Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ ପାଇଁ ୧୮ ଜଣିଆ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଘୋଷିତ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ କେଉଁ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ମିଳିଲା ସ୍ଥାନ
  • ||
  • ରୋହିତ ଶର୍ମା ହେଲେ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ନୂତନ ଦିନିକିଆ ଅଧିନାୟକ, ବିରାଟଙ୍କୁ କେବଳ ଟେଷ୍ଟ ଦାୟିତ୍ଵ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ମାପ ଓ ଓଜନ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ଆଦାୟ ହୋଇଛି ୨ କୋଟି ୮୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା : ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ବାଇଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡିସେମ୍ବର ୯ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ବିଜେପି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା : ଇରାଶିଷ୍ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡ୍ରଗ୍ସ ମାଫିଆ ଶେଖ୍ ଆଜବାହାର ବାଲେଶ୍ଵର କୋର୍ଟରେ ହାଜର, ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ସମ୍ପତ୍ତି ଥିବା ନେଇ ମିଳିଛି ପ୍ରମାଣ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଆଖୁ ଖାଇବାକୁ ଆସି କୂଅରେ ଖସିପଡିଲା ଭାଲୁ, ବନ ବିଭାଗ କଲା ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଏସଟିଏଫ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ମାଫିଆ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ତାଲିକା
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ : ତାମିଲନାଡୁ କୁନ୍ନୁରରେ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାଓ୍ବତଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୃଷି ଋଣ ଛାଡ ସହ ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଲାଗି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ବଢିବ ଶକ୍ତି, ଚାନ୍ଦୀପୁର ଘାଟିରୁ ‘ବ୍ରହ୍ମୋସ’ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ
  • ||

ଥଣ୍ଡା ସମ୍ଭାଳି ପାରୁ ନାହାନ୍ତି ସୈନିକ, ଲଦ୍ଦାଖରୁ ୯୦% ସୈନ୍ୟ ଫେରାଇଲା ଚୀନ୍

6/06/2021 at 3:33 PM

ଲେହ ୬।୬:  ପୂର୍ବ ଲଦ୍ଦାଖର ପ୍ୟୋଙ୍ଗୟୋଙ୍ଗ ହ୍ରଦ ଅଞ୍ଚଳରେ ସୀମା ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ଚୀନ୍‌ ମୂତୟନ କରିଥିବା ସୈନିକଙ୍କୁ ଫେରାଇ ନେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛି। ଭୀଷଣ ପ୍ରତିକୂଳ ପାଗ ଓ ଅତ୍ୟାଧିକ ଥଣ୍ଡା ଯୋଗୁ ଚୀନ୍‌ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିବା ବେଳେ ପ୍ରାୟ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ସୈନ୍ୟ  ଫେରିଯାଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ନୂଆ କମ୍ପାନୀଙ୍କୁ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି। ଏଠାରେ ପଡୁଥିବା ଅତ୍ୟାଧିକ ଥଣ୍ଡା ଚୀନ ସୈନ୍ୟ ସମ୍ଭାଳିପାରୁ ନାହାନ୍ତି।

ତେବେ ଏଠାରୁ ସୈନିକଙ୍କୁ ନେଇ ନୂଆସେନା ମୁତୟନ କରିବା ଚୀନ ଲାଗି ନୂଆ ନୁହେଁ। ଗତବର୍ଷରୁ ଚୀନ ଏଠାରେ ବାରମ୍ବାର ସୈନ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ (ରୋଟେସନ) ଜାରି ରଖିଛି। ଚୀନ ସୈନିକ ମାନେ ଏଠାକାର ପାଗ ସହ ଅଭ୍ୟସ୍ତ ନୁହନ୍ତି। ଏଣୁ ଥଣ୍ଡା ସାଙ୍ଗକୁ ଅନ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ସରକାର କିନ୍ତୁ ନିଜ ଜିଦରୁ ହଟୁ ନାହାନ୍ତି। ସୀମା ସୁରକ୍ଷାକୁ ଗୁରତର ସହ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ବେଳେ ରୋଟେସନ ଭିତ୍ତିରେ ଏଠାକୁ ସୈନ୍ୟ ପଠାଉଛନ୍ତି।

ତେବେ ଏଠାରେ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ବେଶ୍‌ ଦକ୍ଷତାର ସହ ସୀମା ସୁରକ୍ଷାରେ ମୁତୟନ ଅଛନ୍ତି। ଭାରତ ଏଠାକୁ ୨ ବର୍ଷ ନିମନ୍ତେ ସୈନିକଙ୍କୁ ପଠାଉଥିବା ବେଳେ ହାଇ ଅଲ୍ଟିଚ୍ୟୁଡରେ ସେନା  ବେଶ୍ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ  ସମ୍ପାଦନ କରୁଛନ୍ତି। ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ଅନ୍ତରିଣ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଲଦ୍ଦାଖକୁ ୪୦ରୁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ସୈନ୍ୟ ପ୍ରେରଣ ହେଉଛନ୍ତି।  ତେବେ ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆଇଟିବିପି ର ଜବାନ ସର୍ବାଧିକ ୨ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଡ୍ୟୁଟି କରି ସୁରୁଖୁରୁରେ ଫେରୁଛନ୍ତି।

ଉଲ୍ଲେଖ ଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଭାରତ-ଚୀନ୍‌ ସମ୍ପର୍କର ୪୫ ବର୍ଷରେ ଗତବର୍ଷ ପ୍ରଥମ ଥର ସୀମାକୁ ନେଇ ଭାରତ ଓ ଚୀନ ସେନା ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିଲେ। ଏଥିରେ ଚୀନ୍‌ ସୈନିକଙ୍କ ଆତର୍କିତ ଆକ୍ରମଣରେ ଅପ୍ରସ୍ତୁତ ୨୦ ଜଣ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ଶହିଦ ହୋଇଥିଲେ। ଏଥିରେ ଭାରତର ଜବାବି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନରେ ଚୀନର ୪୫ ଜଣ ସୈନିକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ। ତେବେ ଦୁଇ ଦେଶଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସୈନ୍ୟ ଓ କୂଟନୈତିକ ବାର୍ତ୍ତା ପରେ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ଆସିଛି।

   Related Posts