Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

କରୋନା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ : ଜୁନ୍ ୩୦ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚୁଇଙ୍ଗମ୍ ବିକ୍ରି ନିଷେଧ

3/04/2020 at 2:23 PM

ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ ୦୩/୦୪ : କରୋନାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ହରିୟାଣା ସରକାର ଜୁନ୍ ୩୦ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ ଚୁଇଙ୍ଗମ୍ ବିକ୍ରି ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକମାନେ ଚୁଇଙ୍ଗମ୍ ଖାଇ ଛେପ ପକାନ୍ତି, ଯାହା କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି କରିବ | ଏଥି ସହିତ ଗୁଟଖା ଏବଂ ପାନ ମସାଲା ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ସରକାର ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଔଷଧ ପ୍ରଶାସନ ବିଭାଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ କାଶ କିମ୍ବା ଛିଙ୍କିବା ଦ୍ୱାରା ବାହାରୁଥିବା ଜଳସ୍ରୋତରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ୟାପିଥାଏ।

ଲୋକମାନେ ଚୁଇଙ୍ଗମ୍ ଖାଇ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଆଡକୁ କିମ୍ବା ରାସ୍ତା ଉପରେ ଛେପ ପକାନ୍ତି | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସଂକ୍ରମଣର ପ୍ରସାରକୁ ଏଡ଼ାଇ ଦିଆଯାଇପାରିବ ନାହିଁ | ସେଥିପାଇଁ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏହି ନିଷେଧାଦେଶ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସୁଗନ୍ଧିତ ତମାଖୁ, ଗୁଟଖା, ପାନ ମସାଲା ଏବଂ ଖଇର, ବିଟ ସୁପାରୀ ଏବଂ ଚୂନ ବିକ୍ରି ଉପରେ ନଜର ରଖିବାକୁ ସଂପୃକ୍ତ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ସରକାର କରୋନା ଜୀବାଣୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ପାନ ମସଲା ଉତ୍ପାଦନ ତଥା ବିକ୍ରୟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ସଂକ୍ରମଣ ଭୟକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ସରକାର ରାଜ୍ୟରେ ପାନ ମସାଲା ବିକ୍ରି ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇ ସାରିଛନ୍ତି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ଡ୍ରଗ୍ ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେସନ ଦ୍ୱାରା ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀର ସଂକ୍ରମଣ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ଅନ୍ୟ ଜଣକୁ ବ୍ୟାପିଥାଏ | ସେଥିପାଇଁ ଏହାର ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବା ପାଇଁ ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ପାନ ମସଲା ବିକ୍ରି ନିଷେଧ କରାଯାଉଛି |

ପାନ ମସାଲା ଖାଇବା ପରେ ଏବଂ ଏହାର ପାଉଚ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପରେ ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର ହେବାର ବିପଦକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ଏହାର ଉତ୍ପାଦନ, ସଂରକ୍ଷଣ, ବଣ୍ଟନ ଏବଂ ବିକ୍ରୟ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଏହା ସତ୍ୱେ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ପାନ ମସଲା ବିକ୍ରି ହେବାର ଖବର ଆସିଛି। ପାନ ମସାଲାର କଳା ବଜାରୀ  ଖବର ପାଇବା ପରେ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଚଢ଼ାଉ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି।

   Related Posts