Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା : ଟ୍ରକକୁ ସାମ୍ନା ପଟୁ ପିଟିଲା ବାଇକ୍‌, ଚାଲିଗଲା ଶଳା-ଭିଣୋଇଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ବୈଠକ ପରେ ବୈଠକ କିନ୍ତୁ ଫଳ ଶୂନ ! ୧୯’ରେ ପୁଣି ଚାଷୀ-ସରକାର ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା-ଗହଣା ଲୁଟ, ୩ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||
  • ବ୍ରିସବେନ୍ ଟେଷ୍ଟ୍ : ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଲାବୁସେନଙ୍କ ଶତକ, କଙ୍ଗାରୁ ଟିମ୍ ୨୭୪/୫
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଗୁରୁତର-ଗର୍ଭବତୀ-ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆଡମିଟ୍‌ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ଟିକା, ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡାକ୍ତର ବିଜୟ ପାଣିଗ୍ରାହୀ
  • ||
  • ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ସହ ମିଶି ମାଟି ଖୋଳିଲେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଦୁଇ ଜଣ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୮୯୮ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଚିଲିକାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଫ୍ଲୋରା ଫୋନା ସର୍ଭେ
  • ||
  • ଯାଜପୁର ଶିଶୁ ନିଖୋଜ ଘଟଣା: ନିଖୋଜ ପିହୁ ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲେ ଏସ୍‌ପି ରାହୁଲ ପି.ଆର
  • ||
  • ନକଲି ସାମଗ୍ରୀର ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ ପାଲଟିଛି କଟକ, ପୁଣି ଅପମିଶ୍ରିତ ଗୁଣ୍ଡି ଜବତ
  • ||

ଚାଷୀଙ୍କ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରାକୁ ୧୧ଟି ପାର୍ଟିର ସମର୍ଥନ ଘୋଷଣା, ଆଇନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ନକରିବା ଜିଦରେ ଅଟଳ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର

6/12/2020 at 7:20 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୫/୧୨ : ଚାଷୀମାନେ କୃଷି ଆଇନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବା ପ୍ରଶ୍ନରେ ସରକାରଙ୍କୁ ହଁ କିମ୍ବା ନାଁ ରେ ଜବାବ ମାଗୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଆନ୍ଦୋଳନରୁ ଓହରିବାକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ମନାକରିଦେଇଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟ ପଟେ ସରକାର କୃଷି ଆଇନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବା ନେଇ ସେଭଳି କୌଣସି ଇସାରା ମଧ୍ୟ ଦେଇନାହାନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ର କୃଷି ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ କୈଳାଶ ଚୌଧୁରୀ ସ୍ପଷ୍ଟଭାବେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କୃଷି ଆଇନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରାଯିବ ନାହିଁ ।  

ସେ କହିଛନ୍ତି ସରକାର ଚାଷୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଯେଉଁ ତିନୋଟି ଆଇନ ଆଣିଛନ୍ତି ତାହା ସେମାନଙ୍କ ହିତ ପାଇଁ । ତେବେ ସରକାର ଚାଷୀଙ୍କ ଦାବି ଅନୁଯାୟୀ କୃଷି ଆଇନରେ କିଛିଟା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବେ । କେନ୍ଦ୍ର କୃଷି ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ କୈଳାଶ ଚୌଧୁରୀ ଏହି ଆଇନ ଦ୍ବାରା ଚାଷୀମାନେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସ୍ବାଧୀନତା ପାଇବେ ।

ସେପଟେ ଚାଷୀମାନେ ଡିସେମ୍ବର ୮ରେ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ବନ୍ଦକୁ ୧୧ଟି ରାଜନୈତିକ ଦଳଙ୍କ ସମେତ ୧୦ଟି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟ୍ରେଡ୍ ୟୁନିଅନ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟ ଚାଷୀଙ୍କ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରାକୁ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇଛି । ଏହା ସହିତ ବାମପନ୍ଥୀ ଦଳଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଖୋଲା ଖୋଲି ଭାବେ ଭାରତ ବନ୍ଦକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି । ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ତୃଳମୂଳ କଂଗ୍ରେସ, ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବଙ୍କ ଆରଜେଡି, ଟିଆରଏସ, ଆରଏଲଡି ଭଳି ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଗୁଡିକ ଭାରତ ବନ୍ଦକୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି । ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜରିଓ୍ବାଲ ଟ୍ବିଟ୍ କରି ଚାଷୀଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ସହିତ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି ।

କେନ୍ଦ୍ର କୃଷି ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ କୈଳାଶ ଚୌଧୁରୀ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଅପିଲ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଚାଷୀମାନେ ରାଜନୈତିକ ଦଳମାନଙ୍କର ଚକ୍ରାନ୍ତରେ ନଫସନ୍ତୁ । ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କରେ କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ଏବଂ ବିପକ୍ଷ ଦଳମାନେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଉତ୍ତେଜିତ କରୁବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଚାଷୀମାନେ ଏଥିରେ ଉତ୍ତେଜିତ ନହେବା କିମ୍ବା ଦେଶରେ କୌଣସି ଆଶାନ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ନକରିବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର କୃଷି ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ କୈଳାଶ ଚୌଧୁରୀ ।

   Related Posts