Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କାମେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ଦାନବାକ୍ସ ଭାଙ୍ଗି ଟଙ୍କା ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩୫୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନବୀନ @ ୭୬, ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ
  • ||
  • ୭୬ ବର୍ଷରେ ପାଦ ଦେଲେ ନବୀନ, କରୋନା ମହାମାରୀ ପାଇଁ ପାଳିବେନି ଜନ୍ମଦିନ
  • ||
  • ଶାରଦୀୟ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଶେଷ, ଶନିବାର ଧରାପୃଷ୍ଠରୁ ବିଦାୟ ନେବେ ମା
  • ||
  • ହାଟରୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଘରେ ଛାଡିଦେବେ କହି ଇଜ୍ଜତ ଲୁଟିଲେ ୮ ସଇତାନ
  • ||
  • କଟକ : କଟକରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ଅପରାଧୀ ରାକେଶ ଆହତ
  • ||

ଛତିଶଗଡରେ ୧୮ରୁ ୪୪ ବର୍ଷ ବୟସ ଲୋକଙ୍କ ଟିକାକରଣ ସ୍ଥଗିତ : ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ରହିଛି କାରଣ

6/05/2021 at 9:44 AM

ଛତିଶଗଡ ୬/୫: ରାଜ୍ୟରେ ୧୮ରୁ ୪୪ ବର୍ଷ ବୟସର ଲୋକଙ୍କ ଟିକାକରଣକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛନ୍ତି ସରକାର । ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟିକାକରଣ ସମ୍ପର୍କରେ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ସଂଶୋଧନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ବଳବତ୍ତର ରହିବ । ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟ ମୁତାବକ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ସଂପୃକ୍ତ ବିଭାଗର ସଚିବମାନଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଏହାସହ ଟିକା ଆବଣ୍ଟନର ଅନୁପାତ ସ୍ଥିର କରିବାକୁ ଏବଂ ଟୀକାକରଣର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟିକାକରଣ ବଣ୍ଟନ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଛନ୍ତି । ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ଛତିଶଗଡ ହାଇକୋର୍ଟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦାରିଦ୍ର ସୀମାରେଖା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଅନ୍ୟୋର୍ଦୟ ଗୋଷ୍ଠୀ ତଥା ଦାରିଦ୍ର ସୀମାରେଖା ଉପରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଟିକା ଆବଣ୍ଟନର ଯଥାର୍ଥ ଅନୁପାତ ସ୍ଥିର କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ।

ଛତିଶଗଡର କରୋନା ଟୀକାକରଣରେ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଆବେଦନ ମଙ୍ଗଳବାର ଏବଂ ବୁଧବାର ଦିନ ହାଇକୋର୍ଟର ଡବଲ୍ ବେଞ୍ଚରେ ଶୁଣାଣି ହୋଇଛି । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଟିକାକରଣରେ ସଂରକ୍ଷଣ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟ ଦୃଢ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ । ଟିକାକରଣରେ ଏଭଳି ଭେଦଭାବ ଯଥାର୍ଥ ନୁହେଁ ବୋଲି କୋର୍ଟ ଏହି ନିୟମ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି । ଟିକାକରଣ ସମ୍ପର୍କରେ ଦୁଇ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ନୂତନ ନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟ ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ସରକାର ପ୍ରଥମ ଅନ୍ତୋର୍ଦୟ କାର୍ଡ ହୋଲ୍ଡରଙ୍କ ଅବସ୍ଥାରେ ପରିବାରରୁ ଯୋଗ୍ୟ ଲୋକ ଟିକା ଦେବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି କରିଛନ୍ତି ।

ଏହା ପରେ, BPL ଏବଂ ପରେ APL ଆସିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଛତିଶଗଡରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୫,୧୫୭ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟରେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୮ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ରହିଛି । ଏଯାବତ୍ନ ୩୧୫ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୯,୩୫୯ ଲୋକ ସଂଗରୋଧରେ ରହିଛନ୍ତି । ଏଠାରେ ୨୫୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲାଣି ଭୂତାଣୁ ।

   Related Posts