Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜାଗର ପାଇଁ କଟକଣା, ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ଓ ବାହାରେ ହେବନି ଗହଳି, ମେଳା ଉପରେ ଲାଗିଲା ରୋକ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୫୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୩୩୭୮୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଉଦଳା : କୂଅ ଭିତରୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ୫ ତାରିଖରୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ବନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଛୁଟି ଉପରେ କଟକଣା, ଅତି ଜରୁରୀ କାମ ନଥିଲେ ନେଇପାରିବେନି ଛୁଟି
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ କରିଥିଲା ହତ୍ୟା, ପାରାଦୀପରୁ ହେଲା ଗିରଫ
  • ||
  • ଜାଗର ପ୍ରସ୍ତୁତି : ବାବା ଆଖଣ୍ଡଳମଣିଙ୍କ ପୀଠରେ ଲାଗିଲା କଟକଣା, ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୦ରୁ ୨ଦିନ ଯାଏଁ ୧୪୪ ଧାରା
  • ||

ଚୀନ୍ କହିଲା ଆମ J-20 ଫାଇଟର୍ ଭାରତର ରାଫେଲ୍ ଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ, ପୋଲ୍ ଖୋଲିଦେଲେ ପୂର୍ବତନ ଏୟାର ଚିଫ୍ ମାର୍ଶାଲ୍

31/07/2020 at 3:23 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୧/୦୭ : ପୂର୍ବତନ ଏୟାର ଚିଫ ମାର୍ଶାଲ ବିଏସ ଧନୋଆ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଚୀନର ଏକ ମିଛର ମୁଖା ଖୋଲି ଦେଇଛନ୍ତି | ଚିଂ କହିଥିଲା ଯେ ତାଙ୍କର ଜେ-୨୦ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ରାଫେଲ ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଭଲ | ଚିଂର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ମୁଖପାତ୍ର ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ ଜଣେ ଏକ୍ସପର୍ଟଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ କହିଛନ୍ତି ଜେ ରାଫେଲ ଶୁଖୋଇ-୩୦ MKI ଜେଟରୁ ଭଲ କିନ୍ତୁ J-20 ସାମ୍ନାରେ କିଛି ବି ନୁହେଁ | କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ପ୍ରୋପାଗଣ୍ଡା ୱେବସାଇଟ ଏକ କଥିତ ମିଲିଟାରୀ ଏକ୍ସପର୍ଟ ଝାଂଗ ସୁଫେଙ୍ଗ ଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ କହିଛି ଯେ ଏହା କେବଳ ଏକ ଚତୁର୍ଥାଂଶ ଜେନେରେସନ ଆଡ଼ଭାନ୍ସ ଏବଂ ଗୁଣବତ୍ତା ମାମଲାରେ ଏଥିରେ ଅଧିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ନାହିଁ | ୱେବସାଇଟ ଜଣେ ବେଣାମ ଏକ୍ସପର୍ଟଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ କହିଛି ଯେ ରାଫେଲ କେବଳ ଥାର୍ଡ଼ ପ୍ଲସ ଜେନେରେସନର ଫାଇଟର ଜେଟ ଏବଂ J-20 ସାମ୍ନାରେ ସେ ଚାଲିବ ନାହିଁ |

ରାଫେଲକୁ ୪.୫ ଜେନେରେସନର ଫାଇଟର ଜେଟ କହୁଥିବା ବାୟୁସେନାର ପୂର୍ବତନ ଚିଫ ବିଏସ ଧନୋଆ ଦୁଇଟି ସାଧାରଣ ପ୍ରଶ୍ନ ଜରିଆରେ ଚୀନର ଏହି ଦାବିର ପୋଲ ଖୋଲି ଦେଇଛି | ଧନୋଆ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି J-20 ବାସ୍ତବରେ ପଞ୍ଚମ ପିଢ଼ିର ଫାଇଟର ଜେଟ ତାହେଲେ ଏଥିରେ କନାର୍ଡସ୍ କାହିଁକି | ଅପରପକ୍ଷରେ ଆମେରିକାର ପଞ୍ଚମ ପିଢ଼ିର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ F22, F35 ଏବଂ ଋଷର ପଞ୍ଚମ ପିଢ଼ି Su 57 ବିମାନୀା ନାହିଁ | କନାର୍ଡସ୍ ବିମାନର ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ସୁଧାର ଆଣିବା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟ ୱିଙ୍ଗର ଆଗରେ ଲାଗିଥାଏ |

ଧନୋଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ,’ ମୁଁ କେବେ ବି ବିଶ୍ୱାସ କରିବିନାହିଁ ଯେ J-20 ଏତେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଯେ ତାକୁ ପଞ୍ଚମ ପିଢ଼ିର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ କୁହାଯିବ କାରଣ କନାର୍ଡସ୍ ରାଡ଼ାର ସିଗନେଚରକୁ ବଢ଼ାଇ ଦେଇଥାଏ ଲଙ୍ଗ ରେଞ୍ଜ ମିଟିଆର ମିସାଇଲକୁ ପୋଜିସନ ଦର୍ଶାଇଥାଏ ଯାହା ରାଫେଲରେ ଲାଗିଛି |’ 

ପୂର୍ବତନ ବାୟୁସେନା ଚିଫ ଚୀନକୁ ଆଉ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି J-20 ର ଉତ୍ପାଦତକ ଚେଙ୍ଗଦୁ ଏୟାରସ୍ପେସ କର୍ପୋରେସନ ଏହାକୁ ୫ମ ପିଢ଼ିର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ କହୁଛି ତାହେଲେ ଏଥିରେ ସୁପରକୄଜ କ୍ଷମତା କାହିଁକି ନାହିଁ ? ସୁପରକୄଜ ସେହି କ୍ଷମତା ଯେଉଁଥିରେ ଜେଟ ଆଫଟରବର୍ଣ୍ଷକୁ ବ୍ୟବହାର ନ କରି M 1.0 ରୁ ଅଧିକ ସ୍ପିଡ଼ରେ ଉଡ଼ିପାରେ |

   Related Posts