Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପାଟଣା : ବ୍ଲକ୍ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପସି ଟେଣ୍ଡରଧାରୀଙ୍କ ଡିଡି ଚିରିବା ଘଟଣା, ଯୁବ ନେତା କରୁଣା ସାଗର ଖଟୁଆ ଗିରଫ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ : ନିଆଁ ଲାଗି ଫାଟିଗଲା ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲା ପୁରା ପରିବାର
  • ||
  • ଟାଙ୍ଗୀ : ଜୁଆ ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ପୋଲିସର ଚଢାଉ, ୮ ଜୁଆଡି ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୧୯ ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ବଜ୍ରପାତ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ : ଓଡିଆ ଖେଳାଳି ବୀରେନ୍ଦ୍ର ଲାକ୍ରାଙ୍କୁ ପୁରୁଷ ହକି ଦଳର ଉପଅଧିନାୟକ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ଟିକା ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଲଗାଇବେ ଦୋକାନୀ, ନଚେତ ଖୋଲିପାରିବେନି ଦୋକାନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଳମ୍ବ ହୋଇପାରେ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ- ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଯୁବଶିଳ୍ପୀଙ୍କ କମାଲ୍, ଆଇସକ୍ରିମ୍ କାଠିରେ ନିର୍ମାଣ କଲେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଗଜାନନ ବେଶ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ଦନ୍ତାହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଗାଁରେ ପସି ଭାଙ୍ଗିଲା ଘର, ଟେକି ନେଲା ଚାଉଳ ବସ୍ତା
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଗୋରୁ ଭର୍ତ୍ତି କଣ୍ଟେନର ଜବତ, ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଗୋରୁ ଉଦ୍ଧାର, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||

ଧରା ପଡିଲା ଛତିଶଗଡ଼ର ଚାଲବାଜି: ଶିଳ୍ପକୁ ପାଣି ବିକୁଥିଲା, କରୋନାରେ ସବୁ ବନ୍ଦ ଥିବାରୁ ଏଥର ହୀରାକୁଦକୁ ଜଳ ଛାଡିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛି

20/09/2020 at 6:48 PM

ଭୁବନେଶ୍ଵର ୨୦।୦୯: ଧରା ପଡ଼ିଯାଇଛି ଛତିଶଗଡ଼ର ଚାଲବାଜି । ଚଳିତବର୍ଷ ହୀରାକୁଦକୁ ସର୍ବାଧିକ ଜଳ ପ୍ରବେଶ କରିଛି ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ଜଳଶକ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସୂଚନା ପରେ ଛତିଶଗଡ଼ ବେଆଇନ୍ ଭାବେ ମହାନଦୀ ପାଣିକୁ ଅଟକାଇ କିଭଳି ଶିଳ୍ପସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକୁ ଦେଉଥିଲା ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି । କରୋନା ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଯୋଗୁଁ ଶିଳ୍ପସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ ବନ୍ଦ ଥିବାରୁ ଏଥର ଅଧିକ ପାଣି ଛାଡ଼ିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛି ଛତିଶଗଡ଼ । ଏହାକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ନେତା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରିଥିବା ବେଳେ ଜବାବ୍ ରଖିଛି ବିଜେପି।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ  ଚଳିତବର୍ଷ ହୀରାକୁଦକୁ ସର୍ବାଧିକ ଜଳ ପ୍ରବେଶ କରିଛି ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ଜଳଶକ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ହୀରାକୁଦ ଡ୍ୟାମକୁ ୦.୪୦୪ ମିଲିଅନ ଏକର ଫୁଟ୍ ଜଳ ପ୍ରବେଶ କରିଛି । ଏପ୍ରିଲରେ ୦.୧୫୧, ମେରେ ୦.୧୯୯ ଏମ ଏଏଫ,  ଜୁନରେ ୨.୨୬୩,  ଜୁଲାଇ ମାସରେ ୪.୧୬୩ ଏମ ଏଏଫ ଏବଂ ଅଗଷ୍ଟରେ ୧୪.୯୨୧ ମିଲିଅନ ଏକର ଫୁଟ ଜଳ ମହାନଦୀକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଛି ଯାହା ଗଲା ୨ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଢେର ଅଧିକ । ହେଲେ ଏହି ତଥ୍ୟ ଛତିଶଗଡ଼ର ଚାଲାକିକୁ ଧରା ପକାଇଦେଇଛି । ଚଳିତବର୍ଷ କୋଭିଡ୍ କଟକଣା ଲାଗି ଶିଳ୍ପସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ ବନ୍ଦ ଥିବାରୁ ଛତିଶଗଡ଼ ଅଧିକ ପାଣି ଛାଡ଼ିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛି । ଏହି ତଥ୍ୟକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କୋର୍ଟରେ ଯୁକ୍ତି ରଖିବେ ବୋଲି ବିଜେଡି କହିଛି ।

ମହାନଦୀର ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ଛତିଶଗଡ ସରକାର ବେଆଇନ ବ୍ୟାରେଜ ଓ ଆନିକଟ ନିର୍ମାଣ କରି ଶିଳ୍ପକୁ ପାଣି ବିକୁଛନ୍ତି । ଫଳରେ ମହାନଦୀରେ ଓଡ଼ିଶାକୁ ଜଳ ପ୍ରବାହ କମିଛି । ଛତିଶଗଡ ସରକାର କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ମାନିବାକୁ ନାରାଜ୍ । ମାମଲା ଏବେ କୋର୍ଟରେ ଥିବାବେଳେ ଛତିଶଗଡର ଚୋରି ଧରାପଡିଛି ବୋଲି କଂଗ୍ରେସ କହିଛି । ଏହି ଆଳରେ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ମଧ୍ୟ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରିଛି ଦଳ । ସେ ପଟେ ରାଜ୍ୟ ବିଜେପି ନେତାଙ୍କ କହିବା କଥା ସମୁଦ୍ରକୁ ବୋହି ଯାଉଥିବା ପାଣିକୁ ଅଟକାଇ ରଖିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ଦରକାର ।  

ଓଡ଼ିଶା ଓ ଛତିଶଗଡ଼ ଭିତରେ ମହାନଦୀ ଜଳବିବାଦ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲରେ ନ୍ୟାୟିକ ଲଢ଼େଇ ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ କେନ୍ଦ୍ର ଜଳ ଆୟୋଗଙ୍କ ସଦ୍ୟତମ ତଥ୍ୟ ଏହି ବିବାଦକୁ ଆଗକୁ ନୂଆ ମୋଡ଼ ଦେବ ନିଶ୍ଚୟ ।

   Related Posts