Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ‘ଓମିକ୍ରନ’ ଆତଙ୍କ ! ବିଦେଶ ଫେରନ୍ତା ୧୨ ରୋଗୀ LNJPରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୯ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ଓ୍ୱାଙ୍ଖଡେ ଟେଷ୍ଟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ ଓ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ : ଫେରିଲେ ବିରାଟ, ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ରୋମାଞ୍ଚକର ଫାଇଟ୍
  • ||
  • ପାଟଣା ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ପାଚିଲା ଧାନ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ବିରଳ ଘଟଣା : ଯୁବକଙ୍କ ପେଟରୁ ବାହାରିଲା ଭ୍ରୂଣ, ୫ ଘଣ୍ଟାର ଅପରେସନ ପରେ ବାହାର କଲେ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲା ଓମିକ୍ରନ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଲକଡାଉନ୍: ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତି ସାଂଘାତିକ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ଘସି ହୋଇଯିବ ଜଓ୍ୱାଦ ! ଉପକୂଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୯୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ଚୋରା କାରବାରରେ ନାବାଳକ : ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବ୍ୟାଗରୁ ମିଳିଲା ୨ କେଜି ଅଫିମ
  • ||

ଚନ୍ଦ୍ରଯାନକୁ ନେଇ ଖୁସୀ ଖବର– ୨୦୨୦ ସୁଦ୍ଧା ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଟକୁ ଯିବ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩

14/11/2019 at 8:33 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୪।୧୧ – ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥା, ଇସ୍ରୋ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠକୁ ପଠାଇବ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩  । ପ୍ରଥମ ଉଦ୍ୟମ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨ ୯୮ ପ୍ରତିଶତ ସଫଳ ହେବା ପରେ ଚନ୍ଦ୍ରାବତରଣ ପାଇଁ ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୦ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥାନ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩ ପ୍ରେରଣ କରିବା ପାଇଁ କାମ ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଛି।

ଏବେ ବି ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨ର ଅର୍ବିଟର କାମ କରୁଛି ଓ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଏହା ସାତ ବର୍ଷ ଯାଏଁ କାମ କରିବ । ଇସ୍ରୋ କିଛି କମିଟି ଗଠନ କରିଛି ଏବଂ ପ୍ୟାନେଲ ସହିତ ଅକ୍ଟୋବରରୁ ଏଯାଏଁ ୩ଟି ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ କମିଟି ଗଠନ କରିଛି । ତେବେ ଏହି ମିଶନରେ କେବଳ ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଓ ରୋବର ରହିବ । ଅର୍ଥାତ ଅର୍ବିଟରକୁ ପଠାଯିବ ନାହିଁ । କାରଣ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨ର ଅର୍ବିଟର ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠରେ ରହିଛି ।

ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩ ମିଶନ ପାଇଁ ଏକ ଓଭରଭ୍ୟୁ କମିଟି ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା ।  ସବ୍ କମିଟି ପରିଚାଳନା ଶକ୍ତି, ସେନସର, ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଓ ନାଭିଗେଶନକୁ ନେଇ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆୟାଇଛି । କିଛି ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁସାରେ  ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩ କାମ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଆଗକୁ ବଢୁଛି । ଏଯାଏଁ ଇସ୍ରୋ ୧୦ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟକୁ ଖାସ୍ ନଜର ଦେଇଛି । ଏଥିରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଙ୍ଗ ସାଇଟ୍, ଲୋକାଲ ନାଭିଗେଶନ ଆଦି ସାମିଲ ରହିଛି । ଏହି ଅଭିଯାନ ନିମନ୍ତେ ଇସ୍ରୋ ଗୋଟିଏ ନୂଆ ଲ୍ୟାଣ୍ଡର୍  ଏବଂ ରୋଭର୍  ନିର୍ମାଣ କରିବ।ସେହିପରି ଆଉ କିଛି ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଯଦି ଏହି ସମୟସୀମା ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ତ କାମ ଶେଷ ନ ହୁଏ ତେବେ ଅତି ବେଶିରେ ଆଉ ଦୁଇ ବର୍ଷ ସମୟ ଲାଗିପାରେ ଏହି ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩  ପୂରଣ ହେବା ପାଇଁ ।

   Related Posts