Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ମିର୍ଜାପୁରରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଦିଗ୍‌ବିଜୟ ସିଂହଙ୍କ ବଡ଼ ବୟାନ, କହିଲେ- ପାକିସ୍ତାନ ଯିବାକୁ ଚାହୁଁଛି
  • ||
  • ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କଲେ ସୁପରଷ୍ଟାର୍ ରଜନୀକାନ୍ତ
  • ||
  • ବଢିଲା LPG ସିଲିଣ୍ଡର ଦର ଏବେ ବିନା ସବସିଡି ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ପଡିବ ଅଧିକ ୫୦ଟଙ୍କା
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସକୁ ପିଟିଲା କାର୍, ଡ୍ରାଇଭର ଆହତ
  • ||
  • କଟକ : ସି-ସୋର ଘାଟରୁ ଅଜଣା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଭାସି ଆସିଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଗଡ : ପଦ୍ମ ବିଭୂଷଣ ଫେରାଇଲେ ପଞ୍ଜାବର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ସିଂହ ବାଦଲ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଅନଲାଇନ୍‌ରେ ହେବନାହିଁ CBSE ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା, ପୂର୍ବଭଳି ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ବାପା ନା’ ରାକ୍ଷସ, ନିଶାଶକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ୧୧ ବର୍ଷର ଝିଅ ସହ କଲା ଦୁଷ୍କର୍ମ !
  • ||
  • କନ୍ଧମାଳ : ହଜିଗଲା ମା’ର ମମତା, ୪ ବର୍ଷ ଝିଅର ଗାଲ କାଟିଦେଲା ସାବତ ମା’ !
  • ||

ଚିକେନ୍ ବଜାର ଉପରେ କରୋନା ଗୁଜବର ଝଟ୍‌କା : ବିକ୍ରି ୫୦ ପ୍ରତିଶତ କମିଛି , ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ ଓ ବ୍ୟବସାୟୀ

28/02/2020 at 12:00 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୮।୦୨: କରୋନା ଭାଇରସ ଏବେ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ବ୍ୟାପି ସାରିଛି । ଚୀନ୍‌ରେ କରୋନା ଯୋଗୁଁ ୨୬ଶହରୁ ଅଧିକ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଥିବା ବେଳେ ୭୦ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି । କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଏବେ ୩୧ଟିରୁ ଅଧିକ ଦେଶକୁ ବ୍ୟାପିସାରିଲାଣି । ତେବେ କରୋନା ଭାଇରସର ଆତଙ୍କ ଯୋଗୁଁ ବାଣିଜ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଭାରତରେ କୁକୁଡା ମାଂସ ବିକ୍ରି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପଡିଛି । ଯାହାଦ୍ବାରା ଗୋଟିଏ ମାସକ ମଧ୍ୟରେ କୁକୁଡା ମାଂସ ବିକ୍ରି ୫୦ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଥିବା ବେଳେ । କୁକୁଡା ଦାମ୍‌ରେ ୭୦ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଯାହାକୁ ନେଇ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି ।

Godrej Agrovetର ଜଣେ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ,ଭାରତରେ କୁକୁଡା ମାଂସ ଯୋଗୁଁ କରୋନା ଭାଇରସ ବ୍ୟାପୁଛି ବୋଲି ମିଥ୍ୟା ଖବର ସୋସିଆଲ୍‌ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଯାହାଦ୍ବାରା କୁକୁଡା ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ମାନ୍ଦାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଛି । ଦେଶର ସମସ୍ତ Godrej Agrovetର ଶାଖାରେ
କୁକୁଡା ମାଂସ ବିକ୍ରିରେ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସୋସିଆଲ୍‌ ମଡିଆରେ ପ୍ରଚାର ହେଉଥିବା ଖବର ଉପରେ ରୋକ୍‌ ଲାଗିବା ଦରକାର ।

କୁକୁଡା ମାଂସ ଖାଇବା ଦ୍ବାରା କୌଣସି ପ୍ରକାରରେ କରୋନା ଭାଇରସ ରୋଗ ବ୍ୟାପିବ ନାହିଁ ବୋଲି ସରକାର ଦେଶବାସୀଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଦେଇସାରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏଦିଗରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବା ଦରକାର । ଯେଉଁମାନେ ଏପରି ମିଥ୍ୟା ଖବର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରୁଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବା ସହ ମିଥ୍ୟା ଖବର ପ୍ରସାର ଉପରେ ରୋକ ଲାଗି ଦରକାର । ସେହିପରି ଭାରତରେ କୁକୁଡା ମାଂସ ଖାଇବା  ନିରାପଦ । ଏଭଳି ମିଥ୍ୟା ଖବର ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ମାସକ ମଧ୍ୟରେ କୁକୁଡା ମାଂସ ବିକ୍ରିରେ ୫୦ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଥିବା ବେଳେ ଦାମ୍‌ରେ ୭୦ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ।

ଗତ କିଛି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ କୁକୁଡା ମାଂସ ବିକ୍ରିରେ ବହୁ ପରିମାଣରେ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ପର୍ବ ସପ୍ତାହରେ ୭.୫କୋଟିର କୁକୁଡା ବିକ୍ରି ତୁଳନାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସପ୍ତାହରେ ଏହା ଖସିଯାଇଛି । ଚଳିତ ସପ୍ତାହରେ ଏହା ଖସିଯାଇ ୩.୫କୁ ଆସିଯାଇଛି । ଯାହାଦ୍ବାରା ମାସକ ମଧ୍ୟରେ କୁକୁଡାର କିଲୋଗ୍ରାମର ଦାମ୍‌ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପଡିଛି । ପ୍ରତି କିଲୋଗ୍ରାମ୍‌ ପିଛା ଥିବା ଦାମ୍‌ ହ୍ରାସ ପାଇଯାଇଛି । ଯାହାକୁ ନେଇ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି । ଏବଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି ସୋସିଆଲ୍‌ ମିଡିଆରେ ପ୍ରସାର ହେଉଥିବା ମିଥ୍ୟା ଖବର ଉପରେ ରୋକ ଲଗାନଯାଏ । ତେବେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ବଜାରରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଖୁବ୍‌ ପଡିବ ବୋଲି ବ୍ୟବସାୟୀ ମାନେ କହିଛନ୍ତି ।  

   Related Posts