Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅକ୍ଟୋବର-ନଭେମ୍ବର ମାସର ପାର୍ବଣ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌, ମୂର୍ତ୍ତି ବିସର୍ଜନରେ ରହିବେ ଏତିକି ଲୋକ, ହବିଷ୍ୟାଳୀଙ୍କୁ ମନ୍ଦିର ମନା
  • ||
  • ଘଟଗାଁରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ଘଉଡାଇବାକୁ ବନ ବିଭାଗର କସରତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୫୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୩ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୬୪ ମୃତ
  • ||
  • ରାସ୍ତା ଅତିକ୍ରମ ବେଳେ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବ : ମଙ୍ଗଳବାର ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୫୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ନୀଳଗିରିରେ ଭାଲୁ ଆତଙ୍କ, ସାଇକେଲରୁ ଟାଣିନେଇ ଯୁବକଙ୍କୁ ଘାଇଲା କଲେ
  • ||
  • ଅଢେଇ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଡାଇମଣ୍ଡ ହୋଟେଲ ମାଲିକ ଅଟକ
  • ||

ଗାନ୍ଧୀ ଆସିଥିବା ଓଡିଶାର ଏଇ ଐତିହାସିକ ଗାଁ ଏବେ ନଈ ଆଁରେ ଲୀନ ହେବାକୁ ବସିଲାଣି, କାହାରି ନିଘା ନାହିଁ…

4/09/2019 at 7:20 PM

ବାସୁଦେବପୁର (ଗୌତମ ଦେ)୪|୯: ଇଂରେଜ ଶାସନ ସମୟରେ ବାସୁଦେବପୁର ଚାରବାଟିଆ ଗାଁକୁ ଆସିଥିଲେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ । ୩ଦିନ ରାତ୍ରିଯାପନ କରି ଲେ।କମାନଙ୍କୁ କୁଟି ଖାଅ କାଟି ପିନ୍ଧାଅ କହିବା ସହ ଦେଶ ଗଠନ ପାଇଁ ପାଣ୍ଠି ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ପ୍ରଶାସନିକ ଅବହେଳା ଯେ।ଗୁଁ ଆଜି ସେହି ଗାଁ ନଦୀ ଗର୍ଭରେ ମିଶିବାକୁ ବସିଛି । ଦେଖନ୍ତୁ ଏହି ରିପେ।ର୍ଟ

ଦୁଃଖ ବଢାଉଛି ମନ୍ତେଇେ ନଦୀ । ଧିରେ ଧିରେ ନଦୀ କୂଳ ଖାଉଥିବାରୁ ବିପଦ ମୁହଁକୁ ଠେଲି ହେ।ଇଯାଉଛନ୍ତି ୭୦ରୁ ଅଧିକ ପରିବାର । ବାସୁଦେବପୁର ବ୍ଲକର ଚାରିବାଟିଆ ଗଁ। ନିକଟରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ଜୁଆରିଆ ମନ୍ତେଇ ନଦୀ ।

 ନଦୀ ଆଁରେ ବାସୁଦେବପୁର ବ୍ଲକର ଚାରିବାଟିଆ ସମେତ ତିହିଡି ବ୍ଲକର ବାହାବଳପୁର, ଶଙ୍କରପୁର, ବଡକାଳିଦାସପୁର, ମାଟିଆ ସାହି, ଦୋହରା ସାହି ଭଳି ବହୁ ଗଁ। ରହିଛି । ଲୋକମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ଭୟରେ ଦିନ କାଟୁଛନ୍ତି । ପ୍ରତି ଦିନ ଜୁଆର ମାଡରେ ଚାରିବାଟିଆ ଗଁ।ରେ କୂଳ ଲଂଘି ଅତଡା ଖସିଚାଲିଛି । ଗାର୍ଡ ୱାଲ ଓ ପଥର ପ୍ୟାକିଂ ପାଇଁ ଦାବି କରୁଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଶାସନିକ ସ୍ତରରେ ଏନେଇ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଉନଥିବା ଅଭିଯେ।ଗ ହେ।ଇଛି ।

   

ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ତଳେ ଏହି ଜୁଆର ମାଡରେ ନଦୀ ଗର୍ଭରେ ଲୀନ ହେ।ଇଥିଲା ପାଞ୍ଚଟି ଘର । ସେତବେଳେ ଇରିଗେସନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପାଖାପାଖି ୪୦ମିଟର ପଥର ପ୍ୟାକିଂ କରାଯାଇଥିଲା । ଯାହା ଏବେ ନଦୀରେ ମିଶିବାକୁ ବସିଲାଣି । ତେଣୁ ତୁରନ୍ତ ଏହିଗଁ।କୁ ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ସାଇଡ ୱାଲ ସହିତ ପଥର ପ୍ୟାକିଂ ପାଇଁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଗ୍ରାମବାସୀ ।

ଅନ୍ୟପଟରେ ଏ ସଂପର୍କରେ ବିଭାଗୀୟ ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ୬ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ରୋପୋଜାଲ ଦିଆଯାଇଥିବା କହିଛନ୍ତି ।

ବର୍ଷ। ଓ ଜୁଆର ଆସିଲେ ଚାରିବାଟିଆ ଗଁ। ଲୋକଙ୍କର ନିଦ ହଜିଯାଏ । ଭିଟାମାଟି ହରାଇବା ଆଶଙ୍କାର କାଳ କାଟିଥାନ୍ତି ଗ୍ରାମବାସୀ । ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ତୁରନ୍ତ ଏହି ଗଁ।କୁ ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆନଗଲେ ନଦୀ ଗର୍ଭରେ କେତବେଳେ ଯେ ଲୀନ ହେଇଯିବ ଏହି ଗଁ। ତାହା କିଏ କହିବ ।

   Related Posts