Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୈଠକ ପରେ ବୈଠକ କିନ୍ତୁ ଫଳ ଶୂନ ! ୧୯’ରେ ପୁଣି ଚାଷୀ-ସରକାର ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା-ଗହଣା ଲୁଟ, ୩ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||
  • ବ୍ରିସବେନ୍ ଟେଷ୍ଟ୍ : ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଲାବୁସେନଙ୍କ ଶତକ, କଙ୍ଗାରୁ ଟିମ୍ ୨୭୪/୫
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଗୁରୁତର-ଗର୍ଭବତୀ-ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆଡମିଟ୍‌ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ଟିକା, ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡାକ୍ତର ବିଜୟ ପାଣିଗ୍ରାହୀ
  • ||
  • ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ସହ ମିଶି ମାଟି ଖୋଳିଲେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଦୁଇ ଜଣ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୮୯୮ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଚିଲିକାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଫ୍ଲୋରା ଫୋନା ସର୍ଭେ
  • ||
  • ଯାଜପୁର ଶିଶୁ ନିଖୋଜ ଘଟଣା: ନିଖୋଜ ପିହୁ ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲେ ଏସ୍‌ପି ରାହୁଲ ପି.ଆର
  • ||
  • ନକଲି ସାମଗ୍ରୀର ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ ପାଲଟିଛି କଟକ, ପୁଣି ଅପମିଶ୍ରିତ ଗୁଣ୍ଡି ଜବତ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ଅଜଣା ଜନ୍ତୁ ଆତଙ୍କ, ଭୟଭୀତ ଅବସ୍ଥାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||

ଲଦ୍ଦାଖ ପାଇଁ ତୀବ୍ବତରୁ ସୈନ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରୁଛି ଚୀନ୍ ! ନିଯୁକ୍ତି ଲାଗି ରଖିଛି ଏପରି ସର୍ତ୍ତ?

12/12/2020 at 9:02 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୨।୧୨: ଚୀନ୍‌ ପ୍ୟୁପିଲସ୍ ଲିବରେସନ ଆର୍ମି (ପିଏଲଏ) ଲଦ୍ଦାଖର ଉଚ୍ଚ ଉଚ୍ଚତା( ହାଇ ଅଲ୍ଟିଚ୍ୟୁଡ)ରେ ବେଶି ସମୟ ରହି ପାରୁନାହାନ୍ତି। ଗୋଟିଏ ପଟେ ଉଚ୍ଚତା ଓ ଅନ୍ୟପଟେ ବିଯୁକ୍ତ ତାପମାତ୍ରା ସେମାନଙ୍କୁ ପଲ୍ମନାରୀ ଏଡିମାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ କରୁଛି। ଅମ୍ଲଯାନ ଅଭାବ ଯୋଗୁ ସୈନିକ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡୁଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ନୂଆ ସୈନିକଙ୍କୁ ମୁତୟନ କରାଗଲେ ବି ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ବେଶି ସମୟ ତିଷ୍ଠିପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ଏଣୁ ଚୀନ୍‌ ଏବେ ଲଦ୍ଦାଖରେ ଭାରତର ମୁକାବିଲା ଲାଗି ତୀବ୍ବତରୁ ସୈନ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

ଲଦ୍ଦାଖ ଭଳି ତୀବ୍ବତ ମଧ୍ୟ ହାଇଅଲ୍ଟିଚ୍ୟୁଡରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଏଣୁ ଏଠାକାର ଯୁବକମାନେ ହୁଏତ ଲଦ୍ଦାଖରେ ବିଯୁକ୍ତ ତାପମାତ୍ରା ଓ ଭୌଗଳିକ ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା କରିପାରନ୍ତି ବୋଲି ଚୀନ ବିଚାର କରୁଛି। ଏଣୁ ଲଦ୍ଦାଖରୁ ସୈନ୍ୟବାହିନୀରେ ନିଯୁକ୍ତି ଲାଗି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି। ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସର୍ତ୍ତ ରଖିଛି ଚୀନ୍‌।   ସୈନ୍ୟବାହିନୀରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ଯେଉଁମାନେ ଏହି ସର୍ତ୍ତ ପୂରଣ କରୁଥିବେ କେବଳ ସେମାନଙ୍କୁ ଚୀନ୍‌ ନିଯୁକ୍ତ କରିବ ବୋଲି ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିଛି।

ଏଥିରେ ଚୀନ୍ ତୀବ୍ବତ୍‌ ଯୁବକଙ୍କ ଲାଗି ଯେଉଁ ସର୍ତ୍ତ ରଖିଛି ସେଥିରେ କେବଳ ସେହିମାନେ ହିଁ ସୈନ୍ୟବାହିନୀରେ ଯୋଗଦେବା ଲାଗି ଆବେଦନ କରିପାରିବେ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ମାତାପିତା ଚୀନ୍‌ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ସହ ସମ୍ପର୍କିତ ଥିବେ। ଏପରି ଲୋକଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ଭାରତ ପଳାୟନ କରିଥିବା ଦଲାଇଲାମା ଅଥବା ତାଙ୍କ ଅନୁଗାମୀଙ୍କ ସହ ଯେପରି ନଥିବ। ସେହିପରି ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବିଦେଶ ସଂଗଠନ ସହ ଯେପରି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନଥିଲେ ସେମାନେ ସୈନ୍ୟବାହିନୀରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

ଅତୀତରେ ଚୀନ୍‌ ପିଏଲଏ ସୈନିକଙ୍କୁ କାନାଡାରେ ବିପରୀତ ପାଗ ଓ ଭୌଗଳିକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୈନ୍ୟ ଅପରେସନ ଲାଗି ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦେଇଥିଲା। ବର୍ଷକୁ ବର୍ଷ କାନାଡା ଯାଇ ସୈନିକମାନେ ବରଫାବୃତ୍ତ ଉଚ୍ଚ ପର୍ବତମାଳାରେ ଯୁଦ୍ଧାଭ୍ୟାସ୍ କରୁଥିଲେ। ହେଲେ ଚୀନ୍ ସୈନିକ କାନାଡାରୁ ଯୁବତୀ ଧରି ଫେରାର ହେବା ପରେ କାନାଡା-ଚୀନ୍‌ ଯୁଦ୍ଧାଭ୍ୟାସ ଅନେକ ବର୍ଷରୁ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଶିକ୍ଷିତ ସୈନିକ ଲଦ୍ଦାଖର ବିଯୁକ୍ତ ୪୦ଡିଗ୍ରି ସେଲସିୟରେ କିନ୍ତୁ ଧରଣଧରି ପାରୁନାହାନ୍ତି। ଏଣୁ ଚୀନ୍‌ ଏବେ ଏଥିଲାଗି ଭାରତ ବିରୋଧରେ ଲଦ୍ଦାଖୀଙ୍କୁ ଉପଯୋଗ କରିବାକୁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି।  

   Related Posts