Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୫୪୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ପୂର୍ବରୁ ବସିବ ବିଧାନସଭାର ଶୀତ ଅଧିବେଶନ
  • ||
  • କରୋନାର ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧି, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୩୮୯୩ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଅପରେସନ ଅଲ୍ଆଉଟ୍ : ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଓ ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ, ୭୧ଟି ଆସନରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟିଂ
  • ||

ଚୀନ ଲୁଚାଇଛି ପ୍ରକୃତ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା: ବୁହାନ କହୁଛି – ‘ଏଠାରେ ୩୨୦୦ ନୁହେଁ, ଏତିକି ଜଣ ମରିଛନ୍ତି’

31/03/2020 at 12:23 PM

ୱୁହାନ ୩୧/୦୩ : ଚୀନର ୱୁହାନରୁ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ବ୍ୟାପିଗଲା | ବ୍ରିଟିଶ ୱେବସାଇଟ୍ ଡେଲି ମେଲ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ୱୁହାନର ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଠାରେ କରୋନା ଯୋଗୁଁ ୪୨ ହଜାର ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଚୀନ୍‌ର ଦାବିଠାରୁ ଏହା ୧୦ ଗୁଣ ଅଧିକ। ଚୀନର ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରାୟ ୮୧ ହଜାର ଲୋକ ଏହି ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ୩୩୦୦ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି | ୱୁହାନର ସାତଟି ଶବଦାହ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ମୃତକଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ନିକଟକୁ ପ୍ରତିଦିନ ୫୦୦ ଲେଖାଏଁ ଅସ୍ଥି କଳସ ପଠାଯାଇଥିଲା |

ପ୍ରତିଦିନ ୩୫୦୦ ଲୋକଙ୍କୁ ଅସ୍ଥି କଳସ ପଠାଯାଉଛି | ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ହାଙ୍କୁ, ୱୁଚାଙ୍ଗ ଏବଂ ହାନୟାଙ୍ଗର ଲୋକଙ୍କୁ ଏପ୍ରିଲ ୫ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ଅସ୍ଥି ଦିଆଯିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ଏହି ଦିନ ପରେ କିଙ୍ଗ ମିଙ୍ଗ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ ଏଠାରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପୂର୍ବପୁରୁଷଙ୍କ ସମାଧି ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତି | ଅର୍ଥାତ ଅସ୍ଥି କାଶ ପଠାଇବା ସିଲସିଲା ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୨ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ | ଅର୍ଥାତ ୧୨ ଦିନରେ ୪୨ ହଜାର ଅସ୍ଥି କଳସ ବଣ୍ଟନ କରାଯିବ |

ହାଙ୍କୁରେ ଦୁଇଥରରେ ୫ ହଜାର କଳସ ଦିଆଯାଇଛି। ହୁବେଇ ପ୍ରଦେଶର ଜିଙ୍ଗଜୋ ସହରର ଅସ୍ଥି କଳସ ଅନାଥ ଭାବେ ପଡ଼ିରହିଛି । ବାସ୍ତବରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ କାରଣରୁ ଚୀନରେ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ନିଷେଧ କରାଯାଇଥିଲା | କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଦ୍ୱାରା ନିହତ ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଶେଷ ରୀତିନୀତି ପ୍ରଶାସନ ହିଁ କରିବ। ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଘରେ ରଖାଯାଇଥିଲା। ଲୋକଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରିୟଜନଙ୍କ ମୃତଦେହ ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡୁଛି | ଏହାପୂର୍ବରୁ ଉପଗ୍ରହ ଫଟୋ ଆଧାରରେ ଏକ ୱେବସାଇଟ୍ ଦାବି କରିଥିଲା ​​ଯେ ୱୁହାନ୍ ଏବଂ ଚୋଙ୍ଗକିଙ୍ଗ ସହରର ଆକାଶରେ ସଲଫର୍ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ୍ ପରିମାଣ ହଠାତ୍ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ତେବେ ଭାଇରସ ଦ୍ୱାରା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସାମୁହିକ ଶବଦାହ ହେତୁ ଏହା ହୋଇଥାଇପାରେ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି । ଏହି ଖବର ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ଏହା ପ୍ରମାଣିତ ହେଉଛି ଯେ ଚୀନ ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଲୁଚାଇଛି |

ୱୁହାନର ବାସିନ୍ଦା ଝାଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାରୀ ତଥ୍ୟ ଠିକ ନୁହେଁ। କାରଣ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଶବ ପୋଡି ଦିଆଯାଉଛି | ହୁବେଇ ପ୍ରଦେଶର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନେକ ଲୋକ ଘରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୋଟିଏ ମାସରେ ୨୮ ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ଶବଦାହ କରାଯାଇଛି।

   Related Posts