Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ମହାନଦୀ ଜଳ ବିବାଦକୁ : ଓଡିଶାକୁ ବ୍ୟାକଫୁଟ ଠେଲିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି ଛତିଶଗଡ଼

20/09/2019 at 10:26 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୨୦|୯: ମହାନଦୀ ଜଳ ବିବାଦକୁ ନେଇ ପୁଣି ​‌ତେଜିଲା ରାଜନୀତି । ଏହି ମାମଲା ଏବେ ଏକକ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲରେ ବିଚାରଧୀନ ରହିଥିବା ବେଳେ ଉଭୟ ଛତିଶଗଡ଼ ଓ ଓଡ଼ିଶା ନିଜ ନିଜ ପକ୍ଷରେ ଯୁକ୍ତି ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି ।  ତେବେ ଏଥର ଛତିଶଗଡ ପୁରୁଣା ତଥ୍ୟ ଉଖାରି ନୂଆ ଢ଼ଙ୍ଗରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛି।  ଓଡିଶାକୁ ବ୍ୟାକଫୁଟ ଠେଲିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି ଛତିଶଗଡ଼ । ଛତିଶଗଡର ଏଭଳି ଚାଲକୁ ନେଇ ବିରୋଧୀ ବି ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଜବାବୀ ହମଲା କରିଛନ୍ତି। ….    ​‌

ମହାନଦୀ ଜଳ ବିବାଦ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲରେ ଓଡ଼ିଶାକୁ କଣ ଠେସା କରିବାକୁ ଛତିଶଗଡର ଚେଷ୍ଟା । ଛତିଶଗଡ଼ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଯେ ହୀରାକୁଦ ଡ୍ୟାମ ଯୋଗୁଁ ଛତିଶଗଡ ବେଶୀ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେଉଛି । ଛତିଶଗଡ଼ର ଚାଷ ଜମି ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ବୁଡିଛି । ଏଥିପାଇଁ ଓଡିଶା ସରକାର ଛତିଶଗଡକୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେଇନାହାନ୍ତି । ମହାନଦୀ ତଳ ମୁଣ୍ତରେ ଟିକରପଡା ଓ ନରାଜ ଠାରେ ଡ୍ୟାମ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଥିଲା।

ହେଲେ ହାରୀକୁଦ ଡ୍ୟାମ ହୋଇସାରିବା ପରେ ଓଡିଶା ସରକାର ବାକି ଦୁଇଟି ଡ୍ୟାମ କରିବାକୁ ଭୁଲି ଯାଇଛନ୍ତି । ସେହିଭଳି ହୀରକୁଦ ଡ୍ୟାମରେ ଜଳସ୍ତର ୬୨୫ଫୁଟ ରଖିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଥିଲା କିନ୍ତୁ ଏବେ ୬୩୧ଫୁଟ ଜଳ ମହଜୁଦ ରଖାଯାଉଛି। ହେଲେ ଏନେଇ  ଓଡିଶା ସରକାର ଛତିଶଗଡକୁ ଅବଗତ କରାଇନାହାନ୍ତି।

ସେହଭଳି ହୀରାକୁଦ ଡ୍ୟାମରୁ ଉତ୍ପାଦିତ ବିଦ୍ୟୁତରୁ ଛତିଶଗଡ ତାର ଭାଗ ପାଉନାହିଁ ବୋଲି ଛତିଶଗଡ ସରକାର ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲରେ ଅଭିଯୋଗର ଲମ୍ବା ତାଲିକା ରଖିଛନ୍ତି। ଛତିଶଗଡ଼ର ଏଭଳି ଲମ୍ବା ଅଭିଯୋଗକୁ ଗଣ୍ଠି ପକାଇ ବିରୋଧୀ ଏବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିଛନ୍ତି।

ଏକକ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲରେ ଏଭେ ମହାନଦୀକୁ ଜଳ ବିବାଦ ଗଡୁଛି। ଛତିଶଗଡ଼ ସରକାର ତାଙ୍କ ପକ୍ଷକୁ ମଜଭୁତ କରିବା ଲାଗି ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି । ଓଡିଶା ସରକାର ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲରେ ଏହାର ଜବାବ ରଖିବେ ବୋଲି ଜଳ ସମ୍ପଦ ମନ୍ତ୍ରୀ ରଘୁନନ୍ଦନ ଦାସ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଛତିଶଗଡ ଓ ଓଡିଶା ଭିତରେ ମହାନଦୀ ପାଣିକୁ ଖୁବ  ରାଜନୀତି ହୋଇସାରିଲାଣି। ଏବେ ମାମଲା ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲରେ ବିଚାରାଧୀନ ଅଛି । ସବୁ ନିର୍ଭର କରୁଛି କେଉଁ ରାଜ୍ୟ ବଳିଷ୍ଠ ତଥ୍ୟ ଉପସ୍ଥାପନ ।

   Related Posts