Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପାଟଣା : ଛିଡିଲାନି ଭାଗବଣ୍ଟା, ଦୁଇ ପିସ୍ ମାଂସ ପାଇଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଭଉଣୀ
  • ||
  • କଟକ : ରେଭେନ୍ସା ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ନୂତନ କୁଳପତି ହେଲେ ପ୍ରଫେସର ସଞ୍ଜୟ ନାୟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ନାବାଳିକା ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ଅପ୍ରେଲ ୫ରେ ଚୂଡାନ୍ତ ଶୁଣାଣି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୫୪ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୪୦୨୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ମେ’ ରେ ହେବ କଂଗ୍ରେସର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ, ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ ପରେ ବଡ ଘୋଷଣା କଲା ଦଳ
  • ||
  • ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢୁଛି ତୈଳଦର, ମୁମ୍ବାଇରେ ୯୧ ଟଙ୍କା ଉପରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଦାମ୍
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ନିଆଁ ପୁଇଁବା ହେଲା କାଳ, ଦଳିଦେଲା ଦନ୍ତା, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଝଲସିବ ଅର୍କ କ୍ଷେତ୍ର : ନୂଆ ରୂପ ପାଇବ କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର, ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ମିଳିବ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଆଜି ବସୁଛି କଂଗ୍ରେସର ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ, ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ନେଇ ହେବ ଆଲୋଚନା !
  • ||
  • ଏଥର ନିଜ ସ୍କୁଲରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଦେବେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା, ୨ ଘଣ୍ଟାରେ ଲେଖିବାକୁ ପଡିବ ଉତ୍ତର
  • ||

ପାକିସ୍ତାନ ଲ୍ୟାବରେ ଚୀନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି ଭୟଙ୍କର ଭୂତାଣୁ, କରୋନାଠୁ ଆହୁରି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଭାଇରସରେ ଜୈବିକ ଅସ୍ତ୍ର ତିଆରି କରି ବୃହତ ଶକ୍ତି ହେବାକୁ ବ୍ଲୁପ୍ରିଣ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଜିନପିଙ୍ଗ୍

26/07/2020 at 6:54 PM

ସିଡନୀ, ୨୬|୦୭: କରୋନା ଭାଇରସ ଉହାନ ଲ୍ୟାବ୍‌ରୁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଦାବି ପରେ ମଧ୍ୟ ସୁଧୁରୁନି ଚୀନ । ସମସ୍ତ ଅଭିଯୋଗକୁ ଡ୍ରାଗନ ଖଣ୍ଡନ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଗୋପନୀୟ ଲ୍ୟାବରେ ତିଆରି କରୁଛି ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ମାରାତ୍ମକ ଭାଇରସ । ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦେଶ ହେବା ପାଇଁ ଚୀନ ଡାକି ଆଣୁଛି ଆଉ ଏକ ବଡ ବିପଦକୁ । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗ୍ ଏହାର ମୁଖ୍ୟ ପୃଷ୍ଠପୋଷକ ସାଜିଛନ୍ତି । ତେବେ ଚୀନର ଏହି ଚାଲାକି ଧରା ପଡିଯାଇଛି । ପାକିସ୍ତାନକୁ ଢାଲ କରି ଚୀନ ବିଶ୍ୱରେ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଯାଉଛି ଆଉ ଏକ ପ୍ରଳୟ । ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ ଆଣ୍ଟୋନୀ କ୍ଲାନ୍ ଚୀନର ଏହି ଗୁମର ଖୋଲି ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଉହାନ ଲ୍ୟାବରୁ କରୋନା ଭାଇରସ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଅନେକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ଭାଇରସର ଆତଙ୍କ ସାରା ବିଶ୍ୱ ଭୋଗୁଛି । ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଗଲାଣି । ଆମେରିକା ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ କରୁଛି ଯେ ଏହି ଭାଇରସ ପ୍ରାକୃତିକ ନୁହେଁ । ଏହାକୁ ଚୀନ ଲ୍ୟାବରେ ତିଆରି କରିଛି । ତେଣୁ ଉହାନରେ ହିଁ କରୋନାର ପ୍ରକୋପ ପ୍ରଥମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ତେବେ ଚୀନ ଏସବୁ ଅଭିଯୋଗକୁ ମିଛ କହିବା ସହ ଖଣ୍ଡନ କରିଛି । କିନ୍ତୁ ଆଣ୍ଟୋନୀଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ସାରା ବିଶ୍ୱର ନିଦ ହଜାଇ ଦେଇଛି ।  

ଚାଇନାଜ୍ ଉହାନ ଲ୍ୟାବ୍ ଅପରେଟିଂ କଭର୍ଟ ଅପରେସନ ଇନ୍ ପାକିସ୍ତାନୀ ନାମକ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ସେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ବିଭିନ୍ନ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସଂସ୍ଥା ଓ ଅନେକ ଦେଶର ଚାପ ପରେ ଉହାନ ଲ୍ୟାବ୍ ବନ୍ଦ ରହିଛି । ତେଣୁ ଚୀନ ପାକିସ୍ତାନ ସହ ଏକ ଚୁକ୍ତି କରିଛି । ୩ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଏହି ଚୁକ୍ତି ହୋଇଛି । ଚୁକ୍ତି ଅନୁସାରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁପ୍ତ ଭାବେ ପାକିସ୍ତାନ ଲ୍ୟାବ୍‌ରେ ଚୀନା ବୈଜ୍ଞାନିକ ଗବେଷଣା କରୁଛନ୍ତି । ଉହାନ ଲ୍ୟାବରେ କାମ କରୁଥିବା ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ଏଥିରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି । ସେମାନଙ୍କୁ ସହଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି ପାକିସ୍ତାନ ମିଲିଟାରୀ ବୈଜ୍ଞାନିକ । ଏହି ଗୁପ୍ତ ଲ୍ୟାବରେ ଅନେକ ମାରାତ୍ମକ ଭୂତାଣୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି । ଯାହାକୁ ଚୀନ ଶତ୍ରୁ ଦେଶ ଉପରେ ପ୍ରୟୋଗ କରିବ । କିଛି ଭୂତାଣୁ ଆନ୍ଥ୍ରାକ୍ସ ଓ କରୋନାଠୁ ମଧ୍ୟ ଭୟଙ୍କର ।

ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏପରି ମାରାତ୍ମକ ଭୂତାଣୁ ତିଆରିରେ ଚୀନ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପାକିସ୍ତାନୀ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ଟ୍ରେନିଂ ଦେଉଛନ୍ତି । ଚୀନ ପକ୍ଷରୁ ଏଥିପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି । ଏହାମଧ୍ୟରେ ସେମାନେ ଏକ ଭୂତାଣୁକୁ ବିକଶିତ କରିଛନ୍ତି । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଜ୍ୱର ହେବ ଓ ଏଥିରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ପ୍ରାଣ ହରାଇବେ । ତେବେ ଚୀନ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ନିଜର ଦବଦବା ଜାହିର କରିବାକୁ ଏପରି ରାସ୍ତା ଆପଣାଇଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି ।  

   Related Posts