ ନିହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ଜେନରାଲ ଏମ ଏମ ନରଭଣେ ସେନାର ବରିଷ୍ଠ କମାଣ୍ଡରଙ୍କ ସହ ଏକ ବୈଠକରେ ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି ।

ସେନା ସହ ବାୟୁସେନା ଚୀନ୍ ସୀମାକୁ ଲାଗିଥିବା ସାଢେ ଚାରି ହଜାର କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଥିବା ସମସ୍ତ ଛାମୁଆ ବାହିନୀର ନିୟୋଜନ ଏବଂ ପ୍ରବେଶକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି । ଗଲଓ୍ବାନ ଘାଟିରେ ହୋଇଥିବା ସଂଘର୍ଷ ପରେ ଗୁରୁବାର ଶେଷ ଆଲୋଚନା ପରେ ସୋମବାର ଦିନ ଭାରତୀୟ ଏବଂ ଚୀନ୍ କମାଣ୍ଡରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କମାଣ୍ଡର ସ୍ତରୀୟ ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଭାରତ ତରଫରୁ ମେଜର ଜେନେରାଲ ହରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଗଲଓ୍ବାନ ଘାଟି ନିକଟ ଚୁସୁଲ ସେକ୍ଟରର ଚୀନ୍ ର ମଲଡୋ ସୈନ୍ୟ କ୍ୟାମ୍ପରେ ଦୁଇ ଦେଶର କମାଣ୍ଡର ସ୍ତରୀୟ ଆଲୋଚନାରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ । ଏହି ବୈଠକର ଫଳାଫଳ ଉପରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଆନୁଷ୍ଠାନିକ କିମ୍ବା ଅନୌପଚାରିକ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇନାହିଁ ।

ସୂତ୍ର ଅନୁସାରେ କମାଣ୍ଡର ସ୍ତରୀୟ ଆଲୋଚନାରେ ଚୀନ୍ ୧୫-୧୬ ଜୁନ୍ ରାତିରେ ଗଲଓ୍ବାନ ଘାଟିର ସଂଘର୍ଷରେ ଭାରତୀୟ ସୈନିକଙ୍କ ହାତରେ ଚୀନ୍ ତାର ସୈନ୍ୟ କମାଣ୍ଡରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ବିଷୟରେ କହିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରକାଶ କରିନାହିଁ ଯେ ଏହି ସଂଘର୍ଷରେ କେତେ ଚୀନ୍ ସୈନିକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି । ତେବେ ୪୦ରୁ ଅଧିକ ଚୀନ୍ ସୈନିକ ଏହି ଘଟଣାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଭରତ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ।

ପୂର୍ବ ଲଦାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୀନ୍ ପଟୁ ବଢୁଥିବା ଉତ୍ତେଜନାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସେନା କମାଣ୍ଡରଙ୍କ ଦୁଇ ଦିନିଆ ବୈଠକରେ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ଜେନେରାଲ ନରଭଣେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ କମାଣ୍ଡରଙ୍କ ସହ ବ୍ୟାପକ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ସେନା ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ କହିଛି ଯେ, ଉଭୟ ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ଏବଂ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ସାମ୍ମୁଖ୍ୟର ରଣନୀତିକ ଆହ୍ବାନ ଏବଂ ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବା ଏହି ସମ୍ମିଳନୀର ଏଜେଣ୍ଡା ଅଟେ । କମାଣ୍ଡର ବୈଠକରେ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଯେ ବରିଷ୍ଠ ସାମରିକ ନେତୃତ୍ବଙ୍କ ସହ ପରାମର୍ଶ ପରେ LAC ଉପରେ ଚୀନ୍‌ର ଆକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସରକାର LAC ଉପରେ ଅସ୍ତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି । ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଏହି ବୈଠକରେ ଲଦାଖ ସମେତ ଚୀନ୍ ସହିତ ସମସ୍ତ ଆଗୁଆ ଫ୍ରଣ୍ଟ ସେନାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଏବଂ ରଣନୀତି ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥି ସହିତ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ କମାଣ୍ଡୋମାନଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ।

ପୂର୍ବ ଲଦାଖର ସମସ୍ତ ଫ୍ରଣ୍ଟରେ ସେନା ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ସୈନିକଙ୍କୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଉପକରଣ ସହିତ ନିୟୋଜିତ କରିଛି । ବାୟୁସେନା ମଧ୍ୟ LAC ନିକଟରେ ଥିବା ଫରୱାର୍ଡ ବେସରେ ହାଇ ଆଲର୍ଟ ମୋଡରେ ଥିବାବେଳେ ନୌସେନା ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ଚୀନ୍ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସତର୍କ କରିଛି । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଏକ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି ଯେ ଆଗାମୀ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ନିଜେ ସେଠାରେ ଯାଇ ଲଦାଖର ପରିସ୍ଥିତି ଏବଂ ରଣନୀତି ସମୀକ୍ଷା କରିପାରିବେ।

କମାଣ୍ଡର ବୈଠକରେ LAC ଉପରେ ଚୀନ୍ ସହିତ ଚାଲିଥିବା ମୁକାବିଲାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପଶ୍ଚିମ ସୀମାରେ ପାକିସ୍ତାନର ପରିସ୍ଥିତିର ସୁଯୋଗ ନେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ । ଏହା ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଥିଲା ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ଏହି ପରିସ୍ଥିତିର ସୁଯୋଗ ନେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିପାରେ ଏବଂ ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ ପାଇଁ LAC ବିରୋଧରେ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଏହା ସୂଚିତ କରୁଛି । ସେଥିପାଇଁ କେବଳ ଚୀନ୍ ନୁହେଁ ପାକିସ୍ତାନର ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜକୁ ନେଇ ସେନା ସତର୍କ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ।

   Related Posts