Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଗୁରୁବାର ସୁସ୍ଥହେଲେ ରେକର୍ଡ ୮୪୭୧ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୨୨୪୯ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଚାଲିଗଲେ ଆଉ ଜଣେ କଳାକାର, ଅଭିନେତା ପ୍ରିୟ ସୁନ୍ଦର ମିଶ୍ରଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • କୁକୁଡାକୁ ଖାଇଗଲେ ବୁଲା କୁକୁର, ରାଗି ଯାଇ ଗୁଳି କରିଦେଲା ମାଲିକ : ଥାନାରେ ମାମଲା
  • ||
  • ଗୋଆରେ ଏନସିପି-ଶିବସେନାର ହାତ ଛାଡିଦେଲା କଂଗ୍ରେସ, କହିଲା-‘ଆମର ଏକାକି ଜିତିବା କ୍ଷମତା ଅଛି’
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩ ଲକ୍ଷ ୧୭ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୦୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୦ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୩୬୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୭୭୪୬୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କ୍ୟାପ୍ଟେନ୍ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ଜୋଶ୍ ଏବେବି ଅଛି : ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଅଧିନାୟକଙ୍କ ସହ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେଲେ କୋହଲି
  • ||
  • ପ୍ରଚାର ବେଳେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ହଟହଟା, ତଡିଦେଲେ ଗାଁ ଲୋକେ
  • ||
  • ଚୌଦ୍ୱାର ସୁନା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ ଓ ଲୁଟ୍ ଘଟଣା : ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ଡିସିପି
  • ||

କରୋନା ଭାଇରସକୁ ନେଇ ଆମେରିକା-ଚୀନ ମୁହାଁମୁହିଁ, ପରସ୍ପର ଉପରେ ଲଦିଲେ ଦୋଷ

25/03/2020 at 11:13 AM

ନ୍ୟୁୟର୍କ, ୨୫|୦୩: ଚୀନ ଓ ଋଷର ବିଭିନ୍ନ ଗଣମାଧ୍ୟମ କରୋନା ଭାଇରସକୁ ଆମେରିକାର ଷଡଯନ୍ତ୍ର ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ନେଇ ଆମେରିକା ବ୍ୟାକଫୁଟରେ ରହିଛିା ଆମେରିକା ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ମାରାତ୍ମକ ଭାଇରସ ଚୀନ ଲ୍ୟାବରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ପ୍ରମାଣ କରିବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହାସହ ନିଜ ଦେଶର ନାଗରିକଙ୍କୁ ଗୁଜବରେ ଧ୍ୟାନ ନଦେବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ମଧ୍ୟ ଦେଉଛି । ତେବେ ଆମେରିକାରେ ମଧ୍ୟ କରୋନା ଭାଇରସ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି ।

ସନ୍ଦେହ ଘେରରେ ଆମେରିକା

ଚୀନ ଓ ଇରାନରେ କରୋନା ହାହାକାର ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପରେ ଏବେ ଆମେରିକା ଆଡକୁ ଆଙ୍ଗୁଳି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ହେଉଛି । ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ଏଥିପାଇଁ ଚୀନ, ଋଷ ଓ ଇରାନକୁ କାଠଗଡାକୁ ଟାଣିଛି । ଏହି ଦେଶମାନେ କୋଭିଡ-୧୯ ବାବଦରେ ସଠିକ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ ଏହାକୁ ରୋକାଯାଇ ପାରିଥାନ୍ତା ବୋଲି ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ମାଇକ ପାମ୍ପିଓ କହିଛନ୍ତି । ଏହି ତିନୋଟି ଦେଶ ଅପପ୍ରଚାର କରୁଥିବା ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

ମାଇକ ପାମ୍ପିଓ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଚୀନ, ଋଷ ଓ ଇରାନ ଏହି ଭାଇରସକୁ ନେଇ ସଠିକ ତଥ୍ୟ ଦେଇ ନାହାଁନ୍ତି । କରୋନାକୁ ନେଇ ଅନେକ ମିଛ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଅନେକ ଅଭିନେତା ମଧ୍ୟ ଗୁଜବ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛନ୍ତି । କିଛି ସ୍ଥାନରେ ଆମେରିକା ସେନା ପାଇଁ କରୋନା ବ୍ୟାପିଥିବା କୁହାଯାଇଛି । ତେଣୁ ଆମେରିକାରେ ଲକଡାଉନ୍ କରାଯାଉଛି । ତେବେ ଆମେରିକା ନିଜେ କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି । ଆମେରିକା ନାଗରିକ ଏଥିପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ନଦେବାକୁ ସେ ଅପିଲ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ।

ଆମେରିକା ରଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କରୋନାକୁ ଲଗାତାର ଭାବେ ଚୀନ ଭାଇରସ କହି ଆସୁଛନ୍ତି । ଫଳରେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଦିଗରୁ ସମାଲୋଚନାର ଶିକାର ହେବାକୁ ପଡିଛି । କିନ୍ତୁ କରୋନାକୁ ଚୀନ ଭାଇରସ କହିବା ଭୁଲ ନୁହେଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । କାରଣ ଏହି ଭାଇରସ ଚୀନରୁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଆମେରିକା ସାଂସଦ ଟମ୍ କଣ୍ଟନ ଏହି ଭାଇରସ ପାଇଁ ଚୀନର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ୍ ପାର୍ଟିକୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଏବେ ସୁଦ୍ଧା କରୋନା ଭାଇରସ କୌଣସି ଲ୍ୟାବରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ପ୍ରମାଣ ମିଳିନାହିଁ । ଅନେକ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏହି ଭାଇରସ ଜୀବଜନ୍ତୁଙ୍କଠାରୁ ମଣିଷଙ୍କୁ ବ୍ୟାପିଥିବା କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts