Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ମାପ ଓ ଓଜନ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ଆଦାୟ ହୋଇଛି ୨ କୋଟି ୮୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା : ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ବାଇଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡିସେମ୍ବର ୯ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ବିଜେପି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା : ଇରାଶିଷ୍ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡ୍ରଗ୍ସ ମାଫିଆ ଶେଖ୍ ଆଜବାହାର ବାଲେଶ୍ଵର କୋର୍ଟରେ ହାଜର, ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ସମ୍ପତ୍ତି ଥିବା ନେଇ ମିଳିଛି ପ୍ରମାଣ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଆଖୁ ଖାଇବାକୁ ଆସି କୂଅରେ ଖସିପଡିଲା ଭାଲୁ, ବନ ବିଭାଗ କଲା ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଏସଟିଏଫ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ମାଫିଆ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ତାଲିକା
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ : ତାମିଲନାଡୁ କୁନ୍ନୁରରେ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାଓ୍ବତଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୃଷି ଋଣ ଛାଡ ସହ ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଲାଗି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ବଢିବ ଶକ୍ତି, ଚାନ୍ଦୀପୁର ଘାଟିରୁ ‘ବ୍ରହ୍ମୋସ’ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ
  • ||
  • କଟକ : ଟ୍ରେନିଂ ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଆସି କଟକ ଷ୍ଟେସନରେ ଯବାନ ନିଖୋଜ, ସ୍ବିଚ୍ ଅଫ୍ ଆସୁଛି ମୋବାଇଲ୍
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଝାରସୁଗୁଡା କୋଲାବିରା ଅଞ୍ଚଳରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଭାଙ୍ଗିଲେ ଘର ପାଚେରୀ
  • ||

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସୁକନ୍ୟା ସମୃଦ୍ଧି ଯୋଜନାରେ ବୃଦ୍ଧି ହେଲା ସୁଧର ହାର, ୧୫ ବର୍ଷରେ ମିଳିବ ୭୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା

20/12/2019 at 9:34 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୨୦/୧୨: କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସୁକନ୍ୟା ସମୃଦ୍ଧି ଯୋଜନରେ ସାମାନ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି। ଡିସେମ୍ବର ୧୨ ତାରିଖରୁ ସୁକନ୍ୟା ଯୋଜନାରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନୂଆ ନୋଟିଫିକେସନ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଏକ ସ୍ମଲ ସେଭିଙ୍ଗ୍‌ ସ୍କିମ୍‌। ଯାହା କି ଝିଅମାନଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତରେ ବହୁତ କାମରେ ଆସିଥାଏ। ଝିଅମାନଙ୍କ ଉଜ୍ଜ୍ବଳ ଭବିଷ୍ୟତ ଓ ବିବାହକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସୁକନ୍ୟା ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

ଏହି ଯୋଜନାରେ ଝିଅମାନଙ୍କ ନାଁରେ ବର୍ଷକୁ ୧.୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହିସାବରେ ୧୫ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଖିପାରିବେ। ୧୫ ବର୍ଷ ପରେ ସୁଧ ସହ ଆପଣଙ୍କୁ ୭୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପାଇ ପାରିବେ। ପୂର୍ବରୁ ସୁକନ୍ୟା ଯୋଜନାରେ ୮.୧ ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ସୁଧ ଦିଆଯାଉଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଡିସେମ୍ବର ୧୨ ତାରିଖରୁ ସୁଧର ହାର ପରିବର୍ତ୍ତ କରି ୮.୪ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ସୁକନ୍ୟା ସମୃଦ୍ଧି ଯୋଜନାରେ ସୁଧ ହାର ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି। ଆୟକର ଆଇନରେ ସେକ୍ସନ ୮୦ସିରେ ସୁକନ୍ୟା ସମୃଦ୍ଧି ଯୋଜନାରେ ଆୟକର ରିହାତି ମିଳିଥାଏ।

 ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ  ସୁକନ୍ୟା ସମୃଦ୍ଧି ଯୋଜନାରେ ଗୋଟିଏ କନ୍ୟା ସନ୍ତାନ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଖାତା ଖୋଲିପାରିବେ। ଯେଉଁ ଘରେ ଦୁଇଟି ଝିଅ ଅଛନ୍ତି ସେମାନେ ସୁକନ୍ୟା ଯୋଜନା​‌ରେ ତିନିଟି ଖାତା ଖୋଲିପାରିବେ। ଝିଅର ବୟସ ୧୮ ବର୍ଷ ହୋଇଗଲେ ମୂଳ ଟଙ୍କାର ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଟଙ୍କା ଉଠାଇ ପାରିବେ। ଝିଅର ବିବାହ କିମ୍ବା ପାଠ ପଢ଼ା ପାଇଁ ସବୁ ଜମା ଟଙ୍କା ଉଠାଇ ପାରିବେ।

 ଦେଶର କୌଣସି ଡାକଘର କିମ୍ବା ବ୍ୟାଙ୍କରେ ସୁକନ୍ୟା ଯୋଜନା ସମୃଦ୍ଧି ଯୋଜନାର ଖାତା ଖୋଲି ପାରିବେ। ଏହି ଯୋଜନାରେ ଖାତା ଖୋଲିବା ପାଇଁ କିଛି ପ୍ରମାଣ ପତ୍ରର ଆବଶ୍ୟକ ରହିଛି। ଝିଅର ଜନ୍ମ ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର,  ବାପା-ମାଆଙ୍କ ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର ଓ ବାପା-ମାଆଙ୍କ ନାଁରେ ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ।

   Related Posts