Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକଙ୍କୁ ମିଳିବ କରୋନା ଟିକା : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଡକାୟତି ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ୪ ଡକାୟତଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଡିଜିପି ମିଲନ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ବଢୁଛି ଶୀତର ପ୍ରକୋପ, କନ୍ଧମାଳରେ ୧୫ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳରେ ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟକୁ ପ୍ରଶଂସା କଲା RBI: ଟ୍ବିଟ୍ କରି ଜଣାଇଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

କୁକୁଡାମରା ଅଭିଯାନ ଜାରି : ଓୟୁଏଟିରେ ୯୧୫ କୁକୁଡା ମାରି ପୋତିଲା ରାପିଡ୍ ରେସ୍‌ପନ୍ସ ଟିମ୍

29/01/2020 at 12:20 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୨୯।୧: ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ କୁକୁଡା ମରା ଅଭିଯାନ ଜାରି ରହିଛି । ପ୍ରଥମେ ଓୟୁଏଟି ଫାର୍ମରେ ଥିବା ୭୯୮ ଲେୟର କୁକୁଡାକୁ ମିଶାଇ ମୋଟ୍ ୯୨୨ଟି ପକ୍ଷୀଙ୍କୁ ମାରି ପୋତି ଦେଇଛନ୍ତି ରାପିଡ ରେସପନ୍ସ ଟିମ୍ । ଏହାସହ କୁକୁଡା ଫାର୍ମର ୧୨ଶହ ୨୫ଟି ଅଣ୍ଡା, ୨୩ ଶହ ୫୦ କିଲୋଗ୍ରାମ କୁକୁଡା ଦାନାକୁ ପୋତି ଦିଆଯାଇଛି ।

ଓୟୁଏଟିର ୧ କିଲୋମିଟର ରେଡିଅସ ଭିତରେ ସମୁଦାୟ ୯୧୫ଟି କୁକୁଡା  ଓ ୭ଟି ବତକ ମାରି ପୋତିଛି ରାପିଡ ରେସପନ୍ସ ଟିମ୍ । ଏହାସହ ୪ ହଜାର ୬୩୧ ଅଣ୍ଡା, ୨ ହଜାର ୩୫୭ କିଲୋ କୁକୁଡା ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ କୁକୁଡା ଖାତରେ ପୋତାଯାଇଛି ।

କୁକୁଡା ଦୋକାନୀ ଓ ଚାଷୀଙ୍କ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯାଇଛି । ବ୍ରଏଲର ଚିଆଁ ପିଛା ୨୦ ଟଙ୍କା,  ବ୍ରଏଲର କୁକୁଡା ପ୍ରତି  ୭୦ ଟଙ୍କା, ଲେୟର କୁକୁଡା ପ୍ରତି ୯୦ ଟଙ୍କା, ବତକ ପ୍ରତି ୧୩୫ ଟଙ୍କା, ଅଣ୍ଡାପ୍ରତି ୩ ଟଙ୍କା, କୁକୁଡା ଦାନା କିଲୋ ପିଛା ୧୨ ଟଙ୍କା ହିସାବରେ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯାଇଛି । ଓୟୁଏଟି କୁକୁଡା ଫାର୍ମରେ ମୋଟ୍ ୧୭  ହଜାର ୮୮୭ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ।

ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ଯେପରି ଅଧିକ ସଂକ୍ରମଣ ନହେବ ସେଥିପାଇଁ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ତତ୍ପରତା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ନନ୍ଦନକାନନ ପକ୍ଷୀ ଉଦ୍ୟାନର ଅନେକ ପକ୍ଷୀଙ୍କ ଲାଳ ଓ ରକ୍ତ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପଠାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଭୁନେଶ୍ବରରେ ଥିବା ଅନ୍ୟ ଚିକେନ୍ ସେଣ୍ଟର ଓ କୁକୁଡା ଫାର୍ମଗୁଡ଼ିକରୁ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରାଯିବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି ।

   Related Posts