Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସକୁ ପିଟିଲା କାର୍, ଡ୍ରାଇଭର ଆହତ
  • ||
  • କଟକ : ସି-ସୋର ଘାଟରୁ ଅଜଣା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଭାସି ଆସିଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଗଡ : ପଦ୍ମ ବିଭୂଷଣ ଫେରାଇଲେ ପଞ୍ଜାବର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ସିଂହ ବାଦଲ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଅନଲାଇନ୍‌ରେ ହେବନାହିଁ CBSE ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା, ପୂର୍ବଭଳି ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ବାପା ନା’ ରାକ୍ଷସ, ନିଶାଶକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ୧୧ ବର୍ଷର ଝିଅ ସହ କଲା ଦୁଷ୍କର୍ମ !
  • ||
  • କନ୍ଧମାଳ : ହଜିଗଲା ମା’ର ମମତା, ୪ ବର୍ଷ ଝିଅର ଗାଲ କାଟିଦେଲା ସାବତ ମା’ !
  • ||
  • ବଡବିଲ : ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଚାଲିଗଲା ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇଛନ୍ତି ୧୧ଟିକିଆ ହାତୀ ପଲ
  • ||
  • ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍ : ‘ପିଜ୍ଜା ହଟ୍’ର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିବା ଫ୍ରାଙ୍କ୍ କାର୍ନିଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ ରେଞ୍ଜର, ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ଏକକାଳୀନ ୩ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଅଫଲାଇନ୍‌ରେ ହେବ ମାଟ୍ରିକ୍ ଏବଂ ଯୁକ୍ତ ୨ ପରୀକ୍ଷା : ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

ସି ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ ସବୁ ରଣନୀତି ଫେଲ୍, ଚୀନ୍ ପ୍ରତି ସାରା ବିଶ୍ୱର ନକରାତ୍ମକ ଭାବନା ଅଧିକ, ବାଇଡେନ୍ ଜିତିବା ପରେ ବେଜିଂର ଦବଦବାକୁ ଝଟକା

21/11/2020 at 1:31 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧/୧୧:  ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଏବେ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଚାଲିଛି । କେଉଁ ଦେଶ କେତେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସେନେଇ ଚାଲିଛି ରେସ୍ । ଯାହାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା, ବାଣିଜ୍ୟ ଓ କୂଟନୈତିକ ବିଭାଗ ଯେତେ ସମୃଦ୍ଧ ସେହି ଦେଶ ଏବେ ଅନ୍ୟ ଉପରେ ଭାରି ପଡିବାରେ ଲାଗିଛି । ତେବେ  ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଆମେରିକା ଓ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଛି ଶୀତଳ ଯୁଦ୍ଧ । ଉଭୟ ଦେଶ ପରସ୍ପରକୁ ଚେକ୍ ଦେବା ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ଖୋଜୁଛନ୍ତି । ଏହା ପଛରେ ଚୀନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ ବିସ୍ତାରବାଦୀ ନୀତି ଦାୟୀ । କିନ୍ତୁ ସେ ଏହାକୁ ମାନିବାକୁ ନାରାଜ ।

ଗତ ୪ ବର୍ଷରେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ସମୟରେ ଚୀନର ବିସ୍ତାରବାଦୀ ନୀତିକୁ କିଛିଟା ଝଟକା ଲାଗିଛି । ଏବେ କିନ୍ତୁ ଟ୍ରମ୍ପ ହ୍ୱାଇଟ ହାଉସରେ ଅଳ୍ପ ଦିନର ଅତିଥି । ଜୋ ବାଇଡେନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେବା ପରେ ବି ଚୀନ ସହ ସମ୍ପର୍କରେ ସୁଧାର ଆସିବାର ସମ୍ଭାବନା କମ୍ । ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସିଙ୍ଗାପୁରର ପୂର୍ବତନ କୂଟନୀତିଜ୍ଞ କିଶୋର ମହାଭୂମି କହିଛନ୍ତି ଯେ, କରୋନା ବିଶ୍ୱ ମହାମାରୀ ଚୀନକୁ ଫାଇଦା ଦେଇଛି । କାରଣ ଚୀନ କରୋନା ଉପରେ ଶୀଘ୍ର ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିଲା । ଏହାକୁ ନେଉ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ସହ ଚୀନର ସମ୍ପର୍କରେ ଫାଟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । କାନାଡା, ଜର୍ମାନୀ, ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ, ସ୍ପେନ୍, ସ୍ୱିଡେନ୍ ଓ ୟୁକେ ସହ ସମ୍ପର୍କ ଖରାପ କରିଛି ଚୀନ୍ ।

ଏକ ସର୍ଭେ ଅନୁସାରେ, ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗ୍ ବିଶ୍ୱର ଭଲ ପାଇଁ କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ନେଉନାହାଁନ୍ତି ।  ଯାହା ୨୦୧୯ରେ ୬୧ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା । ୧୪ଟି ଦେଶର ଲୋକଙ୍କ ନଜରରେ ଜିନପିଙ୍ଗ୍ ବିଶ୍ୱାସଯୋଗ୍ୟ ନୁହଁନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ଚୀନର ରାଜନୈତିକ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଦାୟୀ କରାଯାଉଛି । ପୂର୍ବ ଏସିଆରେ ଚୀନ୍ ନିଜର ଦବଦବା ଜାହିର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ଏହାକୁ ନେଇ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ସହ ଚୀନର ଶତ୍ରୁତା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ ବିଶ୍ୱ ଦରବାରରେ ଆମେରିକା ଦବଦବା ହ୍ରାସ ପାଇଁ ଅପଚେଷ୍ଟା ଚଳାଇଛି । କାରଣ ଆମେରିକା ଗତ ୭ ଦଶନ୍ଧୀ ଧରି ବିଶ୍ୱ ବଜାରରେ ନିଦ ଦବଦବା ଜାହିର କରି ରଖିଛି । କିନ୍ତୁ ଚୀନର ଏହି ଯୋଜନା ଫସର ଫାଟିବ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଅନୁମାନ କରୁଛନ୍ତି ।

କରୋନା ପାଇଁ ଚୀନରେ ୬୧ ପ୍ରତିଶତ ଚାକିରିଆଙ୍କ ରୋଜଗାରରେ ବାଧା ଉପୁଜିଛି । ଏପରିକି ଭାରତ ସହ ଗଲଓ୍ୱାନ ସଙ୍ଘର୍ଷ ପରେ ଟିକଟକ୍, ପବଜୀ ଆଦି ଚାଇନା ଆପକୁ ବ୍ୟାନ୍ କରାଯାଇଛି । ଫଳରେ ଚୀନର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ପ୍ରବାବ ପଡିଛି । ହଙ୍ଗକଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ଚୀନ ବିରୋଧରେ ଏକାଟି ହୋଇଛି । ଯାହାକୁ ଆମେରିକା ସମର୍ଥନ କରୁଛି । ତାଇଓ୍ୱାନରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଛି । ତାଇଓ୍ୱାନକୁ ଚୀନ ବିରୋଧରେ ଆମେରିକା ଓ ଭାରତର ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି । ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସହ ଚୀନର ସମ୍ପର୍କ ବିଗିଡିଛି । ଏକ ସର୍ଭେରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ପ୍ରାୟ ୮୧ ପ୍ରତିଶତ ଜନତା ଚୀନକୁ ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି ।

କେବଳ ଚୀନର ନଜରରେ ହିଁ ଡ୍ରାଗନର ପଦକ୍ଷେପ ଓ ଆଚରଣକୁ ବୁଝିହେବ । ଚୀନ ବିସ୍ତାରବାଦୀ ନୀତିରେ ବିଶ୍ୱାସ କରେ । ଦେଶର କୂଟନୈତିକ ନୀତି ମଧ୍ୟ ଦୁର୍ବଳ । ଶାସନରେ ଥିବା କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି କେବଳ କୁପ ମଣ୍ଡୁକ ହୋଇ ରହିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ଏହାକୁ ନେଇ ଚୀନର ଆଇନ ପ୍ରଣେତାମାନେ ଗଭୀର ଚିନ୍ତା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । କାରଣ ଏସିଆରେ ଭାରତ, ଜାପାନ, ଚାଇନା ଓ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଚୀନକୁ ଚେକ୍ ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି । ଚୀନ ନିଜକୁ ଏବେବି ସମସ୍ତଙ୍କଠୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଭାବୁଛି । ସମସ୍ତଙ୍କ ଉପରେ ପତିଆରା ଜାହିର କରିପାରିବ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରୁଛି । କିନ୍ତୁ ଆହୁରି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦେଶ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ପରସ୍ପର ସହ ହାତ ମିଳାଇଛନ୍ତି ।

ଯଦି ଜିନପିଙ୍ଗ୍ ନିଜ ନୀତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତି ତଥାପି ଅନେକ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଯାଇଛି । ବାଇଡେନ୍ ଚୀନକୁ ଅଳଗା କରି ଏସିଆ ଓ ୟୁରୋପ ସହ ପାରମ୍ପରିକ ବାଣିଜ୍ୟ କାରବାର ଜାରି ରଖିବେ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ଯାହା ଚୀନକୁ ଝଟକା ଦେବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । କେବେ ଚୀନ୍ ବିଶ୍ୱ ଦରବାରରେ ଗ୍ରହଣୀୟ ହେବ ତାହା ପରେ ଜଣାପଡିବ । 

   Related Posts