Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମାତ୍ର ୬୦ ସେକେଣ୍ଡରେ ଜଣାପଡିବ ଶରୀରର ରକ୍ତ ସର୍କରା, ଛୁଞ୍ଚିର ଭୟ ରହିବନି… ଆସିଗଲା ନୂଆ ମେସିନ୍
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ଚୂଡାନ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ, ମୈଦାନରେ ୧୩ ହଜାର ୬୭୫ ପ୍ରାର୍ଥୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଭୀମସାର ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ, ଗୋଡ ଭାଙ୍ଗିବା ସହ ଶରୀରରେ ଲାଗିଛି ଆଘାତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜାଲ୍‌ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦେଇ ୩କୋଟି ୬୮ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ପିଏନବି ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ପରିଚାଳକ ସମେତ ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୋଭିଡ୍‌ର କେବେ ବି ଅନ୍ତ ହେବନାହିଁ : ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କମିବା ନେଇ ମିଳିଲାଣି ସଂକେତ : SRC
  • ||
  • ପୁରୀ : ମହିଳାଙ୍କ ଅଶ୍ଳୀଳ ଫଟୋ ଓ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ୍ ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୦ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୪୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୪୨୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୨୫୨୬୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କମିବ ତାପମାତ୍ରା, ୨୮ରୁ ବଢିବ ଶୀତ
  • ||

ଚୀନର ଦୋମୁହାଁ ନୀତି: ଏପଟେ ଆଲୋଚନା, ସେପଟେ ଅରୁଣାଞ୍ଚଳ, ସିକ୍କିମ ଓ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ସୀମାରେ ଠୁଳ କରୁଛି ସୈନିକ ଓ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର

25/06/2020 at 3:34 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୫|୦୬: ଚୀନ ଭାରତ ସହ ତିକ୍ତତା କମ କରିବା ପାଇଁ ଆଲୋଚନା ହେବା ନେଇ ପ୍ରସ୍ତାବ ରଖୁଛି । ଏପରିକି ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ବିବାଦର ସମାଧାନ କଥା କହୁଛି । କିନ୍ତୁ ନିଜ ଦୋମୁହାଁ ନୀତିରୁ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଉନି ଡ୍ରାଗନ୍ । ଚୀନ ପୂର୍ବ ଲଦାଖ, ପେଙ୍ଗଙ୍ଗ ସୋ, ଗଲଓ୍ୱାନ ଘାଟି ସମେତ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ସୈନ୍ୟଙ୍କୁ ମୁତୟନ କରିଛି ।

ସୂଚନାନୁସାରେ, ଅରୁଣାଞ୍ଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ସିକ୍କିମ ଓ ଉତରାଖଣ୍ଡ ନିକଟରେ ଥିବା ଏଲଏସିର ଅନେତ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସେକ୍ଟରରେ ସୈନ୍ୟ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରିଛି । ଏପରିକି ଏହି ସବୁ ଅଞ୍ଚଳରେ ବହୁ ପରିମାଣରେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟ ଠୁଳ କରିବାରେ ଲାଗିଛି ।  ଚୀନ ଏହି ସମୟରେ ସୈନ୍ୟ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରୁଛି ଯେତେବେଳେ ଉଭୟ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସୈନ୍ୟ ଓ କୁଟନୈତିକ ବାର୍ତ୍ତା ଜାରି ରହିଛି ।

ଗତ ସୋମବାର ଉଭୟ ଦେଶର ସେନାର ବରିଷ୍ଠ କମାଣ୍ଡରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ପୂର୍ବ ଲଦାଖର ସମସ୍ତ ଉତ୍ତେଜନାପ୍ରବଣ ସ୍ଥାନରେ ଉଭୟ ଦେଶ ନିଜର ସେନା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବେ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ବୁଧବାର କୁଟନୈତିକ ସ୍ତରରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଜୁନ ୧୫ରେ ଗଲଓ୍ୱାନ ଘାଟିରେ ଭାରତ ଓ ଚୀନ ସୈନିକ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିଲେ । ଏଥିରେ ୨୦ ଜଣ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ସହିଦ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଚୀନର ମଧ୍ୟ ୪୩ଜଣ ସୈନ୍ୟ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ । ଚୀନ ଗଲଓ୍ୱାନ ଘାଟି ଉପରେ ନିଜର ଦାବି ଜାହିର କରୁଛି । କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ କୌଣସି ତଥ୍ୟ ନାହିଁ ।

   Related Posts