Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ୱାଦିକ ବିନୋଦ ଦୁଆଙ୍କ ପରଲୋକ, କରୋନାରେ ହୋଇଥିଲେ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଚାଲିପାରିଲାନି ବିଧାନସଭା, ସୋମାବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଉଷଠୀ ଯୋଗିନୀ ମା’ ନାରାୟଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରୁ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ତାଡି ନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ୬୯୭୦ଜଣ ଭିକାରୀ, ୪୧୨୮ ପୁରୁଷ ଓ ୨୮୪୨ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ : DMET
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୃହରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ବିଧାୟିକା ସ୍ନେହାଙ୍ଗୀନି ଛୁରିଆ କହିଲେ- ‘ଏହା ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ସୁସ୍ଥ ବାତାବରଣ ନୁହଁ’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦୁର୍ବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ବାତ୍ୟା : ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଝଡ ଧୀରେ ଧୀରେ ମହାବାତ୍ୟା ଆଡକୁ ମୁହାଁଇବ : ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ଲାଗିଲା ରେଡ୍ ଫ୍ଲାଗ୍, ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଯିବା ଲାଗି ବାରଣ
  • ||
  • ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ତ୍ରିଲୋଚନ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||

ଉହାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ବିହାର ଚାନ୍ଦପୁରବାସୀ, ଅଢେଇ ହଜାର ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଗାଁକୁ ଛୁଇଁନି କରୋନା

6/06/2021 at 2:35 PM

ବିହାର ୬/୬ : ‘ଦୁଇ ଗଜ ଦୂରତା, ମାସ୍କର ଆବଶ୍ୟକତା । ଏପରି ଅନେକ ସ୍ଲୋଗାନ ରହିଛି, ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ସରକାର ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଉଛନ୍ତି । ଯାହାଦ୍ୱାରା କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ଦୂର ହୋଇପାରିବ । ଏଭଳି ବାର୍ତ୍ତା ବିଷୟରେ ଅବଗତ ହୋଇ ନରକଟିଆଗଞ୍ଜ ସବ-ଡିଭିଜନର ଚାନ୍ଦପୁର ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି ।

କୁହାଯାଏ ଯେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାନ୍ଦପୁର ଗ୍ରାମରେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇନାହାଁନ୍ତି । ଅନୁଶାସନ ଏବଂ ସତର୍କତା ଯୋଗୁଁ ଏହି ଗାଁର ଲୋକମାନେ ଏହି ରୋଗରୁ ଦୂରରେ ଅଛନ୍ତି । ଗତ ବର୍ଷ ଯେତେବେଳେ ଦେଶ ଲକଡାଉନ ହୋଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ହିଁ ଏହି ଗାଁର ଲୋକମାନେ ଗାଁର ସମସ୍ତ ରାସ୍ତାରେ ପ୍ରବେଶ ଦ୍ୱାର ତିଆରି କରିଥିଲେ । ବାହାରୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ।

ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ପ୍ରଶାସନ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲା । ଗାଁର ଲୋକଙ୍କ କଥା ଶୁଣିବା ପରେ ଏବଂ ସିଷ୍ଟମ ଦେଖିବା ପରେ ଏହା ବୁଝାପଡେ ଯେ ଗାଁର ଲୋକମାନେ ଏହି ମହାମାରୀକୁ ଆରମ୍ଭରୁ ହାଲୁକା ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିନଥିଲେ । ଏହି ଗାଁରେ ପ୍ରାୟ ଅଢେଇ ହଜାର ଲୋକ ବାସ କରନ୍ତି । ବୋଧହୁଏ ଏହାର ଫଳାଫଳ ହେଉଛି କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଏହି ଗାଁଠାରୁ ବହୁତ ଦୂରରେ । ଶନିବାର ଦିନ ନାରକଟିଗଞ୍ଜ ବ୍ଲକର ବିଡିଏ ସତୀଶ କୁମାର ଗାଁକୁ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚାନ୍ଦପୁର ଗାଁର ଲୋକମାନେ କେବଳ ଏହି ମହାମାରୀରେ ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀକୁ ପାଳନ କରିନାହାଁନ୍ତି, ବରଂ ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏକ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । ଚାନ୍ଦପୁରର ଲୋକମାନେ ଅତ୍ୟଧିକ ଶିକ୍ଷିତ ନୁହଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଶିକ୍ଷା ଦେଇଥିବା ସତର୍କତା ଏବଂ ଶୃଙ୍ଖଳାର ଶିକ୍ଷା ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱରେ ଯୋଗ କରୁଛି । ଏହି ଗାଁର ଲୋକମାନେ ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଶିକ୍ଷିତ ଲୋକମାନେ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ।

   Related Posts