Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • JEE ମେନ୍ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶିତ
  • ||
  • ଦେଶର ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ଜାତୀୟ ଭୂତାଣୁ ବିଜ୍ଞାନ ସଂସ୍ଥାନ, ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • ବଦଳିଲେ ପୋଲିସ କମିଶନର, ସୁଧାଂଶୁଙ୍କ ଜାଗା ନେଲେ ସୌମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଜମିଜମା ବିବାଦରୁ ବିଧବା ମହିଳାଙ୍କୁ ବୀଭତ୍ସ ହତ୍ୟା
  • ||
  • କଟକ : SCBରେ ମହିଳା ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଖସିପଡିଲା ଫ୍ୟାନ୍, ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସରେ ବିଜେଡିର ମହିଳା ସମାବେଶ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ ମା’ମାନେ ଆଜନ୍ମ ନେତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗଠନ ହେଲା ୯ଜଣିଆ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ, ଆୟତ୍ତ କରିବେ ନିଆଁ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରକ୍ତ ପାଇଁ ଗଲା ଜୀବନ ! ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ମେଡିକାଲରେ ଉତ୍ତେଜନା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଜଙ୍ଗଲକୁ ଗଲେ ଠିକଣା ରଖିବ ବନ ବିଭାଗ, ନିଆଁ ଲଗାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଲେ ମିଳିବ ୫ହଜାର
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ବାଲି ଗଦାରୁ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||

କରୋନା ଭାଇରସକୁ ନେଇ ଟ୍ରାଭେଲ ଆଡଭାଇଜରି ଜାରି କଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର, ଏହି ଦେଶକୁ ଯାତ୍ରା ନକରିବାକୁ ଦେଲେ ପରାମର୍ଶ

2/03/2020 at 6:59 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୨। ମାର୍ଚ୍ଚ- କରୋନା ଭୂତାଣୁର ଦୁଇଟି ନୂତନ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବିଦେଶ ଯାତ୍ରାକୁ ନେଇ ନୂତନ ପରାମର୍ଶ(ଟ୍ରାଭେଲ୍ ଆଡଭାଇଜରି) ଜାରି କରିଛି। ଏହାରି ଆଧାରରେ ଚୀନ ଓ ଇରାନ ଯିବାକୁ ଥିବା ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଭିସା ସଂପ୍ରତି ଜାରି କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଯଦି ଅବସ୍ଥା ଆହୁରି ଗୁରୁତର ହୁଏ ତେବେ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ପାଇଁ ଯାତ୍ରା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇପାରେ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଡଃ. ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନ ସୋମବାର ଏହା କହିଛନ୍ତି।

ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି ଯେ, ଯଦି ଜରୁରୀ ନୁହଁ ତେବେ ଚୀନ, ଇରାନ, କୋରିଆ, ସିଙ୍ଗାପୁର ଓ ଇଟାଲୀ ଯାତ୍ରା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ଚୀନ, ଇରାନ, କୋରିଆ, ସିଙ୍ଗାପୁର ଓ ଇଟାଲୀ ଅନାବଶ୍ୟକ ଯାତ୍ରା ନକରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସୋମବାର କହିଛି ଯେ, ଭାରତରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣର ଦୁଇଟି ନୂତନ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ ଜଣେ ଦିଲ୍ଲୀର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ସଂକ୍ରମିତ ତେଲେଙ୍ଗାନା ରାଜ୍ୟର।

ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଦିଲ୍ଲୀର ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି ସେ ନିକଟରେ ଇଟାଲୀ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ମନୋହର ଲୋହିଆ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଜାରି ରହିଛି। ଦ୍ଵିତୀୟ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତି ଦୁବାଇ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ। ଉଭୟ ରୋଗୀଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ସ୍ଥିର ରହିଛି ଏବଂ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିଛି। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଇଟାଲୀରେ ସଂପ୍ରତି କରୋନା ଭାଇରସରେ ସଂକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି।

ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନ କହିଛନ୍ତି ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ୨୫,୭୩୮ ଜଣଙ୍କ ଉପରେ ବିଶେଷ ନଜର ରଖାଯାଇଛି। ପୂରା ଦେଶରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ଲକ୍ଷଣ ମିଳିବା ପରେ ୩୭ ଜଣଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସା ଜାରି ରହିଛି।

ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନ କହିଛନ୍ତି, ଭାରତ ସରକାର ଇରାନ ଓ ଇରାଲୀର ସରକାରଙ୍କ ସହିତ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ସେଠାରୁ ସ୍ଵଦେଶ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ଅଦ୍ୟାବଧି ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ୩,୨୧୭ ନମୂନାର ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ପାଞ୍ଚ ଜଣ କରୋନା ଭାଇରସରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଜଣା ପଡିଥିବା ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।  

   Related Posts