Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆସୁଛି ବାତ୍ୟା ‘ନିଭାର୍’: ୨୫ରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଆଲର୍ଟ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲାଣି କରୋନାର ୨ୟ ଲହର : ଆଜି PM-CM ଆଲୋଚନା, କୋଭିଡ -19 ର ସ୍ଥିତି ଏବଂ ଟିକା ବିତରଣ ନେଇ ସମୀକ୍ଷା
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ଘାରୁଛି କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ, ସେପଟେ ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୯୧୩ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଚାଷୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍: ଲେଖିଲେ, ଗତ ୬ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ୬୦ ହଜାର ୮୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୬ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି ନିଯୁକ୍ତି: ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ, କେଉଁଠି
  • ||
  • ନାବାଳିକାକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ବିଷ ଦେଇ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା ସଂପର୍କୀୟ କକା: ଏମିତି ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଟିଭିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ନିହାର ରଞ୍ଜନ ଭୂୟାଁ
  • ||

ଆସନ୍ତା କାଲି ଚୈତ୍ର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା : ନିଜର ସମସ୍ତ ମନୋସ୍କାମନା ପୂର୍ଣ୍ଣ ପାଇଁ ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ଶୁଭ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ଏବଂ ସଠିକ୍ ପୂଜାବିଧି

7/04/2020 at 11:01 AM

ହିନ୍ଦୁ ପଞ୍ଚାଙ୍ଗରେ ଚୈତ୍ର ମାସରେ ଆସୁଥିବା ପୂର୍ଣ୍ଣିମାର ବଡ଼ ମହତ୍ତ୍ବ ରହିଛି। ଏହି ଦିନ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଉପାସକ ଭଗବାନ ସତ୍ୟ ନାରାୟଣଙ୍କ ପୂଜା କରି ତାଙ୍କ କୃପା ପାଇବା ପାଇଁ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ଉପବାସ ରଖନ୍ତି। ଏବର୍ଷ ଚୈତ୍ର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଅପ୍ରେଲ୍ ମାସରେ ଅର୍ଥାତ୍ ଆସନ୍ତା କାଲି ପଡ଼ୁଛି। ଏଥିପାଇଁ ଅପ୍ରେଲ୍ ୭ତାରିଖରୁ ଉପବାସ କରାଯାଉଛି।

ପୌରାଣିକ ବିଶ୍ବାସ ଅନୁସାରେ ଚୈତ୍ର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ବ୍ରଜ ନଗରୀରେ ରାସ ଉତ୍ସବ କରିଥିଲେ। ଏହି ରାସ ଉତ୍ସବକୁ ମହାରାସ ନାମରେ ଜଣାଯାଏ। ଏପରି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦିନ ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ଭକ୍ତ ହନୁମାନଙ୍କ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା। ଚୈତ୍ର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ସହ ବୈଶାଖ ମାସର ଆଗମନ ହୋଇଥାଏ।

ଏବର୍ଷ ଚୈତ୍ର ପୂର୍ଣ୍ଣିମାର ଉପବାସ ଆଜି। ଚୈତ୍ର ପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ପୂଜାର ଶୁଭ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ଦ୍ବିପ୍ରହର ୧୨ଟା ବାଜି ୨ମିନିଟରୁ ଆଗାମୀ ଦିନ ସକାଳ ୮ଟା ବାଜି ୬ମିନିଟ୍ ଯାଏଁ ରହିବ। ଏହି ଦିନ ସକାଳେ ସ୍ନାନ କରି ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଭକ୍ତ ମନ୍ଦିର ଯାଆନ୍ତି। ଏବର୍ଷ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ଲକଡାଉନ୍ ପାଇଁ ଘରେ ସ୍ମରଣ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ।

ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ସକାଳେ ସ୍ନାନ-ଦାନ,ଯଜ୍ଞ,ତପସ୍ୟା ଏବଂ ବ୍ରତର ଅତ୍ୟନ୍ତ ମହତ୍ତ୍ବ ରହିଛି। ଏହି ଦିନ ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀ ହେବା ଫଳରେ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପୂଜା କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଫଳଦାୟକ ଅଟେ। ଏହା ପରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଦେବତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରିବେ। ରାତିରେ ଚନ୍ଦ୍ର ଦେବତାଙ୍କ ମଧ୍ୟ ବିଧି ପୂର୍ବକ ପୂଜା କରିବାର ବିଧାନ ରହିଛି।

   Related Posts