Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅକ୍ଟୋବର-ନଭେମ୍ବର ମାସର ପାର୍ବଣ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌, ମୂର୍ତ୍ତି ବିସର୍ଜନରେ ରହିବେ ଏତିକି ଲୋକ, ହବିଷ୍ୟାଳୀଙ୍କୁ ମନ୍ଦିର ମନା
  • ||
  • ଘଟଗାଁରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ଘଉଡାଇବାକୁ ବନ ବିଭାଗର କସରତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୫୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୩ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୬୪ ମୃତ
  • ||
  • ରାସ୍ତା ଅତିକ୍ରମ ବେଳେ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବ : ମଙ୍ଗଳବାର ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୫୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ନୀଳଗିରିରେ ଭାଲୁ ଆତଙ୍କ, ସାଇକେଲରୁ ଟାଣିନେଇ ଯୁବକଙ୍କୁ ଘାଇଲା କଲେ
  • ||
  • ଅଢେଇ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଡାଇମଣ୍ଡ ହୋଟେଲ ମାଲିକ ଅଟକ
  • ||

ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ଡ୍ରୋନ୍ କରିବ ଭ୍ୟାକସିନ୍ ବିତରଣ : ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସର୍ତ୍ତମୂଳକ ମଞ୍ଜୁରୀ

8/05/2021 at 8:14 AM

ତେଲେଙ୍ଗାନା ୮/୫ : ତେଲାଙ୍ଗାନାରେ ଭାଇରସ ପାଇଁ ସ୍ଥିତି ଗମ୍ଭୀର ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଏପରିକି ଏଠାରେ ଦେଖାଦିଇଥିବା ନୂଆ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ ପାଇଁ ଏଠାକାର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ କଟକଣା ଜାରି ହୋଇଛି । ତେବେ ଏସବୁ ସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଡେଲେଙ୍ଗାନାରେ ଏଣିକି ଡ୍ରୋନ ସାହାଯ୍ୟରେ ଟିକା ବିତରଣ କରାଯିବା । ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବା ପରେ ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ବିଭାଗ ଏନେଇ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସର୍ତ୍ତମୂଳକ ଅନୁମୋଦନ ଦେଇଛି ।

ଏହି ଛାଡ ଏକ ବର୍ଷ ପାଇଁ କିମ୍ବା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଆଦେଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଳବତ୍ତର ରହିବ । ତଥାପି, ଏହି ପରୀକ୍ଷଣ ଦୃଶ୍ୟମାନତା ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ ରହିବ । ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବେ ଡ୍ରୋନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ଟିକା ବିତରଣ କରାଯିବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି । ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଛି ଯେ ଏହା ମାନବବିହୀନ ବିମାନ ସିଷ୍ଟମ (UAS) ନିୟମ -୨୦୨୧ ଅଧୀନରେ ତେଲେଙ୍ଗାନା ସରକାରଙ୍କୁ ସର୍ତ୍ତମୂଳକ ରିହାତି ଦିଆଯାଇଛି । ଏହି ଆରାମ ଅଧୀନରେ ଡ୍ରୋନ୍ ଗୁଡିକ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବରେ ଟିକାକୁ ଭିଜିବିଲିଟି ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେବ ।

ଡ୍ରୋନ୍‌ରୁ ଟିକା ବିତରଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ତେଲେଙ୍ଗାନା ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅଧୀନରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ପରିସରରେ ମେଡିସିନ୍‌ରୁ ସ୍କାଏ ପ୍ରୋଗ୍ରାମକୁ ଏକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଛି । ବିମାନ ଚଳାଚଳ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟର ସହାୟତା ଏବଂ ମାର୍ଗଦର୍ଶନରେ ଡ୍ରୋନ୍ ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ରିହାତି ଦିଆଯାଇଛି । ତେବେ ଡ୍ରୋନ ସାହାଯ୍ୟରେ ଟୀକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଚଳିତ ମେ ମାସ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ତେବେ ଏ ବାବଦରେ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ତାରିଖ ସ୍ଥିର ହୋଇନି ।

   Related Posts