Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପ୍ରତିରକ୍ଷା ରପ୍ତାନୀ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମାଇଲ ଖୁଣ୍ଟ : ଫିଲିପାଇନ୍ସକୁ ଧୃବ ହେଲିକପ୍ଟର ବିକ୍ରି କରିବ ଭାରତ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୯ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୫୯ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୯୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୯୫୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ବାୟୁସେନା ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍‌ରେ ଓଡିଆ ଯବାନ ମୃତ, ତାଳଚେରରେ ରାଣା ପ୍ରତାପ ଦାସଙ୍କ ଘର
  • ||
  • ମାତିଲେ ମାଓବାଦୀ : ଜାଳିଲେ ଗାଡ଼ି, ସୁପରଭାଇଜରଙ୍କୁ କଲେ ଅପହରଣ
  • ||
  • ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଶାସକ-ବିରୋଧି : ମମିତା ମେହେର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିଧାନସଭା ଘେରିବ ବିଜେପି
  • ||

ଶାଗ ମାଛ ମୁଲରେ ସେସୁକୁ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ଚାଲିଛି ମସୁଧା : ବିରୋଧୀ ଉଠାଇଲେ ପ୍ରଶ୍ନ

22/12/2019 at 4:50 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୨୨/୧୨: ବିକ୍ରିହେବ ସେସୁ । ଶାଗ ମାଛ ମୁଲରେ ସେସୁକୁ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ମସୁଧା ଚାଲିଛି । ଏମିତି ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ । ସେସୁର ଆସେଟ ପାଖା ପାଖି ୪ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ହେବ । ହେଲେ ଆସେଟର ଆକଳ ନକରି ସରକାର ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀକୁ ସେସୁ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ମାତ୍ର ୩ ଶହ କୋଟି ବେସ ପ୍ରାଇସ ରଖିଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଏହା ପଛରେ କିଛି ଉଦେଶ୍ୟ ରହିଛି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ସେପଟେ ଶକ୍ତିମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ସେସୁ ସଂପର୍କରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଓଇଆରସିରେ ଅଛି ଯାହା ନିଷ୍ପତ୍ତି ହେବ ସେ ଅନୁଯାୟୀ  ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପଦକ୍ଷେପ ନେବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

ସେସୁ ବିକ୍ରି ପଛରେ କି ମସୁଧା । କାହିଁକି ଶାଗ ମାଛ ମୁଲ୍ୟରେ ସେସୁକୁ ବିକିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ହେଉଛି । ସେସୁକୁ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ୩ ଶହ କୋଟି ଟଙ୍କା ବେସ୍‌ ପ୍ରାଇସ ରଖାଯାଇଛି।ତେବେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ସେସୁର ସମସ୍ତ ସଂପତ୍ତିକୁ ହିସାବ କଲେ ପାଖାପାଖି ପାଞ୍ଚ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଟଙ୍କା ହେବ। ତେଣୁ କାହା ସ୍ବାର୍ଥରେ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀକୁ ସେସୁକୁ ବିକ୍ରି କରାଯାଉଛି ବୋଲି ବିରୋଧୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।  ।ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସେସୁକୁ ପ୍ରଥମେ ଏଇଏସ ବିକ୍ରି କରିଥିଲେ । ଏଇଏସ  ଅଧାରୁ ଛାଡି ଯାଲିଗଲା ଏବେ ତା ଉପରେ ପାଖା ପାଖି ୭ ଶହ କୋଟି ଟଙ୍କା ବାକି ପଡିଛି । ଏବେ ସେସୁ ବିକ୍ରି ହେଲେ ସେ ଅର୍ଥ ଆଦାୟ କିଏ କରିବ । ସେହିପରି ସେସୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଠୁ ଆଦାୟ କରିବାକୁ ଥିବା ପାଖା ପାଖା ୨ ହଜାର କୋଟି କିଏ ନେବ ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି । ତେଣୁ ସେସୁ ବିକ୍ରି ନକରି ବାକି ପଡିଥିବା ଆଦାୟ କରିବା ଦରକାର ବୋଲି ବିରୋଧୀ ଯୁକ୍ତି ବାଢିଛନ୍ତି ।

ବିଦ୍ୟୁତ ବିତରଣ ଓ ପରିବହନ ଜନିତ କ୍ଷତି ରାଜ୍ୟରେ ବଢି ବଢି ଚାଲିଛି । ସେପଟେ ଭିତ୍ତିଭୂମି ନିର୍ମାଣ ବିକାଶରେ ମଧ୍ୟ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଉନି । ଫଳରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ସିଧା ସଳଖ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଉପରେ ପଡୁଛି । ଏବେ ସେସୁ ବିକ୍ରିହେଲେ ଏହା ଦ୍ବାରା କ୍ଷତି ଭରଣା ଲାଗି କମ୍ପାନୀ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଉପରେ ଦେୟ ବଢାଇବ । ଏହା ସହ  ସେସୁକୁ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀକୁ ବିକ୍ରି କରିବା ଦ୍ବାରା ବିଦ୍ୟୁତ ବିଭାଗକୁ ମିଳିବାକୁ ଥିବା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅନୁଦାନ ଓଡିଶା ପାଇବ କି ନାହିଁ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି ।

ଓଡିଶା ବିଦ୍ୟୁତ  ସଂସ୍କାର ପ୍ରଥମେ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ସେତେବେଳେ ଏହା ସାରା ଦେଶରେ ଉଦାହରଣ ହୋଇଥିଲା । ହେଲେ ପରବତ୍ତୀ ସମୟରେ ପରିଚାଳନକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି । ବିଦ୍ୟୁତ କମ୍ପାନୀ ସେସୁର କ୍ଷତି ଏବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଲାଗି ଚିନ୍ତାର କାରଣ ହୋଇଥିବାରୁ ସରକାର ଏହାର ୫୧ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶ ଧନ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀକୁ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ଯୋଜନା ହୋଇଛି ।

   Related Posts