Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଚାପେଲ୍ ବ୍ରଦର୍ସଙ୍କ ପାଇଁ ବଦଳିଗଲା ବୋଲିଂ ନିୟମ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ବିଜୟକୁ ହଜମ କରିପାରିନଥିଲେ କମେଣ୍ଟ୍ରି ବକ୍ସରେ ଥିବା ଆଉ ଜଣେ ଭାଇ

21/05/2020 at 3:36 PM

ମେଲବର୍ଣ୍ଣ, ୨୧|୦୫:  ଦିନିକିଆ ଫାଇନାଲ ମୁକାବିଲା ଓ ଶେଷ ବଲରେ ବିପକ୍ଷ ଦଳକୁ ମ୍ୟାଚ୍ ଟାଇ ପାଇଁ ୬ ରନ ଆବଶ୍ୟକ । ଏହି ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ସମୟରେ ବୋଲିଂ କରୁଥିବା ଅଧିନାୟକ ମଧ୍ୟ ବିଚଳିତ ହୋଇପଡିଥାନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ ସେ ଏପରି କିଛି କରିଥିଲେ ଯାହାକୁ କ୍ରିକେଟ ଇତିହାସରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଧୋକା ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଏଠାରେ ଆମେ କହୁଛୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ତତ୍କାଳୀନ ଅଧିନାକର ଗ୍ରେଗ୍ ଚାପେଲଙ୍କ କଥା । ୩୯ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଚାପେଲ କ୍ରିକେଟରେ ଖେଳର ନିୟମକୁ ଅବମାନନା କରିଥିବା କୁହାଯାଏ ।

ଏହି ଘଟଣା ୧୯୮୧ ମସିହା ଫେବ୍ରୁଆରୀ ମାସ ୧ତାରିଖରେ ଘଟିଥିଲା । ଚାପେଲ୍ କ୍ରିକେଟ ଇତିହାସର ସବୁଠାରୁ ବଦନାମ ବୋଲିଂ କରିଥିଲେ । ଏହି ବଲ୍ ଅଣ୍ଡର ଆର୍ମ୍ ବଲ ଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ବୋଲର ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନଙ୍କ ଆଡକୁ ବୋଲିଂ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ପଡିଆରେ ଗ୍ରେଗ୍ ଓ ତାଙ୍କ ଭାଇ ଟ୍ରାଭେର୍ ଚାପେଲ ଏପରି ବୁଦ୍ଧି ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଥିଲେ ଯାହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଲଜ୍ଜିତ କରିଥିଲା । ସବୁଠାରୁ ବଡ କଥା ହେଲେ ଯେ ମ୍ୟାଚର କମେଣ୍ଟ୍ରି କରୁଥିବା ଇଆନ୍ ଚାପେଲ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ ।

ମେଲବର୍ଣ୍ଣ କ୍ରିକେଟ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଓ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ବୋସନ୍ ଆଣ୍ଡ ହେଜେଜ୍ କପର ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ ଖେଳାଯାଉଥିଲା । ପ୍ରଥମ ୪ଟି ମ୍ୟାଚରେ ଉଭୟ ଦଳ ୨-୨ରେ ବରାବର କରିଥିଲେ । ତେଣୁ ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା । ଅନ୍ତିମ ବଲରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ମ୍ୟାଚ ଟାଇ ପାଇଁ ୬ ରନ ଦରକାର ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଚାପେଲ୍ ତାଙ୍କ ଭାଇ ଟ୍ରାଭେରଙ୍କୁ ଅଣ୍ଡର ଆର୍ମ ବୋଲିଂ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ ଯ ଯାହା ଅଣଖେଳୁଆଡ ମନୋଭାବ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରୁଥିଲା । ସେତେବେଳେ କ୍ରିଜେରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରୁଥିଲେ କ୍ୱିଓ୍ୱି ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ ବ୍ରାଏନ ମେକନୀ ।

ଏହି ବଲର ସାମ୍ନା କରିପାରି ନଥିଲେ ବ୍ରାଏନ । ରାଗିକରି ବ୍ୟାଟକୁ କ୍ରିଜରେ ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିଲେ । ମେକନୀ ଛକା ମାରି ମ୍ୟାଚ ଟାଇ କରିଥାନ୍ତେ କିନ୍ତୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିଜୟ ଲାଭ କରିବା ସହ ସିରିଜ ମଧ୍ୟ ହାତେଇଥିଲା । ଏହି ଖେଳ କ୍ରିକେଟ ପରମ୍ପରାର ବିରୋଧୀ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ତତ୍କାଳୀନ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ  ମାଲକମ୍ ଫ୍ରେଜର କହିଥିଲେ । ତେବେ ଏହି ମ୍ୟାଚ ପରେ ଆଇସିସି ଅଣ୍ଡର ଆର୍ମ୍ ବୋଲିଂ ଉପରେ ବ୍ୟାନ ଲଗାଇଥିଲା । ଏହାସହ କ୍ରିକେଟ ଇତିହାସରେ ଏକ ନୂଆ ଅଧ୍ୟାୟ ଯୋଡି ହୋଇଯାଇଥିଲା ।

   Related Posts