Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ରିଟେନ୍‌ ପରେ ଆଉ ଗୋଟିଏ ଦେଶ କଲା ବଡ଼ ଘୋଷଣା, ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଟିକାକରଣ
  • ||
  • କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ଲୋକଙ୍କ ମନରୁ ଦୂର ହେଉଛି କରୋନା ଭୟ, ଆଉ ୬୬୦ ସଂକ୍ରମିତ ହେଲେ ଆରୋଗ୍ୟ
  • ||
  • ସମ୍ମାନ ରଖିଲା ଭାରତ, ଶେଷ ଦିନିକିଆରେ କଙ୍ଗାରକୁ ୧୩ ରନରେ ଦେଲା ମାତ୍, ୨-୧ରେ ସିରିଜ୍ ଜିତିଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଶବ ସତ୍କାର ପାଇଁ ଗାଁ ମଶାଣୀରେ ମିଳୁନି ଜାଗା, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ହେଲା ଗାଁ ଦାଣ୍ଡରେ ପଡିଛି ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କଲେ ମହିଳା ମାଓବାଦୀ, ହାର୍ଡକୋର ମାଓବାଦୀ ରାମକ୍ରିଷ୍ଣାର ଥିଲା ଅଙ୍ଗରକ୍ଷୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୧୧୨ ଡାଏଲ କରନ୍ତୁ, ମିଳିବ ସବୁ ଜରୁରୀ ସେବା ଓ ସହାୟତା : ନୂଆ ଏକକ ପୋଲିସ ହେଲ୍ପ ଲାଇନ୍ ନମ୍ବର ଘୋଷଣା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • କଟକ : ‘ସ୍କୁଲ ଫି’ ଧାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଆଇନ ନାହିଁ’- ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏଭଳି ତଥ୍ୟ ରଖିଲେ ସରକାର
  • ||
  • ୩ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଯିବେ ଅଭୟକାନ୍ତ ପାଠକ: ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭିଜିଲାନ୍ସ କୋର୍ଟ ଦେଲେ ଅନୁମତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : କମିଲା କରୋନା ପରୀକ୍ଷା ଦର, ଏଣିକି ୪ଶହ ଟଙ୍କାରେ ହେବ କୋଭିଡ୍ RT-PCR ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଜମିବାଡ଼ି ବିବାଦକୁ ନେଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ, ୪ ଆହତ
  • ||

ବାର୍ଡଫ୍ଲୁ- ମରାହେବେ ଓୟୁଏଟିର ଏକ କିଲୋମିଟର ଭିତରେ ଥିବା କୁକୁଡା

27/01/2020 at 9:18 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୭।୦୧ – ଓୟୁଏଟି କ୍ୟାମ୍ପସରେ ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ । ଓୟୁଏଟି ପଲଟ୍ରୀ ସାଇନ୍ସ ବିଭାଗ ପରିସରରେ ଥିବା କୁକୁଡା ଫାର୍ମରେ କୁକୁଡା ମଡକ ହୋଇଥିଲା। ମୃତ କୁକୁଡା ଗୁଡିକୁ ଓୟୁଏଟି ପକ୍ଷରୁ ପୋତି ଦିଆଯାଇଥିଲା । ତେବେ କାହିଁକି କୁକୁଡା ମଡକ ହୋଇଛି ତାହା ଜାଣିବାକୁ ପଲଟ୍ରୀ ଫାର୍ମରେ ଥିବା କୁକୁଡାଙ୍କ ରକ୍ତ ନମୁନା ଭୋପାଳ ସ୍ଥିତ ନାସନାଲ ଇନଷ୍ଡିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ ହାଇ ସିକ୍ୟୁରିଟି ଆନିମଲ ଡିଜିଜ୍ କୁ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପଠାଯାଇଥିଲା ।

ଏହୀ ସାମ୍ପଲରେ ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ଏନେଇ ମତ୍ସ୍ୟ ଓ ପଶୁ ସମ୍ପଦ ବିଭାଗକୁ ଜଣାଇ ଦିଆଯାଇଥିବା ନେଇ ଓୟୁଏଟି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ ଓୟୁଏଟି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଫାର୍ମ ଭିତରକୁ କାହାକୁ ପ୍ରବେଶ ନକରିବାକୁ କଟକଣା ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ୩ ଦିନ ତଳେ ଓୟୁଏଟି କୁକୁଡା ଫାର୍ମରେ କୁକୁଡା ମଡ଼କ ଦେଖିବାକୂ ମିଳିଥିଲା । କୁକୁଡ଼ା ମଡ଼କ ପରେ ଓୟୁଏଟି ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପଶୁ ସମ୍ପଦ ବିଭାଗକୁୁ ଜଣାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏବେ ଫାର୍ମ ଚାରିପାଖରେ ବିଶୋଧକ ଦିଆଯିବା ସହ ସଫା ସୁତୁରା କରାଯାଇଛି । ତେବେ ଭୋପାଳକୁ ପଠାଯାଇଥିବା ରକ୍ତ ନମୂନା ଆସିଯାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଥିଲେ ବି ଓୟୁଏଟି କର୍ତୃପକ୍ଷ ତାହା ସାର୍ବଜନୀନ କରି ନାହାନ୍ତି ।

କୁହାଯାଉଛି ଘଟଣାକୁ ଓୟୁଏଟି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଚପାଇ ଦେବାକୁ ଯଥାସମ୍ଭବ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏହି ଘଟଣା ଏବେ ପ୍ରଘଟ ହୋଇଛି ଏବଂ ଭୋପାଳରୁ ଆସିଥିବା ରକ୍ତ ନମୂନା ରିପୋର୍ଟରେ ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ପଜିଟିଭ୍ ଥିବା କୁହାଯାଉଛି । ଓୟୁଏଟି କର୍ତୃପକ୍ଷ ଏନେଇ ମୁହଁ ଖୋଲୁ ନାହାନ୍ତି । ନ୍ୟୁଜ୍ ସେଭେନରେ ପ୍ରଥମେ ଏ ଖବର ପ୍ରସାରଣ ପରେ ସରକାର ଓୟୁଏଟି କର୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଡାକି କୃଷି ଭବନରେ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକରେ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି ।

ଲୋକ ମାନଙ୍କୁ ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ଉପରେ ସଚେତନତା କରିବା ପାଇଁ ମତ୍ସ୍ୟ ଓ ପଶୁ ସମ୍ପଦ ବିଭାଗ ପଦକ୍ଷେପ ନେବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି । କରୋନା ଆତଙ୍କ ପରେ ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ଆତଙ୍କ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଭୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ସେପଟେ ଓୟୁଏଟି ପରିସରର ୧କିଲୋମିଟର ଭିତରେ କାଲିଠାରୁ କୁକୁଡା ମରାଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହେବ ।

   Related Posts