Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚୋରା ବାଲି କାରବାରରୁ ହତ୍ୟା, ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଉପରେ ଚଢାଇଦେଲେ ଟ୍ରାକ୍ଟର !
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୯୮୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୮୭୨୯୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଶିବାଡ ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଇସପାତ୍, ୮ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାରଠୁ ଲିଭିବ ଅମର ଯବାନ ଜ୍ୟୋତି : ୫୦ ବର୍ଷ ତଳେ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ
  • ||
  • ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍ : ଖେଳସୂଚୀ ଜାରି କଲା ଆଇସିସି, ଏହି ତାରିଖରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ମହା ମୁକାବିଲା
  • ||
  • ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ କମ୍ ବ୍ୟାକ୍ କରିବ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ! ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ସିରିଜ୍ ବରାବର ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||

ସପ୍ତମ ବେତନ କମିଶନ: ପୂଜା ପୂର୍ବରୁ ଏହି କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବଡ଼ ଉପହାର…

19/09/2019 at 7:22 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ।୧୯|୯: କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କ୍ୟାବିନେଟ ନିଷ୍ପତ୍ତି କ୍ରମେ ଦେଶର ୧୨ ଲକ୍ଷ ରେଳ କର୍ମଚାରୀ ଉପକୃତ ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ରେଳ ବିଭାଗରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଥିବା ୧୨ ଲକ୍ଷ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ୭୮ ଦିନର ବୋନସ ଦେବାଲାଗି ବୁଧବାର ଦିନ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କ୍ୟାବିନେଟ ମଞ୍ଜୁରି ଦେଇଛି। ଏହାସହ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଡିଏ(DA) ବୃଦ୍ଧି ହୋଇପାରେ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ଏକ୍ସପର୍ଟଙ୍କ କହିବା ମୁତାବକ,  ଦୂର୍ଗା ପୂଜା ପୂର୍ବରୁ ରେଳ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଡିଏ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇପାରେ। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଏ ସଂପର୍କରେ ଘୋଷଣା କରି ପାରନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ରେଳ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ବୋନସ୍ ଦେବା ବଦଳରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସେମାନଙ୍କ ଡିଏ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। ଗତ ବର୍ଷ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନକୁ ଆଖି ଆଗରେ ରଖି  ରେଳ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଡିଏ ପୂର୍ବ ଘୋଷଣା କରି ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଚଳିତ ଥର ଦୂର୍ଗା ପୂଜା ପୂର୍ବରୁ ରେଳ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଡିଏ ୫ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରି ପାରନ୍ତି। ଡିଏ ୫ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି ହେଲେ ରେଳ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦରମାରେ ୯ ଶହରୁ ୧୨ ହଜାର ୫ ଶହ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢ଼ିଯାଇ ପାରେ। ପ୍ରତି ୬ ମାସରେ ରେଳ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଏଆଇସିପିଆଇ(AICPI) ଆଧାରରେ ଡିଏ(DA) ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥାଏ। ଏବେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଡିଏ ୧୨ ପ୍ରତିଶତରେ ରହିଛି।

ରେଳ ବିଭାଗର ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଗତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ରେଳ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ୭୮ ଦିନ ବୋନସ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଅଧିକ କାମ କରୁଥିବା ରେଳ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଅଧିକ ବୋନସ ମିଳିଥାଏ ବୋଲି ରେଳ ୟୁନିୟନ ପକ୍ଷରୁ ପୂର୍ବ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଥାଏ। ୧୨ ଲକ୍ଷ ନନ୍‌ ଗାଜେଟେଡ୍‌ ରେଳ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ବୋନସ ମିଳିବ।

   Related Posts