Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢୁଛି ତୈଳଦର, ମୁମ୍ବାଇରେ ୯୧ ଟଙ୍କା ଉପରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଦାମ୍
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ନିଆଁ ପୁଇଁବା ହେଲା କାଳ, ଦଳିଦେଲା ଦନ୍ତା, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଝଲସିବ ଅର୍କ କ୍ଷେତ୍ର : ନୂଆ ରୂପ ପାଇବ କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର, ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ମିଳିବ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଆଜି ବସୁଛି କଂଗ୍ରେସର ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ, ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ନେଇ ହେବ ଆଲୋଚନା !
  • ||
  • ଏଥର ନିଜ ସ୍କୁଲରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଦେବେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା, ୨ ଘଣ୍ଟାରେ ଲେଖିବାକୁ ପଡିବ ଉତ୍ତର
  • ||
  • ଶୀତ ଖେଳୁଛି ଲୁଚକାଳି : ଆଜି ବଢିବ ଥଣ୍ଡା, କିନ୍ତୁ କାଲି କମିଯିବ
  • ||
  • ମହାପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି: ମିନିବସରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ
  • ||
  • ଟାଙ୍ଗୀ: ବାଲିନାଶିରେ ୨ ଭାଇଙ୍କୁ ଗୋଡ଼େଇ ଗୋଡ଼େଇ ହାଣିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଏମ୍ସରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ବେଆଇନ୍ ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଜବତ, ମାଲିକଙ୍କ ଉପରେ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଫାଇନ୍ ଲଗାଇଲେ ତହସିଲଦାର
  • ||

କୁନି ମୁଣ୍ଡରେ ବଡ ବୋଝ : ଖାତା ବହି ଧରିବା ବଦଳରେ ମୂଲ ଲାଗୁଛନ୍ତି କୋମଳମତି ପିଲା, କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଇ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଉଛନ୍ତି ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ

29/06/2019 at 4:31 PM

ଯାଜପୁର ୨୯|୬: ଦାଦନ ଦୁଃଖ ଅସରନ୍ତି । ଆହୁରି ଦୁଃଖ  ଓ ଲଜ୍ୟାଜନକ କମ୍ ବୟସର ନାବାଳକଙ୍କ  ଦାଦନ ଖଟଣି  । ସରକାରଙ୍କ ଅନେକ ଯୋଜନା, ସଚେତନତା ଓ ପଦକ୍ଷେପ ପରେ ବି ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ କମ୍ ବୟସର  ଅନେକ ପିଲାଏ  ପାଲଟିଛନ୍ତି ଶ୍ରମଜୀବୀ । ବାଳ ଶ୍ରମିକ ଆଇନ ଜିଲ୍ଲାରେ ଫେଲ୍ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଉଦ୍ଧାର ହେଉଛନ୍ତି ନିରୀହ ନିର୍ଯାତିତ ଶିଶୁ । ସ୍କୁଲ ଯିବା ବୟସର ଏହି ପିଲାଙ୍କୁ  ଶ୍ରମିକ ଭାବେ ଖଟାଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ବା ସଂସ୍ଥା ବିରୋଧରେ କିନ୍ତୁ କାର୍ଯାନୁଷ୍ଠାନ ନେଇ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଉଛନ୍ତି ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ।

କୁନି ମୁଣ୍ଡରେ ବଡ ବୋଝ । ଖାତା- ବହି ବଦଳରେ ମୂଲ ଲାଗୁଛନ୍ତି ଛୋଟ ପିଲା ।  ଯାଜପୁରରେ ବାଳ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ସାଂଘାତିକ। ନିର୍ମାଣ କ୍ଷେତ୍ରରୁ ବିଭିନ୍ନ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ଖଟୁଛନ୍ତି ନାବାଳକ, ନାବାଳିକା । ଶୋଷଣ ମୁକ୍ତ ଶୈଶବର ଅଧିକାର ଏବଂ ଶିଶୁଶ୍ରମ ଉଛେଦ ଲାଗି ସରକାର କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି । ଜିଲ୍ଲା ଶ୍ରମ   ବିଭାଗ, ଜିଲ୍ଲା ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ୟୁନିଟ ,ଜିଲ୍ଲା ଶିଶୁ ମଙ୍ଗଳ କମିଟି ଓ ଜିଲ୍ଲା ପୁଲିସ  ସମସ୍ତେ ଏନେଇ ନଜର ରଖିବା ସହ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଉତ୍ତରଦାୟୀ। କିନ୍ତୁ ସବୁ ପରେ  ବି ଜିଲ୍ଲାରେ ଉତ୍କଟ ହେଉଛି ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ସମସ୍ୟା । ଶ୍ରମିକ ସାଜୁଛନ୍ତି କୋମଳମତି ନାବାଳକ, ନାବାଳିକା ।  ଅଥଚ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବେଶ୍ ସକ୍ରିୟ ଶ୍ରମ ବିଭାଗର ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ  ଜଣାନାହିଁ ,  ଜିଲ୍ଲାରେ କେତେ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କେତେ ମାମଲା ରୁଜ୍ଜୁ ହୋଇଛି ।  ସେପଟେ ସଂପୃକ୍ତ ବିଭାଗ ସଂପୂର୍ମ୍ମ ତଥ୍ୟ ଦେଉନଥିବାରୁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହୋଇପାରୁ ନଥିବା କହୁଛନ୍ତି  ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ ।

ଯାଜପୁର ଶିଳ୍ପ ସମୃଦ୍ଧ ହୋଇଥିବା ବେଳେ , ଏଠାରେ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ  ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ  ନିୟୋଜିତ କରାଯାଉଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି  । ଏହାକୁ ରୋକିବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ ଗଠନ କରାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ସବୁ ବିଭାଗ ମଧରେ ବୁଝାମଣା ନରହିବାର ଫାଇଦା ନେଇ ନାବାଳକ-ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଶ୍ରମକ୍ଷେତ୍ର୍ରେ ନିୟୋଜୀତ କରି ଫାଇଦା ନେଉଛନ୍ତି  ଅସାଧୁ ବ୍ୟକ୍ତି ଓ ସଂସ୍ଥା ।  ତେବେ ଖୁବଶୀଘ୍ର ଏଥିଲାଗି ଦୃଢ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ଶିଶୁ ଅଧିକାର ସୁରକ୍ଷା ଆୟୋଗ । ସେପଟେ ଜିଲ୍ଲାକୁ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ମୁକ୍ତ କରାଯିବାକୁ  ସବୁ ସ୍ତରରେ ଉଦ୍ୟମ କରାଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି  ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲାପରିଷଦ ସଭାପତି । 

କେବଳ ଭାଷଣ ଓ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା କଥା, ଆଲୋଚନା ଓ  ସମାଲୋଚନା ସୀମାବଦ୍ଧ ରହିଲେ କିଛି ବି ଅର୍ଥ ନାହିଁ । ନୀତି, ନିୟମ ଓ ଆଇନର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଏବଂ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ଓ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଉତ୍ତରଦାୟୀତ୍ବ ରହିବା ଜରୁରୀ । ତାହାଲେ ହିଁ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ବିଲୋପ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିବ ।  ଶ୍ରମଜୀବୀ ହେବା ବଦଳରେ ସ୍କୁଲ ଯାଇ ଶିଶୁ ଶିକ୍ଷିତ ହେଲେ ହିଁ ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ଦେଶ ସମୃଦ୍ଧିର ପଥରେ ରହିବ ।   

   Related Posts