Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୁଣ୍ଡଳିରୁ ଭାସି ଯାଇଛି ହାତୀ, ଠାବ ହୋଇପାରିନି ଅବସ୍ଥିତି
  • ||
  • ଅରିନ୍ଦମ ଦାସଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି, ଗୁରୁତରଙ୍କ ଆସୁ ଆରୋଗ୍ୟ କାମନା କରି ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ କ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ଶୋଭାଯାତ୍ରା
  • ||
  • ଉଦଳା : ନିଜେ ବିଷ ପିଇ ଦୁଇ ଶିଶୁ କନ୍ୟାଙ୍କୁ ପିଆଇଦେଲା, ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅବସ୍ଥାରେ ଚାଲିଗଲା ମା’ର ଜୀବନ
  • ||
  • କଟକ : ମୁଣ୍ଡଳୀରେ ବୋଟ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ସମ୍ବାଦଦାତା ଅରିନ୍ଦମ୍ ଦାସଙ୍କ ଅକାଳ ବିୟୋଗ, ଗଜ ଉଦ୍ଧାର ଖବର ଆଣିବାକୁ ଓଡ୍ରାଫ୍ ଟିମ୍ ସହ ଯାଇଥିଲେ
  • ||
  • କଟକ : ମୁଣ୍ଡଳୀ ବ୍ୟାରେଜରେ ଫସିଥିବା ହାତୀକୁ ଉଦ୍ଧାର ବେଳେ ଓଲଟିଲା ଓଡ୍ରାଫ୍ ବୋଟ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର କୋର୍ଟ ପରିସର ୩ଦିନ ସିଲ୍, ଜୁଡିସିଆଲ୍ କର୍ମଚାରୀ ଓ ଆଇନଜୀବୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ପରେ ପଦକ୍ଷେପ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୩୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବିଜେପି ନେତା ଫଡନାଭୀସଙ୍କ ଶରଣରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା, କହିଲେ- ‘ଆମ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଜିତିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କର’
  • ||
  • ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ବର୍ଷା, ବଢୁଛି ହୀରାକୁଦର ଜଳସ୍ତର
  • ||

କେନ୍ଦ୍ର ପରୀକ୍ଷଣକୁ ଅନୁମୋଦନ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନେଇପାରିବେ ଦୁଇଟି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଟିକା

30/07/2021 at 10:07 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୦/୭: କରୋନା ଟିକାର ମିଶ୍ରିତ ଡୋଜକୁ ସାମିଲ କରିବାକୁ ସରକାର ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅଧ୍ୟୟନକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି । ଏଣିକି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନେଇପାରେବି ଦୁଇଟି ଭିନ୍ନ ଟିକା । ଏକ୍ସପର୍ଟ ୱାର୍କିଂ କମିଟି (SEC) ର ଏକ ବୈଠକରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି । ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ଶୀଘ୍ର ଦେଶର ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ । କମିଟିର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ସଦସ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ଦେଶରେ ସମାନ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦୁଇଟି ଭିନ୍ନ ଟିକା ଦିଆଯାଉଛି ।

ଭାରତରେ, ନିକଟରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ଏପରି ଏକ ଘଟଣା ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା ଯାହା ଅବହେଳା ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯିବ କାରଣ ଆମେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟୀକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମିଶ୍ରିତ ମାତ୍ରା ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରିନାହୁଁ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମିଶ୍ରିତ ଡୋଜ ବିଷୟରେ ସିଏମସି ଭେଲୋରର ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଉପରେ ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି ।

ଅଧ୍ୟୟନର ଭଲ ଫଳାଫଳ ପାଇବା ପରେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଏହାକୁ ଟିକାକରଣରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯିବ ବୋଲି ସେ ଆଶା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି । ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ ପାଇଁ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମଗ୍ର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅତି କମରେ ତିନିରୁ ଚାରି ମାସ ସମୟ ନେଇପାରେ । କମିଟି ସଦସ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଶିଲ୍ଡ ଏବଂ କୋଭାକ୍ସିନ୍ ମିଶ୍ରଣରୁ କୌଣସି ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଇ ନାହିଁ ।

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଘଟଣାରେ ମଧ୍ୟ ସେପରି କୌଣସି ମାମଲା ପରେ ମିଳିଲା ନାହିଁ । ତେଣୁ, ଏହା ସମ୍ଭବ ଯେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଅଧ୍ୟୟନରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଏବଂ ଆଡେନୋ ଭୂବାଣୁରେ ନିର୍ମିତ ଦୁଇଟି ଭିନ୍ନ ଟିକା ସମାନ ଶରୀରରେ ସମାନ ପ୍ରଭାବ ଦେଖାଇବ । ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ମେଡିକାଲ କଲେଜ, ଭେଲୋର କୋଭାକ୍ସିନ ଏବଂ କୋଭିଶିଲ୍ଡର ମିଶ୍ରିତ ମାତ୍ରାରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ମାଗିଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ନାକ ଟିକା ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରାଯିବ କାରଣ ଏହା ପିଲାମାନଙ୍କର ଟୀକାକରଣକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିପାରିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଟିକା ଉପରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷା ଚାଲିଛି ।

   Related Posts