Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୃଷକଙ୍କ ପରି ଆମକୁ ମଧ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ ବଳିଦାନ, ତେବେ ଯାଇ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ଲାଗୁ ହେବ ୩୭୦: ଫାରୁକ ଅବଦୁଲ୍ଲା
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର କଥା ହେବେ ପୁଟିନ୍ ଓ ବାଇଡେନ୍, ୟୁକ୍ରେନ ହେବ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ମାଆର ସାହସ ଆଗରେ ହାରିଲା ବାଘ, ନିଜ ପୁଅକୁ ମୃତ୍ୟୁ ମୁଖରୁ ଛଡାଇ ଆଣିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୭୯୬ ମୃତ
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୮୯ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୨୪୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବ ଋଷ ! ପୁଟିନଙ୍କ ଦେଢ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସୈନ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ-ଫେବୃଆରୀ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହର, ଓମିକ୍ରନ୍ ସାଜିବ ବାହକ : ଦାବି କଲେ ବିଶେଷଜ୍ଞ
  • ||
  • ଚାଲିଥିଲା ଧାନ ଚୋରା ଚାଲାଣ, ୨୨୦ ବସ୍ତା ଜବତ କଲା ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଜଓ୍ୱାଦ ଦୁର୍ବଳ, ଟଳିଲା ବଡ ବିପଦ : ପୁରୀଠୁ ୨୭୦ କିମି ଦୂରରେ କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ
  • ||

ଆସନ୍ତା ୧୨୫ ଦିନ ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, କରୋନାର ତୃତୀୟ ଲହର ନେଇ ଚେତାଇଲେ ସରକାର

17/07/2021 at 8:17 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୭।୦୭: ଭୂତାଣୁର ତୃତୀୟ ଲହର ନେଇ ଦେଶବାଦୀଙ୍କୁ ସତର୍କ କରାଇଛନ୍ତି ସରକାର । ଆସନ୍ତା ୧୦୦ ରୁ ୧୨୫ ଦିନ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ସତର୍କ ନହେଲେ ପରିସ୍ଥିତି ଆହୁରି ଭୟାବହ ହେବ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଇଛି । ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲାରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ହ୍ରାସ ହେବା ଏକ ଚେତାବନୀ । ଯଦିଓ ପରିସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ଅଛି, ତଥାପି କୋଭିଡ ସହ ଜଡିତ ନିୟମ ପାଳନ ନହୁଏ ତେବେ ଏହା ଆଗକୁ ଆହୁରି ଖରାପ ହୋଇପାରେ ।

NITI ଆୟୋଗ ସଦସ୍ୟ ଡଃ ଭି.କେ ପାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜନସଂଖ୍ୟା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଂକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅସୁରକ୍ଷିତ ରହିଥିବାରୁ ତୃତୀୟ ଲହରର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ସେ ଚେତାବନୀ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚି ନାହୁଁ । ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ପାଇ ଆମେ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାକୁ ଚାହୁଁ ନାହୁଁ ।

ଆମେ ଟିକାକରଣରେ ଅଗ୍ରଗତି କରୁଛୁ ଏବଂ ଆମର ସର୍ବାଧିକ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଗୋଷ୍ଠୀର ପ୍ରାୟ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ, ୪୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଛନ୍ତି । ଏହା ମୃତ୍ୟୁ ହାରକୁ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିବ, କିନ୍ତୁ ସଂକ୍ରମଣର ବିସ୍ତାର ହୋଇପାରେ । “ପାଲ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଗାମୀ ୧୦୦ରୁ ୧୨୫ ଦିନ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଆମକୁ ସତର୍କ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଆମେ ଦେଖିଛୁ ଯେ ମାମଲାଗୁଡ଼ିକର ହ୍ରାସ ମନ୍ଥର ହୋଇଯାଇଛି ଏବଂ ଏହା ଆମ ପାଇଁ ଚେତାବନୀ କିନ୍ତୁ ପରିସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଛି ।

ଏହା ଖରାପ ହୋଇପାରେ । ସେଠାରେ କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ଅଛି (କୋଭିଡ ସହିତ ଜଡିତ ନିୟମ ମାନିବା) ଯାହା ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି । ଯଦି ଆମେ ସେଗୁଡିକ ମାନିବା ତୃତୀୟ ଲହର ଆସିବ ନାହିଁ । ଯଦି ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନ ଆଗକୁ ବଢିବ ତାହାଲେ ତିନି, ଚାରି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ଜୋନ୍ ସୃଷ୍ଟି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ତେଣୁ ଯଥାସମ୍ଭବ ଆମକୁ ଆମକୁ ସତର୍କ ରହି ଚଳିବାକୁ ପଡିବ ।

ମହାମାରୀର ପୁନଃ ଉତ୍ପତ୍ତି ବିଷୟରେ ନୂତନ ଚିନ୍ତା ବଢିଥିବାରୁ ‘ଆର-ଫ୍ୟାକ୍ଟର୍’ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଯାହା ସକ୍ରିୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ହ୍ରାସକୁ ମନ୍ଥର କରିଦେଇଛି । କେରଳ ଏବଂ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛନ୍ତି । ଚେନ୍ନାଇ ସ୍ଥିତ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଗଣିତ ବିଜ୍ଞାନର ବିଶ୍ଳେଷଣରେ ଏହା କୁହାଯାଇଛି । ଆର-ଫ୍ୟାକ୍ଟର୍ ଦେଶରେ ସଂକ୍ରମଣର ଗତି ବିଷୟରେ ସୂଚାଇଥାଏ । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଯୁଗ୍ମ ସଚିବ ଲୁଭ ଅଗ୍ରୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡଙ୍କ ମାମଲା ହ୍ରାସ ପାଇଛି କିନ୍ତୁ ତଥାପି କିଛି ଚିନ୍ତା ରହିଛି ।

   Related Posts