Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୮୯୯ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା କୋଭିଡ୍ ଟିକାକରଣ, ୧୬୧ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଚାଲିଛି ଟିକାଦାନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୮ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୧୨୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୫୧୫୮ କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା : ଟ୍ରକକୁ ସାମ୍ନା ପଟୁ ପିଟିଲା ବାଇକ୍‌, ଚାଲିଗଲା ଶଳା-ଭିଣୋଇଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ବୈଠକ ପରେ ବୈଠକ କିନ୍ତୁ ଫଳ ଶୂନ ! ୧୯’ରେ ପୁଣି ଚାଷୀ-ସରକାର ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା-ଗହଣା ଲୁଟ, ୩ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||

ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାରେ ବଢି ବଢି ଚାଲିଛି ଶିଶୁଙ୍କଠାରେ ପୁଷ୍ଟିହୀନତା, ଗତବର୍ଷ ୫ଶହ ୨୭ ଜଣ ଶିଶୁ ଅପପୃଷ୍ଟିରେ ଶିକାର

4/06/2019 at 2:52 PM

ଭଦ୍ରକ ୪|୬: ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅପପୁଷ୍ଟିରେ ଶିକାର ଶିଶୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବଢି ଚାଲିଛି ।   ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ବଢି ଚାଲିଥିବାକୁ ଏବେ ଚିନ୍ତାଜନକ ସ୍ଥିତି । ସରକାର ଅଙ୍ଗନୱାଡିରେ ପୁଷ୍ଟିକର ଛତୁଆ, ଅଣ୍ଡା ସବୁକିଛି ଦେଉଛନ୍ତି । ତଥାପି କିପରି, କାହିଁକି ଶିଶୁଙ୍କଠାରେ ପୁଷ୍ଟି ହୀନତା ମାତ୍ରା ବଢି ବଢି  ଚାଲିଛି  ? ଆହୁରି ଚିନ୍ତା ଜନକ ହେଲା, ପୁଷ୍ଟିହୀନ ଶିଶୁଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଖୁବ୍‌ କମ୍‌ ଶିଶୁଙ୍କୁ ପୁଷ୍ଟି ସାଧନ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଆଣାଯାଉଛି ।  

ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାରେ ବଢି ବଢି ଚାଲିଛି ଶିଶୁଙ୍କଠାରେ ପୁଷ୍ଟିହୀନତା । ଏପ୍ରିଲ୍‌ରେ ଜାରି ସରକାରୀ ରିପୋର୍ଟରେ ଚିନ୍ତାଜନକ ତଥ୍ୟ । ଗତବର୍ଷ  ଭଦ୍ରକରେ ୫ଶହ ୨୭  ଜଣ ଶିଶୁ ଅପପୃଷ୍ଟିରେ ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି  । ଛତୁଆ , ଅଣ୍ଡା ଓ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ସହ ଏକାଧିକ ଯୋଜନା ସତ୍ତ୍ୱେ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ଶିଶୁ ପୁଷ୍ଟିହୀନତାର ଶିକାର ହେବା ଉଦବେଗ ଜନକ ନିଶ୍ଚୟ ।

ଏପରିକି  ପୁଷ୍ଟିହୀନତା ଯୋଗୁଁ ସାରା ଦେଶରେ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଯାଜପୁରର ନଗଡାର ସ୍ଥିତିଠୁ ଭଦ୍ରକର ସ୍ଥିତି ସଂଘାତିକ । ଆହୁରି ଚିନ୍ତାଜନକ ହେଲା , ପୁଷ୍ଟିହୀନ ଶିଶୁ ସରକାରଙ୍କ ପରିଚାଳିତ ପୁଷ୍ଚି ସାଧନ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଆସୁନାହାନ୍ତି ।  ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ  ମାତ୍ର ୧୯ ଜଣ ଓ ମେ ମାସରେ ୧୮ ଜଣ ଶିଶୁ ଆସିଥିଲେ । ପୁଷ୍ଟି ସାଧନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ୧୫ରୁ୨୦ ଦିନ ରହିବା ପରେ ସେମାନେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଫେରିଛନ୍ତ ।

ସରକାରୀ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାର ବାସୁଦେବପୁରରେ  ୮୧, ଭଦ୍ରକରେ ୭୮, ଭଣ୍ଡାରୀପୋଖରୀରେ  ୬୬, ବନ୍ତରେ ୮୫, ଚାନ୍ଦବାଲିରେ ୧୩୫, ଧାମନଗରରେ ୩୯ ଓ ତିହିଡିରେ ୪୩  ଜଣ ଶିଶୁ ଅପପୃଷ୍ଟିରେ ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହି ସଂଖ୍ୟା ପଡୋଶୀ ବାଲେଶ୍ବର ଓ ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲାଠୁ ଅଧିକ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟ କହୁଛି । ତେବେ ପୁଷ୍ଟିହୀନଙ୍କ ସେବା ଯତ୍ନ ନେଇ ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନା ଫଳପ୍ରଦ ବୋଲି ପୁଷ୍ଟିସାଧନ କେନ୍ଦ୍ର ସହ ଜଡିତ କର୍ମଚାରୀ ଓ ଉପଦେଷ୍ଟାଙ୍କ ମତ । 

   Related Posts