Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଡିସେମ୍ବର-ଜାନୁଆରୀ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ: ଭୁବନେଶ୍ବର ଷ୍ଟେସନ ଓ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ କରିପାରିବେ କୋଭିଡ୍‌ ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • ପରୀ ବାପା-ମା’ଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ବିଜେପି ଟିମ୍, ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରେନ୍‌ର ଟୟଲେଟ୍‌ରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଉଦ୍ୟମ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • କଟକ : ପୁଣି ଏକ ନକଲି ଘିଅ କମ୍ପାନୀରେ ଚଢାଉ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅପମିଶ୍ରିତ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • ପ୍ରେମ: ସେୟାର ଚାଟ୍‌ରୁ ଆରମ୍ଭ ଫେସବୁକରେ ଶେଷ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରେମିକାଙ୍କ ଅଶ୍ଲୀଳ ଫଟୋ ପୋଷ୍ଟ କଲେ ପ୍ରେମିକ
  • ||
  • ନୂଆପଡା : ମେଡିକାଲରେ ଚାକିରୀ ଦେବାକୁ କହି ଠକୁଥିଲା ଯୁବକ, ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତଦେହ ଠାବ, ବିଦ୍ୟୁତ୍ ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ନାଁରେ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଏତଲା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଅନଲାଇନରେ ନିର୍ମାଲ୍ୟ ବିକ୍ରି କରିବା ନେଇ ସିଂହଦ୍ବାର ଥାନାରେ ଆମାଜନ ଇଣ୍ଡିଆ ବିରୋଧରେ ସେବାୟତଙ୍କ ଏତଲା
  • ||
  • ସୋର : ଓଭରଲୋଡିଂ ପାଇଁ ଗଣିଲେ ତଣ୍ଡ, ୩ଲକ୍ଷ ଜରିମନା ଦେଲେ ୬ ଡମ୍ଫର
  • ||

ଏସିଆରେ ପ୍ରଥମଥର ଚେନ୍ନାଇ ଡାକ୍ତର ଟ୍ରାନ୍ସପ୍ଲାଣ୍ଟ କଲେ ଫୁସଫୁସ: କରୋନା ପୀଡିତଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ନିଆଯାଇଥିଲା ଚେନ୍ନାଇ

29/08/2020 at 9:28 PM

ଚେନ୍ନାଇ ୨୯/୦୮ : ଚେନ୍ନାଇ ସ୍ଥିତ ମଲ୍ଟି ସ୍ପେସିଆଲିଟି ହସ୍ପିଟାଲ ଏମଜିଏମ ହେଲ୍ଥ କେୟାର ଜଣେ କରୋନା ପଜିଟିଭ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏସିଆର ପ୍ରଥମ ଦୁଇ-ଫୁସଫୁସ ପ୍ରତିରୋପଣ କରିଥିବା ଦାବି କରିଛି । ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ହସ୍ପିଟାଲ୍ ସର୍ଜନମାନେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ପ୍ରତିରୋପଣ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଦିଲ୍ଲୀ ନିଆଯାଇଥିଲା । ଜଣେ ୩୪ ବର୍ଷୀୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଫୁସଫୁସ ଦାନ କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କୁ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଆପୋଲୋ ଗ୍ଲେନାଗଲ୍ସ ଗ୍ଲୋବାଲ ହସ୍ପିଟାଲରେ ମସ୍ତିସ୍କରେ ରକ୍ତସ୍ରାବରେ ପୀଡିତ ଥିବା ଯୋଗୁଁ ବ୍ରେନ ଦେଡ  ଘୋଷିତ କରାଯାଇଥିଲା। ସେ ତାଙ୍କର ହୃଦୟ, କିଡନୀ ଏବଂ ଚର୍ମ ସହରର ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ବିଭିନ୍ନ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାପ୍ତକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ଦାନ କରିବାକୁ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ ।

୨୦୧୪ ମସିହା ଜାନୁଆରୀ ୧୨ ତାରିଖରେ ଘାଟକୋପର ରେଳ ଷ୍ଟେସନରେ ଏକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ହାତ ହରାଇବା ପରେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ମୁମ୍ବାଇରୁ ପଠାଯାଇଥିଲା । ଏମଜିଏମ ହେଲ୍ଥ କେୟାର ହସ୍ପିଟାଲର ହାର୍ଟ ଏବଂ ଫୁସଫୁସ ଟ୍ରାନ୍ସପ୍ଲାଣ୍ଟ ପ୍ରୋଗ୍ରାମର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡକ୍ଟର କେ.ଆର ବାଲକ୍ରିଷ୍ଣନ୍ ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଫୁସଫୁସ ପ୍ରତିରୋପଣର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ । ଡକ୍ଟର ବାଲକ୍ରିଷ୍ଣନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟ୍ରାନ୍ସପ୍ଲାଣ୍ଟ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ଥିବା ଜାଣି ମଧ୍ୟ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ, ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଶଂସନୀୟ |

ହସ୍ପିଟାଲ ଏକ ବୟାନରେ କହିଛି ଯେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଫାଇବ୍ରୋସିସ୍ ଦ୍ୱାରା ୪୮ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଫୁସଫୁସ ଗୁରୁତର ଭାବରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲା | ଅମ୍ଳଜାନ ମାତ୍ରା ହ୍ରାସ ପାଇବା ପରେ ଗାଜିଆବାଦର ଏକ ହସ୍ପିଟାଲ ତାଙ୍କୁ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ସପୋର୍ଟରେ ରଖିଥିଲା ଏବଂ ପରେ ECMO ରେ ରଖିଥିଲା । ଜୁଲାଇ ୨୦ ତାରିଖରେ ତାଙ୍କୁ ଚେନ୍ନାଇ ନିଆଯାଇଥିଲା ।

ଚେନ୍ନାଇ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ତାଙ୍କ କିଡନୀ ରଖାଯାଇଥିଲା | ସହରର ବିଭିନ୍ନ ହସ୍ପିଟାଲରେ ହୃଦୟ, ଫୁସଫୁସ ଏବଂ ଚର୍ମ ଦାନ କରାଯାଇଥିଲା । ତାଙ୍କ ହାତ ମୁମ୍ବାଇର ଜଣେ ଯୁବତୀ ମୋନିକା ମୋରେଙ୍କ ଶରୀରରେ ଲଗାଯାଇଥିଲା ଯିଏ କୃତ୍ରିମ ହାତ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ । MGM ହେଲ୍ଥ କେୟାରରେ ହାର୍ଟ ଏବଂ ଫୁସଫୁସ ଟ୍ରାନ୍ସପ୍ଲାଣ୍ଟ ସର୍ଜରୀ କରାଯାଇଥିଲା |

   Related Posts