Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣା : ମହାଲିଙ୍ଗ୍ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କଲେ ମହିଳା କମିଶନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପୁରୀ ନୀଳାଚଳ ହୋଟେଲ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଚାଲିଥିଲା ଯୋଜନା, ୫୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହେରଫେର ଅଭିଯୋଗରେ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଶସ୍ତା ରାଜନୀତି କରୁଛି ବିଜେପି, ମମିତା ମେହେର ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ରାଜନୀତିର ରୂପ ଦିଆଯାଉଛି : ବିଜେଡି
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଏକତରଫା ପ୍ରେମ : ନାବାଳିକା ଯାଉଥିବା ବାଇକ୍‌କୁ ଗୋଇଠା ମାରି ଗଡାଇଦେଲେ ଯୁବକ, ଏସ୍‌ପିଙ୍କ ଦ୍ବାରସ୍ଥ ହେଲେ ମା’
  • ||
  • ବାରଙ୍ଗ : ନନ୍ଦନକାନନରେ ବିରଳ ହିମାଳୟ ଅଣ୍ଡିରା ଭାଲୁ ‘ମୋତି’ର ମୃତ୍ୟୁ, ୫କୁ ଖସିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଫୁଲବାଣୀ : କନ୍ଧମାଳକୁ ଛୁଇଁଲା ପହିଲି ଶୀତ, କୁହୁଡି ଚାଦରରେ ଢାଙ୍କି ହେଲାଣି ସହର
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ଶିଶୁ କନ୍ୟାର ଉଲଗ୍ନ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ବୁଧବାରଠୁ ଝୁମର ନାଚ ଦେଖିବାକୁ ଯାଇ ନିଖୋଜ ଥିଲେ
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତ ଫେଭରେଟ୍, ବିଜୟ ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ : ଅନୁମାନ ଲଗାଇଲେ ମହମ୍ମଦ ଅମିର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ଝରଣୀ ଗାଁରେ ମମିତା ମେହେରଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲେ ରାଜ୍ୟ ମହିଳା ଆୟୋଗ ଅଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କ ସହ ୪ଜଣିଆ ଟିମ୍
  • ||
  • ପନିପରିବା ଖାଇଦେଉଛନ୍ତି ବାର୍‌ହା, ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ
  • ||

କରୋନାରେ ଅନାଥ ହୋଇଥିବା ଶିଶୁଙ୍କୁ ୨୩ ବର୍ଷ ହେଲେ ମିଳିବ ସହାୟତା : ପିଏମ୍ କେୟାର୍ସ ଫଣ୍ଡରୁ ଦିଆଯିବ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା

30/05/2021 at 8:35 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୦/୦୫: କରୋନା ଭାଇରସର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିସାରିଲାଣି ।  ଅନେକ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇ ସାରିଲେଣି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ହଜାର ହଜାର ପିଲା ଅନାଥ ହୋଇଗଲେଣି । ଏହି ପିଲାମାନଙ୍କର ଦୁଃଖଦ ଅବସ୍ଥାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏକ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି।

PunjabKesari

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ (ପିଏମଓ) ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରି କହିଛି ଯେ କୋଭିଡ ୧୯ କାରଣରୁ ଉଭୟ ବାପା-ମାଙ୍କୁ ହରାଇଥିବା ସମସ୍ତ ପିଲାଙ୍କୁ ‘PM-Cares for Children’ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ସହାୟତା ଦିଆଯିବ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହିପରି ପିଲାମାନେ ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସରୁ ମାସିକ ଷ୍ଟାଇପେଣ୍ଡ ଏବଂ ୨୩ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପିଏମ କେୟାର୍ସରୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପାଣ୍ଠି ପାଇବେ।

ଏହିପରି ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାର ମାଗଣା ଶିକ୍ଷା ନିଶ୍ଚିତ କରିବେ। ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଶିକ୍ଷା ଋଣ ପାଇବାରେ ସହାୟତା କରାଯିବ ଏବଂ PM CARES ଏହି ଋଣ ଉପରେ ସୁଧ ଦେବେ | ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଅଧୀନରେ ପିଲାମାନେ ୧୮ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମାଗଣା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ପାଇବେ ଏବଂ ପ୍ରିମିୟମ୍ ପିଏମ୍ କେୟାର୍ସ ପ୍ରଦାନ କରିବ।

अनाथ बच्चों की देखभाल को गाँव-गाँव में बन रहीं कमेटियां

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କହିଥିଲେ ଯେ କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀ ହେତୁ ଏତେ ବଡ ଦେଶରେ କେତେ ପିଲା ଅନାଥ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି ତାହା କଳ୍ପନା ମଧ୍ୟ କରିପାରିବ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହା ସହ ରାଜ୍ୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ କରି ସେମାନଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ସେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ।

ରାସ୍ତାରେ ଭୋକରେ ପୀଡିତ ପିଲାମାନଙ୍କର ଯନ୍ତ୍ରଣା ବୁଝିବାକୁ କୋର୍ଟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଏବଂ କୋର୍ଟର କୌଣସି ଆଦେଶକୁ ଅପେକ୍ଷା ନକରି ତୁରନ୍ତ ସେମାନଙ୍କ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ଜିଲ୍ଲା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। କୋର୍ଟ କହିଥିଲେ ଯେ, ଆମେ ପଢିଥିଲୁ ଯେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ୨,୯୦୦ ରୁ ଅଧିକ ପିଲା କୋଭିଡ -୧୯ କାରଣରୁ ନିଜ ପାବା-ମାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କାହାକୁ ଜଣେ କିମ୍ବା ଉଭୟ ପାବା-ମାଙ୍କୁ ହରାଇଛନ୍ତି। ଆମ ପାଖରେ ଏହିପରି ପିଲାମାନଙ୍କର ସଠିକ୍ ସଂଖ୍ୟା ନାହିଁ | ଏହି ଭୟଙ୍କର ମହାମାରୀ ହେତୁ ଏତେ ବଡ ଦେଶରେ କେତେ ପିଲା ଅନାଥ ହୋଇଗଲେ ଆମେ କଳ୍ପନା ମଧ୍ୟ କରିପାରିବୁ ନାହିଁ।

   Related Posts