Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଓଡ଼ିଶା ମାଗିଲା ଅଗଷ୍ଟ ବର୍ଷା-ବନ୍ୟାର ସହାୟତା, ଦାବି କଲା ୧୫୬୯.୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୩୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଟ୍ରକକୁ ପଛ ପଟୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରଲର, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ଡ଼କାୟତି ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ବାଇପାସ କଡ଼ରୁ ୬ ଡକାୟତ ଗିରଫ
  • ||

ପୂର୍ବ ଲଦ୍ଦାଖ ସୀମାରେ ଫାଇଟର ଜେଟ୍ ଉଡାଉଛି ଚୀନ୍, ନଜର ରଖିଛି ଭାରତ

1/06/2020 at 5:12 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧।୬: ଚୀନ ସୀମାବର୍ତ୍ତି ବାସ୍ତବ ସୀମାରେଖା(ଏଏଲସି)ରେ ଏବେବି ଉତ୍ତେଜନା ଜାରି ରହିଛି। ଯେ କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା ଲାଗି ଭାରତ ସେନା ଠୁଳ କରିଥିବା ବେଳେ ପାଦେ ଆଗକୁ ଯାଇ ଚୀନ ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ମୁତୟନ କରିଛି। ଏହି ସବୁ ବିମାନ ଏବେ ପାଟ୍ରୋଲିଂ କରୁଥିବା ବେଳେ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ କଡା ନଜର ରଖିଛି। ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଚୀନ ଯୁଦ୍ଧବିମାନଗୁଡିକୁ ସୋମବାର ପୂର୍ବ ଲଦ୍ଦାଖ ସୀମାରୁ ୩୦ରୁ ୩୫ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଉଡୁଥିବାର ଦେଖାଯାଇଛି।

ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଚୀନ ତାର ବିମାନ ସ୍କ୍ୱାର୍ଡନକୁ ହୋଟନ ଓ ଗୋରଙ୍ଗୁସାରୁ ୧୦୦ ଓ ଦେଢଶହ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ମୁତୟନ କରିଛି। ଏହି ଚୀନା ବିମାନ ସ୍କ୍ୱାଡ୍ରନରେ ୧୦ରୁ ୧୨ଟି ଜେ-୧୧ ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ଥିବା ବେଳେ ସେଗୁଡିକ ଭାରତୀୟ ସୀମା ନିକଟରେ ଉଡୁଛନ୍ତି। ଗତ କିଛି ଦିନ ହେଲା ପାକିସ୍ତାନ ହୋଟନରେ ପିଏଲଏ ଏୟାରଫୋର୍ସ ସହ ଯୁଦ୍ଧାଭ୍ୟାସ କରୁଛି। ଏଣୁ ଭାରତ ଚୀନର ପ୍ରତି ଗତିବିଧି ଉପରେ ନଜର ରଖିଥିବା ବେଳେ ସୀମାରେ ସୁଖୋଇ-୩୦ ଉଡାଇଥିଲା।

ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟଯେ ଭାରତ ଓ ଚୀନ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ୩ହଜାର ୪୮୮ କିଲୋମିଟର ଦୀର୍ଘ ସୀମାକୁ ନେଇ ଦୀର୍ଘ ଦିନରୁ ବିବାଦ ରହି ଆସିଛି। ଅଋଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶକୁ ଚୀନ ନିଜର ବୋଲି ଦାବି କରୁଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ଦକ୍ଷିଣ ତିବ୍ବତର ସୀମା ବୋଲି କହୁଛି। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଲଦ୍ଦାଖ ଓ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ସହ ଚୀନ ସେନା ମୁହାଁମୁହିଁ ହେଉଛନ୍ତି। ତେବେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ବିବାଦର ଚୂଡାନ୍ତ ସମାଧାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୀମାରେ ଶାନ୍ତି ଓ ସ୍ଥିରତା ବଜାୟ ରଖିବା କଥା କହୁଛନ୍ତି।

   Related Posts