Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଣାଇ ରେଞ୍ଜରେ ଗୋଠଛଡା ଦନ୍ତା ଆତଙ୍କ, ସନ୍ଧ୍ୟା ହେଲେ ଗାଁରେ ପଡୁଛି ତାଟିକବାଟ
  • ||
  • ଟେକ୍ସାସରେ ୪ ଜଣଙ୍କୁ ପଣବନ୍ଦୀ : ପାକିସ୍ତାନୀ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଦାବି, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଏଫବିଆଇ ଓ ସ୍ୱାଟ୍ ଟିମ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଡେଇଁଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୧୭୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୩୩୯୧୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ନିଶାରେ ୩ ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲେ କାର୍ ଡ୍ରାଇଭର, ଓଲଟା ପୋଲିସକୁ କଲେ ଗାଳିଗୁଲଜ
  • ||
  • ଫାଟିଗଲା ମୋବାଇଲ ବ୍ୟାଟେରୀ, ନାବାଳକ ଗୁରୁତର : ପଥରରେ ଛେଚୁଥିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୪ ବରିଷ୍ଠ ଆଇଏଏସଙ୍କୁ ପ୍ରମୋସନ, ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ପାହ୍ୟାକୁ ପଦୋନ୍ନତି
  • ||
  • କୋଟିଆରେ ହେବ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ, ୧୩ଟି ବୁଥରେ ମତଦାନ
  • ||

ନବରଙ୍ଗପୁର ପାପଡାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ହାତିବାରୀ ଗାଁରେ ହାଡଫୁଟି ଆତଙ୍କ : ରୋଗ ଭଲ କରିବା ପାଇଁ ଝଡାଫୁଙ୍କା ସହ ଦେଶୀ ଚିକିତ୍ସାର ଆଶ୍ରୟ ନେଉଛନ୍ତି ଲୋକେ

22/09/2019 at 8:59 AM

ନବରଙ୍ଗପୁର୨୨/୯:  ନବରଙ୍ଗପୁର ପାପଡାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ମାଝିଗୁଡା ହାତିବାରୀ ଗାଁରେ ବ୍ୟାପୁଛି ହାଡଫୁଟି । ଏହି ବାୟୁବାହିତ ରୋଗରେ ଗାଁର ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକେ ଏବେ ସଂକ୍ରମିତ । ତେବେ ରୋଗ ବ୍ୟାପୁଥିବାରୁ ଲୋକେ ଆତଙ୍କିତ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି । ଲୋକେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ବଦଳରେ ଝଡାଫୁଙ୍କା ସହ  ଦେଶୀ ଚିକିତ୍ସାର ଆଶ୍ରୟ ନେଉଛନ୍ତି ।

ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲ୍ଲା ପାପଡାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ହାତିବାରୀ ଗାଁରେ ହାଡଫୁଟି ଆତଙ୍କ । ଗାଁରେ ଏବେ  ୨୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଲୋକେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ତେବେ ବଡକଥା ହେଉଛି ଲୋକେ ଡାକ୍ତରୀ ଚିକିତ୍ସା ବଦଳରେ ଝଡାଫୁଙ୍କା ଓ ଗାଁ ଦିଶାରିଙ୍କ ଆଶ୍ରୟ ନେଉଛନ୍ତି । ଫଳରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି ।  ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ବାହାର ରାଜ୍ୟରୁ କାମ କରିବାକୁ ଯାଇଥିବା ଲୋକେ ହାଡଫୁଟିରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ଗାଁକୁ ଫେରୁଛନ୍ତି । ଫଳରେ ରୋଗ ବ୍ୟାପୁଛି । ଗାଁକୁ ଠାକୁରାଣୀ ଆସିଥଇବା କହି ଝଡାଫୁଙ୍କା ସହ  ଗୁଣିଆ ମାନଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଛନ୍ତି ଲୋକେ ।

ହାତିବାରୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ହାଡଫୁଟି ବ୍ୟାପିବା ଖବର ପାଇ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଟିମ୍ ଗାଁରେ ପହଞ୍ଚି ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ସହ ଔଷଧ ହଣ୍ଟନ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ଏକ ବାୟୁ ବାହିତ ସଂକ୍ରମକ ରୋଗ ହୋଇଥିବାରୁ ଝଡାଫୁଙ୍କା ଓ ଗୁଣିଆଠୁ ଦୂରରେ ରହିବାକୁ ଲୋକଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ହାଡଫୁଟି ରୋଗ ଅଧିକ ବ୍ୟାପିବାର ଆଶଙ୍କା ଥିବାରୁ ତୁରନ୍ତ ପ୍ରତିଷେଧକ ଯୋଗାଇବା ସହ ସଚେତନତା ଜରୁରି ହୋଇପଡିଛି ।

   Related Posts