Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଏମସିଡି ଉପ ନିର୍ବାଚନ : ଚୌକା ମାରିଲା ଆପ୍, କଂଗ୍ରେସର ଗୋଟିଏରେ ବଡ ବିଜୟ, କିନ୍ତୁ ଖାତା ଖୋଲି ପାରିଲାନି ବିଜେପି
  • ||
  • ମଦ୍ରାସାରେ ପଢାଯିବ ଗୀତା, ଯୋଗ ଓ ରାମାୟଣ : ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ସାମିଲ କଲା ଏନଆଇଓଏସ
  • ||
  • ଗଜପତି : ଜେଇଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢାଉ, ୨ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ଠାବ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଯୁଜୁମୁରା ରେଞ୍ଜରେ ବାରମ୍ବାର ହାତୀ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା : ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ସଦର ରେଞ୍ଜର
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଦୁଇ ବାଇକ୍ ଉପରେ ଚଢିଗଲା ଟ୍ରକ୍, ୩ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସୋର : ୮ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପାଇଁ କିଡ୍‌ନାପ୍ ! ବନ୍ଧୁକ ମୁନରେ ହତ୍ୟା ଧମକର ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ୍
  • ||
  • ସୋନପୁର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଶିକ୍ଷକ, ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • ମାର୍ଚ୍ଚ ୫ରେ ‘ଓମେନ୍ ଆଚିଭର୍ସ ଅଫ୍ ଓଡ଼ିଶା’ ପୁରସ୍କାର ସମାରୋହ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ : କରଞ୍ଜିଆ ବନଖଣ୍ଡ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଳୁଛି ଜଙ୍ଗଲ, ଫେଲ୍ ମାରିଛି ବନ ବିଭାଗର ନିଆଁ ଲିଭା ଅଭିଯାନ
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଉଛି କରୋନାର ବ୍ରାଜିଲ ଭାରିଏଣ୍ଟ, ରହିଛି ପୁନଃ ସଂକ୍ରମଣ କ୍ଷମତା
  • ||

ଛାତ୍ର-ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ ଖବର: ଜେଇଇ ମେନ୍ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଦରକାର ନାହିଁ ଦ୍ଵାଦଶ ବୋର୍ଡରେ ୭୫ % ନମ୍ବର, ଘୋଷଣା କଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର

19/01/2021 at 6:20 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୯।୦୧: ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଜେଇଇ ମେନ୍ ପରୀକ୍ଷା ଦେଉଥିବା ଛାତ୍ର-ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବଡ ଆଶ୍ଵସ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି। ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଶିକ୍ଷା ବର୍ଷ ୨୦୨୧-୨୨ ପାଇଁ ଜେଇଇ ମେନ୍‌କୁ ନେଇ ଦ୍ଵାଦଶ ଶ୍ରେଣୀରେ ୭୫ ପ୍ରତିଶତ ନମ୍ବର ରଖିବା ମାନଦଣ୍ଡକୁ ହଟାଇ ଦେଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ପୋଖରିୟାଲ ନିଶଙ୍କ ମଙ୍ଗଳବାର ଟ୍ଵିଟ୍ କରି ଏହାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ନିଶଙ୍କ କହିଛନ୍ତି, ଆଇଆଇଟି ଜେଇଇ ଓ ଗତ ଶିକ୍ଷା ବର୍ଷ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆଗାମୀ ୨୦୨୧-୨୨ ଶିକ୍ଷା ବର୍ଷ ପାଇଁ ଜେଇଇ ମେନ ନିମନ୍ତେ ଦ୍ଵାଦଶ ଶ୍ରେଣୀରେ ୭୫ ପ୍ରତିଶତ ନମ୍ବର ରଖିବା ମାନଦଣ୍ଡକୁ ହଟାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ନିଟ୍, ଆଇଆଇଟି ଓ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ବିଟେକ୍, ବିଇ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ଜେଇଇ ମେନ ପରୀକ୍ଷା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥାଏ। ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଏହି ଘୋଷଣା ପରେ ଏନଆଇଟି, ଆଇଆଇଟି, ସିଏଫଟିଆଇ ପରି ସଂସ୍ଥାରେ ନାମ ଲେଖା ପାଇଁ ଦ୍ଵାଦଶ ଶ୍ରେଣୀରେ ୭୫ ପ୍ରତିଶତ ନମ୍ବର ରଖିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି।

ଜେଇଇ ମେନ୍‌ରେ ଭଲ ନମ୍ବର ରଖୁଥିବା ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଜେଇଇ ଆଡଭାନ୍ସ୍‌ଡ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ସୁଯୋଗ ମିଳିଥାଏ। ଜେଇଇ ଆଡଭାନ୍ସ୍‌ଡ ପରୀକ୍ଷା ଜରିଆରେ ଦେଶର ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ୨୩ ଆଇଆଇଟିରେ ଆଡମିଶନ ମିଳିଥାଏ। ଜେଇଇ ଆଡଭାନ୍ସ୍‌ଡ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଦ୍ଵାଦଶ ପରୀକ୍ଷାରେ ୭୫ ପ୍ରତିଶତ ନମ୍ବର ରଖିବା ମାନଦଣ୍ଡକୁ ମଧ୍ୟ ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରି ନିଆଯାଇଛି। ୨୦୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜେଇଇ ଆଡଭାନ୍ସଡ ପାଇଁ ଦ୍ଵାଦଶ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାରେ ୭୫ ପ୍ରତିଶତ ନମ୍ବର ରଖିବା ମାନଦଣ୍ଡ ରହିଥିଲା।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦେଶରେ ଚାରୋଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଜେଇଇ ମେନ ଆୟୋଜିତ ହେବ। ଏହି ଚାରୋଟି ସେସନ ଫେବୃଆରୀ, ମାର୍ଚ୍ଚ, ଏପ୍ରିଲ ଓ ମେରେ ଆୟୋଜିତ  ହେବ। ଜେଇଇ ମେନ ପରୀକ୍ଷାର ପ୍ରଥମ ସେସନ ଫେବୃଆରୀ ୨୩ରୁ ଫେବୃଆରୀ ୨୬ ମଧ୍ୟରେ ଆୟୋଜିତ ହେବ। ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରଥମ ଥର ୧୩ଟି ଆଞ୍ଚଳିକ ଭାଷାରେ ଜେଇଇ ମେନ୍ ପରୀକ୍ଷା ଆୟୋଜିତ ହେବ।

   Related Posts