Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୧୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ନାଁରେ ୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର GST ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ, ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ : ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକଙ୍କୁ ମିଳିବ କରୋନା ଟିକା : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଡକାୟତି ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ୪ ଡକାୟତଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଡିଜିପି ମିଲନ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ବଢୁଛି ଶୀତର ପ୍ରକୋପ, କନ୍ଧମାଳରେ ୧୫ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳରେ ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||

ଶିଶୁ ବିକ୍ରି ଖବରକୁ ନେଇ ପୁଣି ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛି ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ବଣ୍ଡାଘାଟି

19/01/2020 at 10:04 PM

ମାଲକାନଗିରି ୧୯।୦୧ – ଶିଶୁ ବିକ୍ରି ଖବରକୁ ନେଇ ପୁଣି ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ବଣ୍ଡାଘାଟି ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛି । ୧୭ ଦିନର ଛୁଆକୁ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲା ଜିଲ୍ଲା ଶିଶୁ ମଙ୍ଗଳ ସମିତି । ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି ଆଦିବାସୀ ଅଞ୍ଚଳର ବିକାଶ ପାଇଁ ହେଉଥିବା ଯୋଜନା କ’ଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚି ପାରୁନି ? ମୌଳିକ ସୁବିଧାରୁ ଏମାନେ କ’ଣ ଏବେବି ବଞ୍ଚିତ ?  କାହିଁକି ମାଙ୍ଗତୁ ଚାଲାଣ ଜନ୍ମକଲା ସନ୍ତାନକୁ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ସହର ଯାଇଥିଲା, ତାହା ଜାଣିବାକୁ ଆମେ ଯାଇଥିଲୁ ମାଙ୍ଗତୁର ଘରକୁ।

ଗୋଟିଏ ଥାଳିରେ କାଉଲ ବାଉଲ ହୋଇ ଶୁଖିଲା ଭାତ ଖାଉଛନ୍ତି ୬ ଜଣ ପିଲା । ଏ ଚିତ୍ରକୁ ଦେଖନ୍ତୁ । ଏଠି ଫୁଙ୍ଗୁଳା ଦେହରେ ରାହା ଧରି କାନ୍ଦୁଛି ଶିଶୁଟି । ଆଖିର ଲୁହ ନାକର ଶିଙ୍ଗାଣୀ ଏକ ହୋଇ ଗାଲରେ ବହିଯାଉଛି। ଏକକାର ମଣିଷ-ଘଷୁରୀ ଆଉ କୁକୁର । ଏ ଚିତ୍ର ହେଉଛି ବଣ୍ଡାଘାଟିର । ଖୈରପୁଟ ବ୍ଲକ କାତାମଗୁଡା ଗାଁର ବଣ୍ଡା ଯୁବକ ମାଙ୍ଗତୁ ଚାଲାଣଙ୍କର ୬ ସନ୍ତାନ । ଇଏ ସେଇ ମାଙ୍ଗତୁ ଯିଏ ଦୁଇ ଦିନ ତଳେ ୧୭ ଦିନର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଥିବା ବେଳେ ତାକୁ ଶିଶୁ ମଙ୍ଗଳ ସମିତି ଅଧିକାରୀ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ। । ସପ୍ତମ ସନ୍ତାନକୁ ଜନ୍ମ ଦେଇ ମାଆ ଆରପାରିକୁ ଚାଲିଗଲେ। ତେଣୁ ସେହି ସପ୍ତମ ସନ୍ତାନ ଝିଅଟିକୁ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲା ମାଙ୍ଗତୁ।  ମାଙ୍ଗତୁଙ୍କ ବୃଦ୍ଧ ବାପା ଆମ କ୍ୟାମେରା ଆଗରେ ବଖାଣିଥିଲେ କୋହଭରା କାହାଣୀ ।

ବଣ୍ଡା ଜନଜାତିଙ୍କ ବିକାଶ ଲାଗି ସରକାରଙ୍କ ଅନେକ ଯୋଜନା । ଶିଶୁ ବିକ୍ରି ଖବର ପାଇବା ପରେ ଆମେ ମାଙ୍ଗତୁର ପ୍ରକୃତ ଅବସ୍ଥା ଦେଖିବାକୁ ଯାଇଥିଲୁ ବଣ୍ଡାଘାଟିର କାତାମଗୁଡା ଗାଁକୁ। ଗାଁରେ ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ର ନାହିଁ , ଗର୍ଭବତୀଙ୍କୁ ମିଳେନି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାସେବା କି ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ । ଦୁଇ ଓଳି ଦୁଇ ମୁଠା ଖାଦ୍ୟ ପାଇଁ ଏମାନଙ୍କୁ ନିଇତି କେତେଯେ ସଂଘର୍ଷ କରିବାକୁ ପଡେ ତାହା ନେଦେଖିଲେ ବିଶ୍ବାସ କରିହେବନି ।

କଥା ହେଉଛି ମାଙ୍ଗତୁର ଘଟଣା ପ୍ରଥମ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ଏହା ଶେଷ ଘଟଣା ହେଉ। ଆଉ  କେହି ମାଙ୍ଗତୁର ପତ୍ନୀ ସନ୍ତାନ ପ୍ରସବ ବେଳେ ପ୍ରାଣ ନ ହରାଉ କିମ୍ବା ଆଉ କେହି ମାଙ୍ଗତୁ ନିଜ ସନ୍ତାନକୁ ବିକ୍ରି ନ କରୁ।

   Related Posts