Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚାଲିପାରିଲାନି ବିଧାନସଭା, ସୋମାବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଉଷଠୀ ଯୋଗିନୀ ମା’ ନାରାୟଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରୁ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ତାଡି ନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ୬୯୭୦ଜଣ ଭିକାରୀ, ୪୧୨୮ ପୁରୁଷ ଓ ୨୮୪୨ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ : DMET
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୃହରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ବିଧାୟିକା ସ୍ନେହାଙ୍ଗୀନି ଛୁରିଆ କହିଲେ- ‘ଏହା ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ସୁସ୍ଥ ବାତାବରଣ ନୁହଁ’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦୁର୍ବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ବାତ୍ୟା : ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଝଡ ଧୀରେ ଧୀରେ ମହାବାତ୍ୟା ଆଡକୁ ମୁହାଁଇବ : ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ଲାଗିଲା ରେଡ୍ ଫ୍ଲାଗ୍, ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଯିବା ଲାଗି ବାରଣ
  • ||
  • ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ତ୍ରିଲୋଚନ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍‌ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଲାଇନ୍‌ଚ୍ୟୁତ, ନୂଆ ଟ୍ରାକ୍‌ରୁ ପୁରୁଣା ଟ୍ରାକ୍‌କୁ ପାସ୍ ବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣା
  • ||

ବିକ୍ରିହେଲା ରାଜ୍ୟର ବିଦ୍ୟୁତ ବିତରଣ କମ୍ପାନୀ ସେସୁ – ୫୧ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶଧନ କିଣିଲା ଟାଟା ପାଓ୍ୱାର

24/12/2019 at 7:25 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର  ୨୪।୧୨ – ବିକ୍ରିହେଲା ସେସୁ । ସେସୁକୁ ଅଧିଗ୍ରଣ କରିବା ନେଇ ଟାଟା ପାଓ୍ବାର ସୂଚନା ଦେଇଛି । ହେଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏନେଇ କିଛି ସ୍ଫଷ୍ଟ କରୁ ନଥିବାବେଳେ ସେସୁ ବିକ୍ରି ପଛରେ କିକ ବ୍ୟାକ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ । ସେପଟେ ସେସୁ ଘରୋଇ କରଣ ଦ୍ବାରା ବିଜୁଳି ସଂସ୍କାର ହୋଇ ପାରିବ ବୋଲି ଯୁକ୍ତି ବାଢିଛି ବିଜେଡି । ଏଠି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ସେସୁ ଘରୋଇ କରଣ ହେବା ପରେ ସତରେ କଣ ସରକାର ଲାଭ ପାଇବେ ଓ ଗ୍ରାହକ ଉପକୃତ ହେବେ ।

ବିକ୍ରିହେଇଗଲା ସେସୁ । ୫୧ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶଧନ ହାତେଇ ସେସୁର ମାଲିକାନା ନେଇଛି ଟାଟା ପାଓ୍ବାର । ରାଜ୍ୟର ବିଦ୍ୟୁତ ୟୁଟିଲିଟି ସଂସ୍ଥା ସେସୁକୁ କିଣିବା ନେଇ ଟାଟା ପାଓ୍ବାର ଟ୍ବିଟ୍‌ କରି ସୂଚନା ଦେଇଛି। ଏ ହେଉଛି ସେହି ଲେଟର ଅଫ ଇଣ୍ଟେଣ୍ଟ ଯାହାକୁ ଓଇଆରସି ଟାଟା ପାୱାରକୁ ଦେଇଛି।  ତେବେ ସେସବୁ ବିକ୍ରି ହେବା ପରେ ଏଥିରେ କାହାର ଲାଭ ହେବ ।

ସରକାର ଲାଭ ପାଇବେ ଓ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଉପକୃତ ହେବେ କି ।  ପୂର୍ବରୁ ସେସୁକୁ ଅଧିଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଏଇଏଏସ କମ୍ପାନୀ ଏମିତି ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖାଇ ଥିଲା । ହେଲେ ଅଧାରୁ ସରକାରଙ୍କ ହାତ ଛାଡି ପାଖା ପାଖି ୭ ଶହ କୋଟି ନେଇ ଛୁ ମାରିଛି । ଏବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସେଇ ସମାନ ବାଟ ଆପଣାଇଥିବାରୁ ଏହାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ । ସେସୁ ବିକ୍ରି ପଛରେ କିକ ବ୍ୟାକ ହୋଇଥିବା ନେଇ ବିରୋଧୀ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି ।

ଅଂଶ ଧନ ହାତେଇବା ପରେ ସେସୁ ଅଧିନରେ ଥିବା ରାଜ୍ୟର ପାଞ୍ଚଟି ବିଦ୍ୟୁତ ସର୍କଲ୍‌ର ୯ଟି ଜିଲ୍ଲାର ପ୍ରାୟ ୨୫ ଲକ୍ଷ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଟାଟା ପାଓ୍ବାର ବିଜୁଳି ସେବା ଯୋଗାଇବ ।

 ଭୁବନେଶ୍ବର ୧  ଓ ୨, କଟକ, ପାରାଦୀପ ଓ ଢେଙ୍କାନାଳ ପାଇଁ ଟାଟା ପାୱାର ବିଦ୍ୟୁତ ବିତରଣ ଓ ଖୁଚୁରା ଯୋଗାଣ କରିବ। ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୨୫ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଏହି ଲାଇସେନ୍ସ ଦିଆଯିବ।

 ହେଲେ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏନେଇ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ କିଛି ସ୍ଫଷ୍ଟ କରାଯାଇନି ।ସେସୁ ଘରୋଇ କରଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଓଇଆରସି ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ ବୋଲି ରବିବାର କହିଥିବା ଶକ୍ତିମନ୍ତ୍ରୀ  ଟାଟା ପାଓ୍ବାର ଟ୍ବିଟ ନେଇ ମୁହଁ ଖୋଲି ନାହାନ୍ତି ।

ସେପଟେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ଆରୋପର ଜବାବରେ ବିଜେଡି କହିଛି ଘରୋଇ କରଣ ହେଲେ ବିଦ୍ୟୁତ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଧିକ ସଂସ୍କାର ଆସିବ ।

୫୧ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶ ଧନ ଟାଟା ପାଓ୍ବାର, ୪୯ ପ୍ରତିଶତ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ରହିବ । ସେହିପରି ସେସୁର କ୍ଷତି ହୋଇଥିବା  ଟିଆଣ୍ଡ୍‌ଡି କ୍ଷତି ୩୧.୭୨% ରହିଥିବା ବେଳେ ଏଟି ଆଣ୍ଡ୍‌ ସି କ୍ଷତି ୩୪.୦୭% ରହିଛି। ଘରୋଇକରଣ ଜରିଆରେ ସେସୁ ଏଟିଆଣ୍ଡ୍‌ଟି କ୍ଷତିକୁ ୨୦୨୩ ସୁଦ୍ଧା ୨୨.୫୭% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୨୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବକେୟା ଅସୁଲ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି ।

   Related Posts