Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୬ ଯାଏଁ ରାଜ୍ୟର କିଛି ସ୍ଥାନରେ କୋହଲା ପାଗ ସହ ବର୍ଷା, ସତର୍କ କଲା ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ପାଡୁଆ ପୋଲିସକୁ ସଫଳତା, ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||

ସାରା ବିଶ୍ବ ଏବେ କରୋନା ନେଇ ଚିନ୍ତିତ, କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍ ନିର୍ମାଣ କରୁଛି ସବୁଠୁ ବଡ ଫୁଟବଲ୍ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍

21/04/2020 at 10:54 AM

ବେଜିଂ ୨୧।୪: ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବରେ ଲୋକମାନେ କରୋନା ଭାଇରସକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ଥିବାବେଳେ ଚୀନ୍ ଏହାର ବଡ ପ୍ରକଳ୍ପ ଉପରେ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ସେ ବିଶ୍ବର ସର୍ବବୃହତ ଫୁଟବଲ ଷ୍ଟାଡିୟମ ନିର୍ମାଣ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଷ୍ଟାଡିୟମ ପଦ୍ମ ଫୁଲ ଆକୃତିର ହେବ ।

ପେସାଦାର କ୍ଲବ୍ ଗୁଆଙ୍ଗଜୋ ଏଭରଗ୍ରାଣ୍ଡେ ଏହି ଷ୍ଟାଡିୟମ ନିର୍ମାଣ କରୁଛି । ଏହାକୁ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୧୩ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ । ଏହି ଷ୍ଟାଡିୟମ୍ ଏକ ସମୟରେ ୧ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ବସିପାରିବେ । ଏହି ଷ୍ଟାଡିୟମ୍ ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯିବ । ଏହି ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ୧୬ଟି VVIP ଘରୋଇ କୋଠରୀ ରହିବ । ୧୫୨ଟି ଭିଆଇପି ଘରୋଇ କୋଠରୀ ରହିବ । ଫିଫା ଏରିଆ ଏବଂ ଆଥଲେଟ୍ ଏରିଆ ରହିବ । ଏହାର ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ବ୍ରେକିଂ ପ୍ରୋଗ୍ରାମରେ ୨୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଟ୍ରକ୍ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଥିଲା । ସେଗୁଡିକ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଛି ।

ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ମ୍ୟାଚ୍ କଭରେଜ୍ ପାଇଁ ଏକ ଭିନ୍ନ ମିଡିଆ କ୍ଷେତ୍ର ଏବଂ ପ୍ରେସ୍ ରୁମ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଫେସନାଲ୍ କ୍ଲବ୍ ଗୁଆଙ୍ଗଜୋ ଏଭରଗ୍ରାଣ୍ଡର କୋଚ୍ ଅଟନ୍ତି। ଫାବିଓ କାନାଭାରୋ । ଷ୍ଟାଡିୟମର ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ବ୍ରେକିଂ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ବର ସବୁଠୁ ବଡ ଷ୍ଟାଡିୟମ ହେଉଛି ସ୍ପେନର କ୍ଲବ୍ ବାର୍ସିଲୋନାର କ୍ୟାମ୍ପ ନାଓ ଷ୍ଟେଡିମ୍ । ୯୯୩୫୪ ହେଉଛି ଏହାର କ୍ଷମତା । ଏହି କ୍ଲବ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଉ ଦୁଇଟି ଷ୍ଟାଡିୟମ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ।

   Related Posts