Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ ପାଇଁ ୧୮ ଜଣିଆ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଘୋଷିତ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ କେଉଁ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ମିଳିଲା ସ୍ଥାନ
  • ||
  • ରୋହିତ ଶର୍ମା ହେଲେ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ନୂତନ ଦିନିକିଆ ଅଧିନାୟକ, ବିରାଟଙ୍କୁ କେବଳ ଟେଷ୍ଟ ଦାୟିତ୍ଵ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ମାପ ଓ ଓଜନ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ଆଦାୟ ହୋଇଛି ୨ କୋଟି ୮୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା : ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ବାଇଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡିସେମ୍ବର ୯ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ବିଜେପି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା : ଇରାଶିଷ୍ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡ୍ରଗ୍ସ ମାଫିଆ ଶେଖ୍ ଆଜବାହାର ବାଲେଶ୍ଵର କୋର୍ଟରେ ହାଜର, ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ସମ୍ପତ୍ତି ଥିବା ନେଇ ମିଳିଛି ପ୍ରମାଣ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଆଖୁ ଖାଇବାକୁ ଆସି କୂଅରେ ଖସିପଡିଲା ଭାଲୁ, ବନ ବିଭାଗ କଲା ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଏସଟିଏଫ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ମାଫିଆ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ତାଲିକା
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ : ତାମିଲନାଡୁ କୁନ୍ନୁରରେ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାଓ୍ବତଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୃଷି ଋଣ ଛାଡ ସହ ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଲାଗି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ବଢିବ ଶକ୍ତି, ଚାନ୍ଦୀପୁର ଘାଟିରୁ ‘ବ୍ରହ୍ମୋସ’ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ
  • ||

କଠୋର ହେଲା କେନ୍ଦ୍ର: ସିଲ୍ କର ରାଜ୍ୟ ଓ ଜିଲ୍ଲା ସୀମା, ପଳାୟନ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ରହିବା ଓ ଖାଇବା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଉ

29/03/2020 at 3:03 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୯।୦୩: ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ପରେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପଳାୟନ ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କଠୋର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପଳାୟନ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍ ଏବଂ ଏପସି ଦାୟୀ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଓ ଜିଲ୍ଲାର ସୀମାକୁ ସିଲ୍ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ବାହାରୁ ଆସିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସୀମାରେ କ୍ୟାମ୍ପ ତିଆରି କରି ରଖାଯାଉ। କାମ କରିବାକୁ ଆସିଥିବା ଶ୍ରମିକଙ୍କ ରହିବା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ସହିତ ସେମାନଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଉ। ଆଦେଶ ଅମ୍ୟାନ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କହିଛନ୍ତି।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସହରରୁ ପଳାୟନ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ହାଇଓ୍ଵେ ଉପରକୁ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ରୋକାଯାଉ। କରୋନା ଭାଇରସ ବ୍ୟାପିବାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦେଶବ୍ୟାପୀ ୨୧ ଦିନିଆ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଲାଗୁ କରିଛନ୍ତି। ହେଲେ ସହରରୁ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପଳାୟନ ଏହି ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌କୁ ବିଫଳ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଶନିବାର ଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ଇଲାକାରେ ପଳାୟନ କରୁଥିବା ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପ୍ରବଳ ଭିଡ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଅନେକ ତ ଶହ ଶହ କିଲୋମିଟର ଚାଲି ଗାଁରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡିଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ନେଇ ଶାସକ ଓ ବିରୋଧୀ ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବାକ୍‌ଯୁଦ୍ଧ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଛି। ବିହାର ସରକାର ପୂର୍ବରୁ କହି ସାରିଛନ୍ତି ଯେ, ବାହାରୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସୀମାରେ ହିଁ ରୋକା ଯାଉ ଏବଂ ସେଠାରେ ହିଁ ରହିବାର ବନ୍ଦୋବସ୍ତ କରାଯାଉ।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଲୋକେ ହାଇଓ୍ଵେ ଉପରକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଯେଉଁଠି ଅଛନ୍ତି ସେଠି ରୁହନ୍ତୁ। ସରକାର ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଆଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ଶ୍ରମିକଙ୍କ ରହିବା ଓ ଖାଦ୍ୟର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଉ। ଯଦି ଏହି ମାରାତ୍ମକ ଭୂତାଣୁ ଗାଁରେ ପହଞ୍ଚିଯାଏ ତେବେ ସ୍ଥିତି ଭୟାବହ ହୋଇପାରେ। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଦେଶରେ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୦୦୦ ନିକଟତର  ହେଲାଣି। ଏହି ରୋଗରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୫ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଲାଣି।

   Related Posts