Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : STF ପଞ୍ଝାରେ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ବେପାରୀ, ୧କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ଧଳାଜହର ଜବତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମହାଲିଙ୍ଗ୍ ସନସାଇନ୍ ପବ୍ଲିକ୍ ସ୍କୁଲରେ ପ୍ରଶାସନର ତଦନ୍ତ, କାଗଜପତ୍ର ଯାଞ୍ଚ ସହ ଆୟବ୍ୟୟ ଅଟକଳର ଚାଲିଛି ଖୋଳତାଡ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୨୪ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ : ସୁପର-୧୨ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ୭୦ରନରେ ଆୟରଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ଦେଲା ମାତ୍
  • ||
  • +୩ରେ ଲକ୍ଷେ ସିଟ୍ ଖାଲି, ଗୁରୁବାର ସ୍ପଟ୍ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ଆବେଦନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖରାଟିଆ ପାଗ, ୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଫେରିଯିବ ମୌସୁମୀ
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ ରହିବନି ମୁକୁଳା ଡ୍ରେନ୍ : ଦୁଇ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଲାଗିବ ତାରଜାଲି, ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ହେବ ସଙ୍କୁଚିତ ନାଳ
  • ||

କରୋନା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ କ’ଣ ରହିଛି ‘ଜାତୀୟ ପ୍ଲାନ’ ? ୨୦୦ ପୃଷ୍ଠା ଲେଖି ସୁପ୍ରିକୋର୍ଟକୁ ଜଣାଇଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର

27/04/2021 at 9:02 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୭।୦୪: କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମଙ୍ଗଳବାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ୨୦୦ ପୃଷ୍ଠାର ସତ୍ୟପାଠ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ କେନ୍ଦ୍ର କରୋନା ସହ ଲଢେଇ ପାଇଁ ଜାତୀୟ ଯୋଜନା ବା ନ୍ୟାସନାଲ ପ୍ଲାନ କଣ ରହିଛି ସେହି ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ମହାମାରୀ ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ, ଜରୁରୀ ଯୋଗାଣ ଏବଂ ସେବାନକୁ ନେଇ ରହିଥିବା ଯୋଜନା ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଦୈନନ୍ଦିନ କରୋନା ପରିଚାଳନା ବିଷୟରେ ଦର୍ଶାଯାଇ ନାହିଁ।

ସତ୍ୟପାଠରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମଧ୍ୟ ଭାଗରେ ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା କମ ହେବା ସମୟରେ ମଧ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଜିଲ୍ଲାସ୍ତର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରୋନାର ସ୍ଥିତି ଉପରେ ନଜର ରଖିଥିଲେ। ରାଜ୍ୟଗୁଡିକୁ ସତର୍କ ରହିବା ଏବଂ କୌଣସି ବି ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା।

ଏଥିରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କେତେ ଲୋକଙ୍କ ଟିକାକରଣ ହୋଇଛି ତାର ସବିଶେଷ ସୂଚନା ଦେଇଛି। ମେ ୧ରୁ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟିକାକରଣରେ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ବୟସ୍କଙ୍କ ଟିକାକରଣ କରାଯିବ ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି। ଜାତୀୟ ଯୋଜନାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ନିଆଯାଉଥିବା ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ବିଷୟରେ କୁହାଯାଇଛି।

ଭ୍ୟାକସିନ ପ୍ରସ୍ତୁତ ପାଇଁ Haffkine Biopharmaceutical Corporation Ltdକୁ ପ୍ରାୟ ୬୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଦିଆଯାଇଛି। ଡିସିଜିଆଇ ଏବଂ ଷ୍ଟେଟ୍ ଡ୍ରଗ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର କଳାବଜାରୀ ଉପରେ ରୋକ୍ ଲଗାଇବା ଦିଗରେ କଡା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଉଛନ୍ତି। ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଯୋଗାଣ ନେଇ କଣ କଣ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି ତାର ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ସତ୍ୟପାଠରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି।

   Related Posts