Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହଙ୍ଗା ହେଲା ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଟିକେଟ୍, ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ୩ ଗୁଣା ବଢିଲା ଦାମ୍
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ କିରାଣୀ, ମୃତ୍ୟୁ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପାଇଁ ନେଉଥିଲେ ୬୦୦ ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ
  • ||
  • ଆଜି ‘ଓମେନ୍ ଆଚିଭର୍ସ ଅଫ୍ ଓଡ଼ିଶା’ ପୁରସ୍କାର ସମାରୋହ, ପୁରସ୍କୃତ ହେବେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ-୧୪ ପ୍ରତିଭାଦୀପ୍ତ ମହିଳା
  • ||
  • ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ନ୍ୟୁଜ୍ ସେଭେନ୍ ସର୍ଟଫିଲ୍ମ କଣ୍ଟେଷ୍ଟ୍ ‘ସୋ-କେଶ୍ ୨୦୨୦’ର ପୁରସ୍କାର ବିତରଣୀ, ୧୨ଟି ବର୍ଗରେ ରହିଛି ପୁରସ୍କାର
  • ||
  • ଇଂଲଣ୍ଡ ବ୍ୟାଟିଂରେ ଭନ୍ ନିରାଶ, କହିଲେ- ‘ପିଚ୍ ଭଲ ଥିଲା କିନ୍ତୁ ଖେଳି ପାରିଲେ ନାହିଁ’
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ : ନଦୀ ପଠାରେ ପଡିଛି ଶରୀରର ବିଭିନ୍ନ କଟା ଅଂଶ, ହତ୍ୟା ପରେ ଫିଙ୍ଗାଯାଇଛି !
  • ||
  • ମାର୍ଚ୍ଚ ୫ରେ ‘ଓମେନ୍ ଆଚିଭର୍ସ ଅଫ୍ ଓଡ଼ିଶା’ ପୁରସ୍କାର ସମାରୋହ
  • ||

କଟକରେ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଥମ ଉର୍ଦ୍ଦୁ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ପାଇଁ ଶିଳାନ୍ୟାସ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

5/12/2018 at 2:49 PM

କଟକ ସିଡିଏ ସେକ୍ଟର-୧୩ ରେ ମୌଲାନା ଆଜାଦ୍ ଜାତୀୟ ଉର୍ଦ୍ଦୁ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ କଟକ କ୍ୟାମ୍ପସ୍ ର ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ । ୫ ଏକର ପରିମିତ ଯାଗାରେ ତିଆରି ହେବ କ୍ୟାମ୍ପସ୍ । ଏହି କ୍ୟାମ୍ପସ୍ ରେ ଆଇ ଟି ଆଇ ଓ ପଲିଟେକନିକ୍ ଡିପ୍ଲୋମାର ୪ ଟି କୋର୍ସ ପଢାଯିବ । ଏଠାର ଏକକାଳୀନ ୭ଶହ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଅଧ୍ୟୟନ କରିପାରିବେ । ଆସନ୍ତା ଦେଢ ବର୍ଷ ଭିତରେ କାମ ସାରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ।

ମୌଲାନା ଆଜାଦ୍ ଜାତୀୟ ଉର୍ଦ୍ଦୁ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ କଟକ କ୍ୟାମ୍ପସ୍ ର ଶିଳାନ୍ୟାସ । କଟକ ସିଡିଏ ସେକ୍ଟର -୧୩ ରେ ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ । ବିଶେଷ କରି ଏହି କ୍ୟାମ୍ପସ୍ ରେ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଆଇ ଟି ଆଇ ଓ ତିନି ବର୍ଷିଆ ପଲି ଟେକ୍‌ନିକ୍ ଡିପ୍ଲୋମାର ୪ଟି ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଖୋଲାଯିବ । ସେକ୍ଟର ୧୩ରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କଟକ କ୍ୟାମ୍ପସ୍ ପାଇଁ ୫ ଏକର ଯାଗା ଯୋଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତା ଦେଢ ବର୍ଷ ଭିତରେ କ୍ୟାମ୍ପସ୍ ରେ ନିର୍ମାଣ ଶେଷ ହୋଇ ପାଠ ପଢା ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ହାଇଦ୍ରାବାଦ୍ ପରେ ଦେଶରେ ଏହା ହେଉଛି ମୌଲାନା ଆଜାଦ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଥମ ସମ୍ପ୍ରସାରିତ କ୍ୟାମ୍ପସ୍ । ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ମାନଙ୍କର ଶସକ୍ତିକରଣ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆଗ୍ରହ ଦେଖାଇଥିବାରୁ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ତରଫରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ କୃତଜ୍ଞତା ଦିଆଯାଇଛି । ଏହି କଟକ କ୍ୟାମ୍ପସ୍ ରେ ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ ମାନେ ମାତ୍ର ପାଞ୍ଚ ଶହ ପଚାଶ ଟଙ୍କା ମାସିକ ଫିସ୍ ଓ ବାର୍ଷିକ ମାତ୍ର ସାଢେ ପାଞ୍ଚ ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ବୈଷୟିକ ତାଲିମ୍ ନେଇ ପାରିବେ ।

ବିଶେଷ କରି ଏଠାରୁ ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ ମାନେ ପାଶ୍ କରିବା ପରେ ସେମାନଙ୍କର କ୍ୟାମ୍ପସ୍ ପ୍ଲେସମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ଯୋଜନା କରିବ ବୋଲି ଉପଦେଷ୍ଟା ଏମ୍ କ୍ୟୁ ଖାନ କହିଛନ୍ତି । ତେଣୁ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଆର୍ଥିକ ମାନଦଣ୍ଡରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାରେ ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନ ବିଶେଷ ଲାଭଦାୟକ ହେବ ।

   Related Posts