Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ICC ଟି-୨୦ ରାଙ୍କିଂ : ୪ର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ପାକିସ୍ତାନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ମହମ୍ମଦ ରିଜଓ୍ବାନ, ବିରାଟ କୋହଲି (୫) ଏବଂ ଲୋକେସ ରାହୁଲ (୮) ଖସିଲେ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ : ନଭେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ଖୋଲିବ ଶିମିଳିପାଳ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ
  • ||
  • ସୋର : ଭଙ୍ଗା ଘରୁ ମିଳିଲା ପୁଳା ପୁଳା ରାସନ କାର୍ଡ, ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆନଯାଇ ଲୁଚାଇ ରଖାଯାଇଥିଲା କାହିଁକି ?
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : କଣ୍ଡକ୍ଟରଙ୍କ ଭୁଲ୍, ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଗୋଡ ଉପରେ ଚଢିଗଲା ବସ୍
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ବାଇକ୍ ଚୋରି ରାକେଟ୍ ଠାବ : ୮ ବାଇକ୍ ସହ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : କାଞ୍ଜିପାଣି ଘାଟିରେ ଭାରସ୍ୟାମ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଅଟୋ, ୫ବର୍ଷର ଶିଶୁ ସମେତ ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ଅଘୋଷିତ ବିଦ୍ୟୁତ କାଟ୍ : ଦୀର୍ଘ ୧୨ଘଣ୍ଟା ଧରି ଅନ୍ଧାରରେ ରହିଲା ଆଖଣ୍ଡଳମଣୀ ପୀଠ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ନଭେମ୍ବର ୧ରୁ ଯୁକ୍ତ ୩ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ଏବଂ ୧୫ରୁ ପିଜି ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ କ୍ଲାସ୍ ଖୋଲିବ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ୩ ଦିନ ହେବ ଚିଲିକା ମଝିରେ ଫସିଥିଲା ଡଙ୍ଗା, ୨ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ସହ ୧୦ବର୍ଷର ଛୁଆ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ନୀରବତାକୁ ବରଦାସ୍ତ କରାଯିବନି : କଂଗ୍ରେସ
  • ||

ତାଲିବାନର ବର୍ବରତା: ପିତା ଆଫଗାନ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେନ୍ସ ଫୋର୍ସ ପାଇଁ କାମ କରୁଥିବା ସନ୍ଦେହରେ ଶିଶୁକୁ ହତ୍ୟା

28/09/2021 at 4:32 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୮/୦୯ : ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ତାଲିବାନର ବର୍ବର ଚେହେରା ପ୍ରତିଦିନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଏଥର ଏକ ଶିଶୁକୁ ନିର୍ମମ ଭାବେ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଛି। ତାଲିବାନୀଙ୍କୁ ସନ୍ଦେହ ଥିଲା ଯେ ଶିଶୁର ବାପା ଆଫଗାନ ପ୍ରତିରୋଧ ଶକ୍ତିରେ (ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେନ୍ସ ଫୋର୍ସ)ରେ ସାମିଲ ଥିଲେ।

ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପଞ୍ଜଶୀର ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଏହି ଭିଡିଓ ଟ୍ୱିଟ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଗୁଳି ଚଳାଇଥିବା ଶିଶୁର ମୃତଦେହ ତଳେ ପଡ଼ିଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଏବଂ ଏହାର ଚାରିପାଖରେ ଛୋଟ ପିଲା କାନ୍ଦୁଛନ୍ତି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଉପରେ ତାଲିବାନର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବିରୋଧରେ ଶିଶୁର ପିତା ସ୍ୱର ଉଠାଇଥିଲେ।

ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ତାରିଖରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ କବଜା କରିବା ପରେ ତାଲିବାନ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲା ଯେ ଏହା କୌଣସି ପ୍ରତିଶୋଧମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ତାଲିବାନ ନିଜର ସବୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିରୁ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଇଛି। ନିକଟରେ ତାଲିବାନ ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ ଲୋକଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଭୁଲର ଶିକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯିବ। ଏହି ଦଣ୍ଡରେ ହାତ କାଟିବା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜୀବନ ନେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାମିଲ ଅଛି।

ଏକ ଆମେରିକୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ତାଲିବାନୀ ସେମାନଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରୁଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ତାଲିବାନ  ବିରୋଧରେ ସରକାର ଏବଂ ଉତ୍ତର ସୀମାନ୍ତ ବାହିନୀକୁ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ। ପଞ୍ଜଶୀରର ଜଣେ ଯୁବକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୫ ଥର ହମଲା କରାଯାଇଛି। ପଞ୍ଜଶୀରର ଜଣେ ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଲିବାନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ପୂର୍ବ ସରକାରଙ୍କ ସହ ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ବିଷୟରେ ପଚାରି ବୁଝୁଛି। ସେମାନେ ଲୋକଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍ ଛଡ଼ାଇ ନେଇ ଯାଞ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି। ମୋବାଇଲରେ କିଛି ସନ୍ଦେହଜନକ ଫଟୋ ମିଳିଲେ ସେମାନେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଦେଉଛନ୍ତି।

ସୋମବାର ଦିନ ତାଲିବାନ ଭଣ୍ଡାରୀଙ୍କୁ ଦାଢ଼ି କାଟିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି। ତାଲିବାନୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଶରିୟତ ବିରୁଦ୍ଧ ଅଟେ। ତାଲିବାନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଇସଲାମିକ ଶାରିଆ ଆଇନ ପୁଣି ଲାଗୁ କରିଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ତାଲିବାନ ୧୯୯୬ ରୁ ୨୦୦୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଆଇନ ଲାଗୁ କରିଥିଲା। ଶାରିଆ ଆଇନ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମାନବିକ ଅଧିକାର ଆଇନର ବିପରୀତ ଏବଂ ଏହି ଆଇନ ଉଲ୍ଲଂଘନକାରୀଙ୍କୁ କଠୋର ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇଥାଏ।

   Related Posts