Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଉପରେ କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଫାଇନ ଲଗାଇଲେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ, ସବୁଠୁ ବଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଋଣ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଶ୍ରେୟସ ଆୟରଙ୍କ ଉପରେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସର ନଜର, ରାହୁଲ ଓ ଧାଓ୍ୱନ ବି ବଦଳାଇବେ ଟିମ୍ !
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୬କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୬୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୪୯୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜରୁରୀକାଳିନ ପରିସ୍ଥିତି ଘୋଷଣା କଲେ ଗଭର୍ଣ୍ଣର : କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବଢିବା ପରେ କଟକଣା କଡାକଡି
  • ||
  • ୧୮ କେଜିର ବଜ୍ରକାପ୍ତା ଉଦ୍ଧାର, ଡିଲ୍ ବେଳେ ଧରିଲା ବନ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୬୫ ମୃତ
  • ||
  • ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରି ଫେରିଗଲେ ଝାଡଖଣ୍ଡୀ ହାତୀପଲ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କଲେ ଚାଷୀ
  • ||
  • ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରି ଫେରିଗଲେ ଝାଡଖଣ୍ଡୀ ହାତୀପଲ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କଲେ ଚାଷୀ
  • ||
  • ଓଡିଶା ଉପକୂଳରେ ମାଡ ହେବ ବାତ୍ୟା ! ଡିସେମ୍ବର ୩ରୁ ୬ ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା
  • ||

ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀ ବ୍ୟାନ୍ ବୟକଟ୍: ୫ଜି ରେସ୍‌ରୁ ବାଦ୍ ପରିପାରେ ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀ ହୁଏଇ, ମନ୍ତ୍ରୀସ୍ତରୀୟ ବୈଠକରେ ବିଚାରବିମର୍ଶ

30/06/2020 at 3:19 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୩୦|୦୬: ଭାରତ ଓ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଥମିବାର ନା ନେଉନାହିଁ । ସୋମବାର ଭାରତ ସରକାର ଚୀନର ୫୯ ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଦକ ଲଗାଇବା ସହ ଡିଜିଟାଲ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କରିଛନ୍ତି । ଏବେ ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀ ହୁଏଇ ପାଇଁ ଟେନସନ୍ ବଡିବାରେ ଲାଗିଛି । ହୁଏଇ ଭାରତରେ ୫ଜି ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରମୁଖ ଦାବିଦାର ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏବେ ୫ଜି ନିଲାମକୁ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି । ତେବେ ଗତ ବର୍ଷ ହୁଏଇକୁ ନିଲାମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଭାଗ ନେବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ହୁଏଇକୁ ସମସ୍ତ ଦେଶ କାରବାରରୁ ବାହାରେ ରଖନ୍ତୁ ବୋଲି ଆମେରିକା ଚାପ ପ୍ରୟୋଗ କରିଆସୁଛି । ଆମେରିକାରେ ଏହି କମ୍ପାନୀ ଉପରେ ମେ ୨୦୨୧ ଯାଏଁ କଟକଣା ଲାଗିଛି । ସୂତ୍ରାନୁସାରେ, ସୋମବାର ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ବରିଷ୍ଠ ମନ୍ତ୍ରୀ ୫ଜି ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ଏହି ଆଲୋଚନାରେଗ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହ, ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ ରବିଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ, ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ ଜୟଶଙ୍କର ଓ ବାଣିଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ପିୟୁଷ ଗୋଏଲ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ ।

ଭାରତରେ ହୁଏଇକୁ ବିରୋଧ କରାଯାଉଛି କାରଣ ଏହାର ମୁଖ୍ୟ ଚୀନ୍ ଆର୍ମି ସହ ଜଡିତ । ସୀମା ବିବାଦ ପରେ ହୁଏଇ ପାଇଁ ଭାରତରେ କାରବାର କରିବା ରାସ୍ତା ସହଜ ହେବ ନାହିଁ । ଦେଶରେ ସୁରକ୍ଷା କାରଣରୁ ମଧ୍ୟ ହୁଏଇକୁ ବିରୋଧ କରାଯାଉଛି ।

ସିଙ୍ଗାପୁରରେ ହେବାକୁ ଥିବା ୫ଜି ନିଲାମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ହୁଏଇ ରେସ୍‌ରୁ ବାହାରି ସାରିଛି । ଏଠାରେ ନୋକିଆ ଓ ଏରିକ୍ସନକୁ ସୁଯୋଗ ମିଳିଛି । ଆମେରିକା ଓ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ସୁରକ୍ଷା କାରଣରୁ ହୁଏଇକୁ ବାଦ୍ ଦିଆଯାଇଛି । ଭାରତ ସରକାର ମଧ୍ୟ ହୁଏଇ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ।

   Related Posts