Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୫୪୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ପୂର୍ବରୁ ବସିବ ବିଧାନସଭାର ଶୀତ ଅଧିବେଶନ
  • ||
  • କରୋନାର ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧି, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୩୮୯୩ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଅପରେସନ ଅଲ୍ଆଉଟ୍ : ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଓ ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ, ୭୧ଟି ଆସନରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟିଂ
  • ||

କେଡ଼େ ବଦମାସ ଚୀନ୍ ସେନା ! ବନ୍ଧୁକ କି କମାଣ ନୁହେଁ ‘ଗୁଆନଦାଓ’ରେ କରୁଛନ୍ତି ସୀମା ସୁରକ୍ଷା

9/09/2020 at 4:49 PM

ଲଦ୍ଦାଖ୯।୯: ଫୂର୍ବ ଲଦ୍ଦାଖର ଏଲଏସିରେ ଏଯାଏଁ ଥମିନି ଉତ୍ତେଜନା। ସୀମାରେ ମୁତୟନ ଭାରତୀୟ ସୈନିକଙ୍କୁ ଚୀନ ସେନା ବାରମ୍ବାର ଉସକାଇବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛି। ଏଥିଲାଗି ସେମାନେ ପାରମ୍ପରିକ ଯୁଦ୍ଧାସ୍ତ୍ର ବଦଳେ ମଧ୍ୟ ଯୁଗୀୟ ଅସ୍ତ୍ରଶାସ୍ତ୍ର ଭାଲା, ବର୍ଚ୍ଛା, ଗୁଆନଦାଓ ଆଦିର ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବାର ଏବେ ଦେଖାଯାଉଛି। ଗତ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୭ ତାରିଖରେ ଚୀନ୍‌ ସୈନିକମାନେ ଏପରି ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରରେ ସଜ୍ଜିତ ହୋଇ ରେଜାଙ୍ଗ-ଲା-ଲିଜ ଲାଇନ ନିକଟରେ ଭାରତୀୟ ସୀମାକୁ  ପୁଣିଥରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ। 

ସୋମବାର ପ୍ରାୟ ୫୦ରୁ ୬୦ ଜଣ ଚୀନ୍‌ ସୈନିକ ଉପରକୁ ନିରସ୍ତ୍ର ଦେଖାଯାଉଥିଲେ ହେଁ ସାଙ୍ଗରେ ଗୁଆନଦାଓ ଲୁଚାଇ ରଖିଥିଲେ। ତେବେ ଗଲୱାନ୍‌ ଘାଟି ଘଟଣାରୁ ସତର୍କ ଭାରତୀୟ ସେନା ସେମାନଙ୍କୁ ଦୂରରୁ ଦେଖି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ବୁଝି ଯାଇଥିଲେ ଓ ସେମାନଙ୍କୁ ଘଉଡାଇଥିଲେ। ଏଥିରେ ଉତକ୍ଷିପ୍ତ  ଚୀନ୍‌ ସୈନିକ କିଛି ରାଉଣ୍ଡ ଫାଙ୍କା ଗୁଳି ଚାଳନା ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ। ହେଲେ ଭାରତୀୟ ସୈନିକଙ୍କ ଆକ୍ରମକତା ଆଗରେ ବେଶି ସମୟ ତିଷ୍ଠି ରହି ପାରିନଥିଲେ ଓ ଫେରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ।

ତେବେ ଚୀନ୍‌ ସେନା ସୀମାରେ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିଲେ ବି ପ୍ରସ୍ତର ଓ ମଧ୍ୟ ଯୁଗୀୟ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରରେ ସଜ୍ଜିତ ହୋଇ କ’ଣ ପାଇଁ ସୀମା ଉଲ୍ଲଂଘନ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି ତାହା ଜଣାପଡି ନାହିଁ। କୁହାଯାଉଛି ଏଠାରେ ଚୀନ୍‌ ତାର ସୈନ୍ୟ ବାହିନୀ ପ୍ୟୁପିଲସ୍‌ ଲିବରେସନ ଆର୍ମି (ପିଏଲଏ) ପାରମ୍ପରିକ ସୈନିକଙ୍କ ବଦଳେ ଭଡାଟିଆ ମାର୍ଶଲଆର୍ଟିଷ୍ଟଙ୍କୁ ସାଙ୍ଗରେ ରଖିଛି। ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ସୈନିକଙ୍କ ସହ ମୁହାଁ ମୁହିଁ ହେବାକୁ ବାରମ୍ବାର ଆଗକୁ କରୁଛି।

ଗତ ଗଲୱାନ ଘଟଣାରେ ମଧ୍ୟ ସେଇଆ ହୋଇଥିଲା। ଚୀନ୍‌ ପାରମ୍ପରିକ ସେନା ବଦଳେ ମାର୍ଶଲ ଆର୍ଟରେ ଧୁରିଣ ଫାଇଟରମାନଙ୍କୁ ସେନାଙ୍କ ସହ ଲଢାଇଥିଲା। ଯେଉଁମାନେ ଗୁଆନଦାଓ, କଣ୍ଟାବାଡି ପଥର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଚଳାଇବାରେ ମାହିର। ହେଲେ ଏବେ ଭାରତୀୟ ସୈନିକଙ୍କ ଆଗରେ ପିଏଲଏର ଏବେ ଚାଲ ଚଳୁନି। ଓଲଟା ଭାରତୀୟ ସେନା ଏବେ ଏଭଳି ମୌକା ଖୋଜୁଛି ଯେଉଁଥିରେ ଚୀନ୍‌ ସେନା ହଲିବା ମାତ୍ରେ ସେମାନଙ୍କ ଛାଉଣୀ ସଫା କରିଦେବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଥିବା ଜାଣିଗଲେଣି।    

   Related Posts