Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭିସା ଉପରେ ଲାଗିଥିବା କଟକଣା ହଟାଇଲେ ସରକାର
  • ||
  • ଟ୍ୱିଟରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ପାଇଁ କବିତା ଲେଖିଲେ ରାହୁଲ
  • ||
  • ମା’ ମାଣିକେଶ୍ଵରୀଙ୍କ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଛତର ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ମାଟ୍ରିକ୍ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ
  • ||
  • ରାୟଗଡାରେ ବୋଲେରୋ-ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବିନା ଅନୁମତିରେ ଦାଢ଼ି ରଖି ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ପୋଲିସ ବାବୁ
  • ||
  • ପାଲଘର ମାମଲାରେ ଆଉ ୨୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେପି ଜାରି କଲା ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ଅନ୍ଧାରରେ ରାଜ୍ୟର ଏକମାତ୍ର ନାବିକ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କେନ୍ଦ୍ରର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ

3/07/2019 at 6:05 PM

ଚାନ୍ଦବାଲି୩|୭: ବଙ୍ଗୋପସାଗର ସଂଲଗ୍ନ ଧାମରା-ଚାନ୍ଦବାଲି ମୁହାଣ ଓ ବୈତରଣୀ ନଦୀର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ସୁବିଧାକୁ ଆଖି ଆଗରେ ରଖି ୧୯୭୯ରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ ନାବିକ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କେନ୍ଦ୍ର । ତେବେ ନୂତନ ପ୍ରସ୍ଥାବିତ ”ଜାହାଜ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ” ଖୋଲିବାରେ ସରକାର ଟାଳଟୁଳ ନୀତି ଅବଲମ୍ବନ କରୁଥିବାରୁ ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀମାନେ ଏଠାରେ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ନେବା ପରେ କର୍ମ ନିଯୁକ୍ତି ନପାଇ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଯାଏ ହାତ ବାନ୍ଧି ବସୁଛନ୍ତି  । ମୋଟାମୋଟି କହିବାକୁ ଗଲେ ଚାନ୍ଦବାଲିରେ ଥିବା ରାଜ୍ୟର ଏକମାତ୍ର ନାବିକ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଏବେ  ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ଏବେ ଅନ୍ଧାରରେ ।

ଚାନ୍ଦବାଲିରେ ଥିବା ନାବିକ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା । ନୂତନ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଜାହାଜ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ସରକାର ଆନ୍ତରିକତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁ ନଥିବାରୁ ବେଶ ହଇରାଣ ହରକତ ହେଉଛନ୍ତି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ । ସମସ୍ତ ଭିତ୍ତିଭୂମି ରହିଥିଲେ ବି ସରକାରଙ୍କ ଆନ୍ତରିକତା ଅଭାବ ପାଇଁ ୨୦୧୩ ରୁ ଆଜିଯାଏ ତାହା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇପାରୁ ନାହଁ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ସରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କିଛି ପ୍ରଶିକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଚାକିରି ମିଳୁଛି ତ କିଛି ଛାତ୍ର  ପୁରାପୁରି ବେକାର ହୋଇ ଯାଉଛନ୍ତି ।

ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏହି ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କେନ୍ଦ୍ରରେ ରାଜ୍ୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ୧୦ ମାସିଆ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ୩୦ ଜଣ ଛାତ୍ର ଓ ୩ ମାସିଆ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ୨୦ ଛାତ୍ର ପାଠ ପଢୁଛନ୍ତି । ତେବେ ”ଜାହାଜ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଖୋଲିଗଲେ ” ସେଠାରେ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ନେଇ ଛାତ୍ରମାନେ ଧାମରା, ପାରାଦୀପ ଓ ଗୋପାଳପୁର ଆଦି ବନ୍ଦର ସହ ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ଏବଂ ବିଦେଶରେ ମଧ୍ୟ କର୍ମନିଯୁକ୍ତି ହାସଲ କରିପାରନ୍ତେ ।

   Related Posts