Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ରାଜା ମହାରାଜାଙ୍କ ଭଳି ବୈଭବ ପ୍ରାପ୍ତି ପାଇଁ ବୃଷ ସଂକ୍ରାନ୍ତିରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଅର୍ଘ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରି ଜପ କରନ୍ତୁ ଏହି ମନ୍ତ୍ର

13/05/2020 at 11:53 AM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୩/୦୫ : ଜ୍ୟୋତିଷଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏବଂ ହିନ୍ଦୁ ସଂସ୍କୃତିରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ରାଶି ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ | ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ରାଶି ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ନେଇ ଅନେକ ଧାର୍ମିକ ମହତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ରହିଛି | ପୌରାଣିକ ଗ୍ରନ୍ଥରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଭଗବାନଙ୍କ ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯାଇଛି | ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ପ୍ରକାଶ, ଶକ୍ତି, ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଶକ୍ତି ଆଶା, ପୌରୁଷ ପ୍ରବୃତିର ପ୍ରତୀକ ଭାବେ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ | ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଆତ୍ମାର କାରକ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ସେଥିପାଇଁ ଲୋକେ ସକାଳୁ ଉଠି ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ପ୍ରଣାମ କରିଥାନ୍ତି | ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳୁ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଜଳ ମଧ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ | ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଜଳ ଅର୍ପଣ କରିବା ଦ୍ୱାରା ସୂର୍ଯ୍ୟ ଶାନ୍ତି ହୋଇଥାନ୍ତି ଏବଂ ଆଶୀର୍ବାଦ ଦେଇଥାନ୍ତି |ସଂକ୍ରାନ୍ତିରେ ଦାନ ଧର୍ମ କଲେ ମଧ୍ୟ ପୁଣ୍ୟ ମିଳିଥାଏ |

ସୂର୍ଯ୍ୟ ମଣିଷକୁ ସକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଆଡକୁ ପ୍ରେରିତ କରିଥାନ୍ତି | ସୂର୍ଯ୍ୟ ପୂର୍ବ ଦିଗର ସ୍ୱାମୀ ଅଟନ୍ତି | ଧାତୁ ମଧ୍ୟରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ତମ୍ବା ସୁନାର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ବ କରିଥାନ୍ତି | ବୈଦିକ ଜ୍ୟୋତିଷରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହ ଜନ୍ମ କୁଣ୍ଡଳୀରେ ପିତାଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ବ କରିଥାନ୍ତି | ସୂର୍ଯ୍ୟ ସିଂହ ରାଶିର ସ୍ୱାମୀ | ମେଷ ରାଶିରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଉଚ୍ଚରେ ଥିବାବେଳେ ତୁଳା ରାଶିରେ ନୀଚରେ ରହନ୍ତି | ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହ କେବେ ବକ୍ରୀ ଚଳନ କରନ୍ତିନି |

ସୂର୍ଯ୍ୟ ଯେଉଁଦିନ ଘର ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତି ସେହିଦିନକୁ ସଂକ୍ରାନ୍ତି କୁହାଯାଏ | ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଗୃହ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହ ତିଥି ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଥାଏ | ଆସନ୍ତାକାଲି, ମେ ୧୪ ତାରିଖରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ନିଜର ଉଚ୍ଚ ରାଶି ଛାଡି ବୃଷ ରାଶିରେ ପ୍ରବେଶ କରିବେ | ଏହାକୁ ବୃଷ ସଂକ୍ରାନ୍ତି କୁହାଯାଏ | ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ବୃଷ ସଂକ୍ରାନ୍ତିର ଅନେକ ମହତ୍ୱ ରହିଛି | ବୃଷ ସଂକ୍ରାନ୍ତିରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରିବା ଦ୍ୱାରା ରାଜଯୋଗ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ | ପ୍ରତିଦିନ ପ୍ରାତଃକାଳରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଏହି ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରିବା ଉଚିତ | ଯଦି ପ୍ରତିଦିନ ସମ୍ଭବ ନହୁଏ ତାହେଲେ ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଓ ରବିବାର ଦିନ ଏହି ମନ୍ତ୍ର ଅବଶ୍ୟ ଜପ କରିବା ଉଚିତ | କାରଣ ରବିବାରକୁ ସୂର୍ଯ୍ୟଦେବଙ୍କ ଦିନ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ | ଏହି ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରିବା ଦ୍ୱାରା ବୈଭବ ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ | ପ୍ରତି ସଂକ୍ରାନ୍ତିରେ ସକାଳୁ ସ୍ନାନ ସାରି ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ପ୍ରଣାମ କରି ଅର୍ଘ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତୁ | ଏହାପରେ ଏକ ଆସନରେ ବସି ପୂର୍ବ ଦିଗକୁ ମୁହଁ କରି ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ମନ୍ତ୍ର ୧୦୮ ଥର ଜପ କରନ୍ତୁ |  

ମନ୍ତ୍ରଟି ହେଲା – କନକବର୍ଣ୍ଣମହାତେଜାନଂ ରତ୍ନମାଳାଵିଭୂଷିତମ୍

ପ୍ରାତଃ କାଳେ ରବି ଦର୍ଶନମଃ ସର୍ବ ପାପ ବିମୋଚନମ୍

   Related Posts